UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спочатку зміни до Конституції — потім референдум

Нова Конституція України на сьогодні не може бути затверджена на всеукраїнському референдумі, доки Верховна Рада не внесла відповідних змін до Основного Закону...

Нова Конституція України на сьогодні не може бути затверджена на всеукраїнському референдумі, доки Верховна Рада не внесла відповідних змін до Основного Закону.

Це визначено рішенням Конституційного суду, оприлюдненим у п’ятницю.

Низку положень Конституції слід розуміти так: «Народ як носій суверенітету і єдине джерело влади в Україні може реалізувати на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою своє виключне право визначати та змінювати конституційний лад в Україні шляхом ухвалення Конституції в порядку, визначеному Конституцією і законами», — сказано в рішенні КС.

Крім того, народ, «здійснюючи своє волевиявлення через всеукраїнський референдум за народною ініціативою, може в порядку, визначеному Конституцією і законами, ухвалювати закони (вносити до них зміни), крім законів, ухвалювати які на референдумі, відповідно до Конституції, не допускається».

«Положення частини 2 ст. 94 Конституції необхідно розуміти так, що процедура підписання та оприлюднення законів, установлена нею, не застосовується до законів, ухвалених референдумом», — ідеться в рішенні КС.

Крім того, відповідно до рішення КС, рішення всеукраїнського референдуму щодо ухвалення законів є остаточним і не потребує будь-якого затвердження, у тому числі Верховною Радою.

Водночас КС постановив звернути увагу Верховної Ради, народних депутатів, президента України на необхідність ініціювати приведення існуючого законодавства з питань референдумів у відповідність до норм чинної Конституції України.