UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Степ» by «Степ» правовим бездоріжжям

Цікава особливість політичного моменту. Вибори на носі, а партійне життя на півострові тихо куняє....

Автор: Валентина Самар

Цікава особливість політичного моменту. Вибори на носі, а партійне життя на півострові тихо куняє. Звичайно, можна пояснити затишшя й тим, що політичним силам півострова, представленим у владі, — регіоналам, блокросівцям, комуністам та вітренківцям — ці вибори зов­сім ні до чого. Інша річ, якби йшлося про місцеві вибори й треба було боротися за збереження крісел і територій.

Зате, коли гармати та мегафони мовчать, говорять гаманці. Майже кожен тиждень приносить скандали за участю головних гравців політичної яйли. І річ не в тім, що опозиція стала пильнувати більш зірко й контролювати владу жорсткіше. Кримська влада своїми руками — голосуючи та підписуючи — «мочить» себе зі страшною силою. Такого політичного садомазохізму давно не доводилося бачити. Хіба що між першим і третім турами президентських виборів. Але тоді ж на кону стояло все, а нині, особливо для Криму, кардинальних змін не передбачається. Швидше, апетит прийшов під час їжі.

Шмагають себе кримські регіонали та їхні київсько-донецькі куратори в основному земельними батогами. Особливе задоволення, підозрюю, приносить публічність катування — плювати ми хотіли на ваші звичаї. Із законом укупі. Ані скандал на всю країну з наміром фірми, яка входить до корпорації впливового Антона Пригодського, побудувати на землях сільгосппризначення елітний гольф-клуб, ані протести прокуратури й жителів прирізаного села, ані рішення суду, який заборонив органам влади будь-які дії щодо земельного наділу в 112 гектарів не перешкодили проведенню пишної презентації проекту. У дорогому ялтинському готелі Palmira Palace керівники «Антала» «в урочистій обстановці» оголосили про укладення з американською Gary Player Group та італійською Synthesis Engineering договорів про надання послуг з підготовки проекту та будівництва гольф-клубу. Журналістів улещували за повною програмою, включаючи змагання з міні-гольфу. При цьому пресу та іноземних партнерів анталівці запевняли: в них ніяких проблем із законом з приводу землевідводу немає. В усіх позовах вони виступають третьою стороною. І це чистісінька правда — під сумнів прокуратурою та ТОВ «Лаванда», яке із 1990 року на орендованих полях вирощує ефіроноси, ставиться законність рішень кримського уряду та парламенту. Але тут така справа: хто в гольф грає, а хто м’ячики підносить...

Себе «регіональні» лідери теж не забувають. Постійно поліпшують умови праці на благо народу. За його рахунок. У голови ВР Криму Анатолія Гриценка з’явився новенький «Мерседес S500». Історія купівлі дуже показова, оскільки обіцяє обернутися черговим скандалом із можливими правовими наслідками. Як стало відомо «ДТ», незважаючи на те що спікер уже кілька тижнів їздить на новому автомобілі, ВР автономії за покупку не заплатила ні копійки — бюджетом не було передбачено. Гроші ж передбачається стягнути з бюджету ...через судове рішення.

«ДТ» має у своєму розпорядженні копію позовної заяви, підписаної гендиректором ВАТ «Таврія-Авто» І.Цикаленком, котру подано 4 липня до Господарського суду АРК. З неї випливає, що, згідно з договором № 187 від 17 травня цього року, «Таврія- Авто» надала (що й підтверджується актом) управлінню правами ВР АРК автомобіль представницького класу «Мерседес-Бенц S 500 Long», проте в зазначений термін — 15 банківських днів — покупку оплачено не було. І ВАТ просить стягнути з керсправами 1 мільйон 243 тисячі 500 гривень. Управління справами в своєму відгуку на позов уже визнало його в повному обсязі. У понеділок суд може ухвалити рішення на користь продавця.

Прокурор автономії Віктор Шемчук повідомив «ДТ», що прокуратура нині вивчає цю угоду й вирішує питання про участь у судовому засіданні, «оскільки тут зачеплено інтереси держави». Прокурор відзначив два моменти, які потребують прояснення: чи передбачені витрати на покупку нового автомобіля в бюджеті АРК і чи проводився тендер, передбачений Законом про закупівлю товарів і послуг за бюджетні кошти. «В цілому ж проглядається не дуже розумна схема, як без тендера використовувати бюджетні кошти», — каже В. Шемчук. Отримати коментар у ВР Криму з цього приводу поки не вдалося.

Тим часом наявність нового автомобіля у спікера дала привід для злих жартів. Кажуть, це Гриценко готується до автогонок на черговому «чуді світу» — автомототреці в Сакському районі. Неочікувано для багатьох (включаючи опозиційних депутатів і парламентських кореспондентів) виявилося, що на останньому пленарному засіданні ВР автономії було ухвалено рішення про погодження ТОВ «Степрейсинг Тім» місця розташування будівництва автомототреку. Ділянка — 100 га земель запасу сільгосппризначення за межами населених пунктів Суворовської сільради. Не зовсім на узбережжі — за чотири-п’ять кілометрів від моря, між селом та Євпаторією, але площа ділянки вражає. Особливо з огляду на те, що ТОВ, яке на нього претендує, і взагалі нікому не відоме. Настільки, що навіть прем’єр Криму не може виразно відповісти журналістам, хто ж це такі й скільки грошей можуть вкласти в будівництво. Це відразу ж викликає підозру, що ніякого бізнес-плану уряд в очі не бачив. Нам же вдалося з’ясувати, що в поданих на погодження документах фірма заявляє будівництво треку завдовжки 4,5 кілометра й завширшки 11 метрів, а також боксів, трибун, медпунк­ту, кафе або ресторану. Навіщо для цього знадобилися, а голов­не — погоджені аж 100 гектарів, зрозуміти складно.

Представництво президента в АРК також не змогло добути повних відомостей про фірму «Степрейсинг Тім». Постпред В.Хоменко обурений тим, що питання про виділення 100-гектарного земельного масиву вирішується непрозоро, і, що особливо важливо, — не на конкурсній основі. На його думку, кримська влада мала оголосити аукціон з продажу права довгострокової оренди цієї ділянки.

Більш поінформованим виявився голова Сакської райдержадміністрації В.Галуган, із чиєї подачі ЗМІ й приголомшили народонаселення новинами про грандіозність задуму, рівного котрому немає в усьому СНД, а на всю Європу — два-три. «Це буде сертифікований трек, там їздитимуть машини й мотоцикли. Будемо світового класу приймати змагання, аж до чемпіонату світу», — цитують В.Галугана «Події».

Спроби журналістів кримських медіа розібратися в цьому поки не дуже проясняють ситуацію. За опублікованими даними, «Степрейсинг Тім» була зареєстрована всього рік тому в Сакському районі, статутний фонд мінімальний — 37,5 тисячі гривень. Про якісь проекти, вже реалізовані, не кажучи про досвід будівництва спортивних споруд, інформації немає. Засновником, за даними ЗМІ, є громадянин РФ, житель Брянська Анатолій Кучмін. (Пошукові системи видають одного ймовірного для цього проекту Анатолія Кучміна — мотогонщика з Брянська, який брав участь у чемпіонаті Росії минулого року, спортивний розряд третій, дані про досягнення на спортивних сайтах відсутні.)

Це, звичайно, не означає, що нікому не відома фірма не може колись прокинутися знаменитою — залучить грошового інвестора або засновників змінить. Або справді Формула-3 проявить інтерес до сакського автомототрека, а інакше просто безглуздо говорити про його будівництво, не знаючи, які гонки на ньому проходитимуть. Або фірма не зможе реалізувати проект, земля «втече», і тоді ми знову повернемося до тих питань, на які влада сьогодні не може дати дохідливої відповіді.

Хоча все так прозоро й зрозуміло, що й запитувати начебто ніяково. Наприклад, кому не зрозуміло, навіщо було ВР Криму змінювати статус ландшафтного заказника «Караларський степ» у рідному для спікера Ленінському районі на ландшафтний парк? Вчитайтеся: «з метою збереження генофонду тваринного та рослинного світу, створення умов для ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах». Саме поруч із туристичними комплексами рідкісні тварини, птахи та ковилі-ендеміки якраз і зберігаються найкраще. Особливо на площі в 6 тисяч 806 гектарів.

Або знову ж — плата за користування надрами. Навіть козі зрозуміло, що якщо рішенням Ради міністрів автономії знизити в десять разів (із десяти до одного відсотка!) розмір орендної ставки двом фірмам, які добувають вапняк, то надходження до бюджету збільшаться! Заступник представника президента В.Пробий-Голова виступив було проти такого лобіювання інтересів комерційних структур, які, за даними податківців, вже завдали шкоди бюджету на 400 тисяч гривень. Так спікер прилюдно сказав: позиція постпредства «починає «діставати». Його можна зрозуміти — прем’єр удруге через втручання постпредства змушений знімати з розгляду питання про припинення права Національного інституту винограду та вина «Магарач» постійно користуватися ділянкою в 0,47 гектара. Тут одразу ж пригадується, що торік Рада міністрів уже передала донецькій корпорації «Міжрегіональний промисловий союз» (власник Антон Пригодський) ділянку в 0,85 га із земель «Магарача» в оренду на 49 років. Рішення було опротестоване кримською прокуратурою, нині ж, схоже, історія продовжується.

І на закуску — новина з Москви. Підприємством «Керченський міст» зацікавилася московська прокуратура. Так принаймні стверджує депутат Держдуми Росії Олександр Лебедєв, який отримав відповідь на свій запит до Генпрокуратури РФ. За словами депутата, він зацікавився проектом будівництва мосту через Керченську протоку після того, як Юрій Лужков після чергового візиту на півострів заявив про намір вкласти в проекти в Східному Криму 3 млрд. доларів із бюджету Москви. Ми вже традиційно ставимося до будівництва мосту через Керченську протоку виключно як до піар-ходу, про нього якраз і згадують зазвичай напередодні виборів. А Лебедєв підтверджує, що «в акціонерне товариство «Керченський міст» протягом багатьох років інвестувалися кошти московських платників податків». Усі пам’ятають, що кілька років тому Лужков направив до Керчі залізничний паром «Сахалін-6» (придбаний урядом Москви за 44 млн. доларів), цілком непридатний для ходіння в мілководній протоці. У Криму відомо, що криголам поставили на службу човникам — він ходив до Туреччини. Депутат же Держдуми повідомляє, що, за його даними, «його було пущено на брухт. А в 2006 році під час чергової реорганізації капітал ВАТ «Керченський міст» було оцінено всього в 1 рубль», і це — «всі ознаки афери, яка може бути кваліфікована за статтями Кримінального кодексу». Так що цілком може бути, що кримським лідерам — від Грача до Гриценка — доведеться спілкуватися з московськими прокурорами. Наші поки що до цього епохального проекту інтересу не проявляли.