UA / RU
Підтримати ZN.ua

Щоб так, то ні?

Як повідомляло «ДТ», за результатами ялтинської зустрічі прем’єрів України і Росії голова правлі...

Автор: Алла Єрьоменко

Як повідомляло «ДТ», за результатами ялтинської зустрічі прем’єрів України і Росії голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина і його перший заступник Ігор Діденко вирушили 24 листопада в «Газпром», аби документально закріпити домовленості. Про ймовірні додаткові умови, які могли бути висунуті Україні і «Нафтогазу» Росією і «Газпромом», О.Дубина висловився однозначно: «Ніяких специфічних умов РФ Україні не висунула». Втім, якщо вони і були, то швидше за все українському прем’єру (див. «ДТ» №45 від 21 листопада 2009 року). І навряд чи їй вдасться відхреститися від їхнього виконання…

Після переговорів у Москві на офіційному сайті ВАТ «Газпром» з’явилося лаконічне повідомлення «Про результати робочої зустрічі…»

«Відповідно до досягнутих домовленостей між Головами Урядів Росії та України, були підписані доповнення до Контракту купівлі-продажу природного газу від
19 січня 2009 року. Відповідно до доповнень річну контрактну кількість газу на 2010 рік встановлено в обсязі 33,75 млрд. куб. м. Підписаними документами закріплено також відсутність штрафних санкцій за обсягами споживання газу НАК «Нафтогаз України» у 2009 році».
Примітно, що всі чомусь говорять про підписані доповнення в множині.

До слова, на сайті «Нафтогазу» навіть обтічного повідомлення знайти не вдалося. Зате 27 листопада О.Дубина в Кабміні відповідав на газові та навкологазові запитання журналістів.

Користуючись нагодою, «ДТ» поцікавилося: скільки насправді було підписано доповнень, яких і до яких контрактів (адже 19 січня 2009-го було підписано два контракти — купівлі-продажу газу для потреб України і т.зв. транзитний), а також у якому з документів йдеться про відмову «Газпрому» застосовувати штрафні санкції до «Нафтогазу» за недобір законтрактованих на 2009 рік 40 млрд. кубометрів?

О.Дубина підтвердив версію «Газпрому», але спочатку уточнив: «Якби ми підписали контракт (на 2009-й. — А.Є.), виходячи з прогнозних показників (Мінекономіки. — А.Є.), то сьогодні взагалі не розуміли б, що робити. В 2008 році промисловість спожила 30 млрд. кубометрів газу, а в 2009-му ледь набереться 18 млрд. Ми маємо майже 40% падіння споживання газу. Більш як півроку тому, коли ми розуміли, що зростання споживання газу в країні не буде, ми («Нафтогаз». — А.Є.) почали говорити з «Газпромом» про те, що законтрактований обсяг, на жаль, не буде використано». Тобто поступально «Нафтогаз» схиляв «Газпром» до документального фіксування скорочення обсягу імпортованого НАКом газу в 2009—2010 роках.

«Ми підписали документи, що показують фактичний обсяг споживання газу у 2009-му, і зафіксували обсяги газу, що, як ми вважаємо, знадобляться в 2010 ро-ці. У 2009-му це приблизно 33,51 млрд. кубометрів, на 2010-й — 33,75 млрд.»

О.Дубина також уточнив: «Ми підписали додаток №1 до контракту купівлі-продажу газу, в якому зафіксовано змінений обсяг імпорту НАКом газу в 2009-му і підтверджено обсяг на 2010 рік. Це означає, що у нас (у «Нафтогазу». — А.Є.) немає недобору законтрактованого обсягу газу». А коли немає недобору, то й штрафувати нема за що. Логіка зрозуміла. Однак окремого доповнення про добровільну відмову «Газпрому» штрафувати «Нафтогаз», як це передбачено контрактом, немає.

Про озвучену представниками «Газпрому» середньорічну ціну на 2010 рік у 280 дол. за 1000 кубометрів, як і про інші ціни і тарифні ставки, О.Дубина не поширювався. За його словами, «ціну на газ на перший квартал 2010-го ми точно знатимемо до середини грудня. Ціни і тарифи визначаються за формулами. Коли будемо знати точно, тоді й розповімо». Щоправда, Олег Вікторович в інтерв’ю «ДТ» (№40 від 17 жовтня 2009 р.) досить докладно та аргументовано розповів і про прогнозні ціни, і про доходи, і про платежі, і про багато іншого.