48,5% опитаних вважають, що від проголошення незалежності виграло керівництво України. 29,4% вважають, що 24 серпня 1991-го в першу чергу ощасливило людей, схильних до підприємництва. 18,4% називають переможцем лиховісний світовий капітал. 12,7% відповіли жорстко й невтішно — «ніхто». 10,4% романтиків сподіваються, що у виграші будуть майбутні покоління українців. 7,6% вагалися з відповіддю. Український народ у цьому списку на «почесному» 7-му місці — 7,5%.
Недовіра до сьогоднішньої влади, зневіра у власних силах і невпевненість у завтрашньому дні — приблизно такий вигляд матиме переклад вищесказаного з мови цифр на мову емоцій. Це, до речі, підтверджують й інші матеріали дослідження.
Скажімо, 30,1% опитаних вважають, що повне відновлення кадрового складу центральних і місцевих органів влади призвело б до поліпшення ситуації в країні, але 40,2% переконані, що «чистка лав» нічого не змінила б у державі. А 6,9% упевнені, що радикальні зміни в керівництві лише погіршать ситуацію.
Досить об’єктивно судити про рівень довіри населення до «небожителів», як нам здається, дозволяють відповіді на запитання: «З ким із політиків ви пішли б у розвідку?» Утім, отримані дані характеризують не тільки взаємини «народ — влада», почасти вони характеризують і сам народ. Судіть самі: 44,8% опитаних заявили: ніхто з вітчизняних можновладців не видається їм надійним попутником у такій небезпечній справі. А 21,9% повідомили, що взагалі не збираються ходити ні в яку розвідку.
12,7% учасників дослідження виявили бажання прогулятись у ворожий тил із прем’єром. Чому Віктор Андрійович виявився найкращим «розвідником» серед політиків, відповісти непросто. Можливо, хтось гадає, що глава Кабміну вміє добре маскуватися? Відносно велика питома вага «червоних розвідників» — 9,3% ризикнули б вирушити в розвідку з Петром Симоненком, 3,5% — не сумніваються в надійності Олександра Мороза, 2,8% (треба вважати, найменш марновірних) готові розділити труднощі й поневіряння з Наталією Вітренко.
Пробиратися за лінію фронту з Президентом висловили бажання 3,2% респондентів. Решта, мабуть, гадає, що плазувати під колючим дротом і прикидатися копицею сіна — не справа Верховного Головнокомандуючого. 2,4% не можуть відмовити собі в задоволенні побачити в маскхалаті Григорія Суркіса. Охочих розвідати що-небудь у компанії з Віктором Медведчуком удвічі менше.
Вузьке коло тих, хто наважиться піти в розвідку з міністром внутрішніх справ, — 1,5%. Воно, втім, і не дивно — чорний генеральський мундир із білою окантовкою демаскує. Ще менше прагнуть потрапити в одну розвідгрупу з головою СБУ Леонідом Деркачем — 0,9%. І справді — що він тямить у розвідці?
Аутсайдером «розвідрейтингу» політиків виявився Олександр Волков (0,2%). Очевидно, в опитаних він асоціюється або з начальником штабу, або з заступником по тилу...
Дивовижно, але факт: духовного отця «Відродження регіонів», «Демократичного союзу» і «Соціального захисту» учасники опитування не вважають людиною не тільки надійною, а й фінансово заможною. На запитання — «Кого ви вважає найбагатшою людиною в Україні?» — лише 0,4% відповіли «Олександра Волкова». Показник для Волкова просто-таки принизливий, так само як і місце, яке він посів у рейтингу багатіїв, — 9-те. До речі, замикає десятку Ігор Бакай (0,2%) Цікаво, як оцінили б капітали Ігоря й Олександра Михайловичів, скажімо, піддані Бельгії чи громадяни США?
Багатієм номер один України 22,5% опитаних, як і раніше, вважають каліфорнійського в’язня Павла Лазаренка. На другій позиції — Президент України, за нього віддали свої голоси 21,4% опитаних. Третім із значним відставанням від лідерів «фінішував» Григорій Суркіс, який задовольнився жалюгідними 5,7%. Слідом за ним — Леонід Кравчук, Юлія Тимошенко, Віктор Ющенко, Юхим Зв’ягільський і Віктор Медведчук — у їхні незліченні багатства вірять від 1,9% до 1,1%.
Цікава деталь: відповідно до результатів опитування, однаково багаті мафія, банкіри, нафтогазові магнати, Євген Марчук, Олександр Мороз і Петро Симоненко — за кожного з названих вище було віддано по 0,1%. 38,8% респондентів не змогли відповісти на поставлене запитання.
Замість коментаря: не ставлячи під сумнів проникливість українського народу, ризикнемо поставити під сумнів його поінформованість...
Імена Леоніда Кравчука й Леоніда Кучми фігурують ще в одному реєстрі — великих синів народу, котрі в різний час залишили свій слід у політичній історії України. Пальму першості опитані віддали Богдану Хмельницькому (30,8%). У п’ятірці вибраних також Михайло Грушевський (11,7%), Леонід Брежнєв (7,7%), В’ячеслав Чорновіл (6,1%), Іван Мазепа (3,6%). Нинішній глава держави поділяє з Микитою Хрущовим 8 й 9 місце (в обох по 1,8%), поступаючись 0,6% Володимиру Щербицькому і 0,2% — Степану Бандері. 0,9% вважають найвидатнішим сином українського народу Нестора Махна, по 0,8% — Симона Петлюру й Леоніда Кравчука, 0,5% — Петра Шелеста. 17,5% учасників опитування заперечують велич усіх названих вище політиків. 11,4% вагалися з відповіддю.
Куди менший розбрід думок простежувався при відповіді на запитання: «Чи вважаєте ви, що варто внести в Конституцію України зміни, відповідно до яких, нині чинний Президент дістав би змогу бути обраним на третій термін?» Народ був категоричний, як на всеукраїнському референдумі, — 72,2% відповіли «ні», 8,9% — «так». Ухилилися від відповіді менше 19%; 11% продемонстрували цілковиту байдужість до цього питання, 7,9% заявили, що поки не визначилися зі своїм ставленням до обговорюваної теми.
Найсумніше, що (коли вірити дослідженню) ми досі не визначилися, хто ми є. До такого невеселого висновку підштовхує аналіз відповідей на запитання: «Ким ви почуваєтеся в першу чергу?» «Людиною», — відповіли 31,1%. «Батьком (матір’ю)» — 20,3%. Передусім громадянами України вважають себе лише 15%...
А кого зі своїх сучасників громадяни України вважають совістю нації? Ми вважаємо за доцільне навести весь список діячів політики, науки й культури, згаданих учасниками опитування. Без коментарів.
72,1% респондентів переконані, що права називатися совістю нації не заслужив ніхто. 3,7% вагалися запропонувати свій варіант відповіді. Решта голосів розподілилися так: Ющенко — 2,7%, Симоненко — 2%, Ступка — 1,7%, Кучма — 1,5%, Чорновіл — 1,3%, Амосов — 1%, Мороз — 0,7%, Ротару — 0,7%, Вітренко — 0,5%, Кравчук — 0,5%, Патон — 0,5%, Повалій — 0,5%, Пономарьов — 0,5%, Яворівський — 0,5%, Г.Омельченко — 0,4%, Л.Костенко — 0,4%, Б.Олійник — 0,4%. По 0,3% набрали Драч, Кличко, Матвійчук, Могилевська, Плющ, Юхновський. 0,2% — Білик, Білозір, Д.Гнатюк, Лук’яненко, Матвієнко, Медведчук, Патріарх України (?), Поплавський, Сумська. 0,1% — А.Шевченко, Роговцева, Байдуло, Бокшай, Бубка, В.Павлік, Ваховський, Терен, Гальчинський, Гетьман, Головатий, Грач, Дурдинець, Жулинський, Журавський, Заклунна, Зінкевич, Іванова, Каденюк, Клименко, Кононов, Кравченко, Кузьмук, Лазаренко, М.Гресь, Марчук, Мещеряков, Мірошниченко, Онопенко, Павличко, Зібров, Пинзеник, Піховшек, Пустовойтенко, Ратушняк, Сафронов, О.Скрипка, Солов’яненко, Стецько, Суркіс, Тарасюк, Тигипко, Тимошенко, Філенко, Хмара, Чиж, Шалімов.