Продаж зброї ніколи не був прозорим бізнесом. В який уже раз цю аксіому підтвердила детективна історія навколо затримки 28 січня ц.р. ВМС США в Червоному морі російського судна «Мончегорск» під прапором Республіки Кіпр. Під час огляду суховантажу було виявлено цікаві факти: судно зафрахтоване Іраном і перевозить вантаж військового призначення для міністерства оборони Сирії. Місце призначення — сирійський порт Латакія.
Водночас, за даними американської та ізраїльської розвідок, які супроводжували «Мончегорск» ще з моменту його завантаження в Ірані, істинними отримувачами вантажу мали стати ісламські терористичні угруповання в секторі Газа. При цьому власником судна виступала кіпрська компанія NB SHIPPING LIMITED — дочірнє підприємство російського ВАТ «Мурманское морское пароходство».
Через відсутність у США права на вилучення вантажу американська влада звернулася до керівництва Кіпру з питання його конфіскації. Кіпр дав добро, у результаті чого 29 січня ц.р. «Мончегорск» був заарештований кіпрськими кораблями зі складу морського компонента Національної гвардії республіки. За результатами повторного огляду кіпрська сторона повністю підтвердила наявність заборонених матеріалів на борту російського судна.
З метою остаточного встановлення характеру вантажу «Мончегорска» та його ймовірних обсягів 31 січня ц.р. судно було поставлене на зовнішній рейд кіпрського порту Лімассол, а
2 лютого кіпрські експерти провели його ретельне обстеження. Результати комплексного огляду підтвердили раніше зроблені висновки, озвучені міністром оборони Кіпру К.Папакостасом. Так, за його словами, на російському судні було виявлено кілька сотень контейнерів із виключно військовими вантажами, у тому числі елементами ракетних систем, що використовуються ісламськими екстремістами для обстрілів території Ізраїлю.
10 лютого міністр закордонних справ Кіпру Маркус Кіпріано повідомив, що власники вантажу, який перевозився контейнеровозом «Мончегорск», порушили заборону РБ ООН на вивезення зброї з Ірану. 13 лютого кіпрська влада зняла з «Мончегорска» кілька контейнерів, але, як і раніше, нічого не повідомляє про їхній вміст. У самому Ізраїлі припускали, що на судні, яке йшло під кіпрським прапором, перевозили партію іранської зброї для «Хезболли» або «Хамасу».
Російська радіостанція «Эхо Москвы» минулої п’ятниці повідомила, що на борту «Мончегорска» був російський екіпаж, хоча судно й плаває під кіпрським прапором. Представник компанії, який здійснює технічне обслуговування судна, Володимир Прокопенко заявив в ефірі «Эха Москвы», що, схоже, моряки «не зовсім знали, що перевозили». Пан Прокопенко також повідомив: «Судно виконувало звичайний комерційний рейс, до судновласника жодних претензій немає», оскільки, за його словами, резолюцію Радбезу ООН, яка забороняє експорт іранської зброї та військових матеріалів, було ухвалено після того, як воно вийшло з порту Ірану. Хоча, як відомо, резолюцію РБ ООН №1747, яка забороняє експорт зброї з Ірану, було ухвалено близько двох років тому — 24 березня 2007 року.
На підставі отриманих даних митна служба Кіпру склала відповідний протокол, який було надіслано Комітету ООН з питань санкцій. Відповідно до висновків міжнародних експертів, характер і статус вантажу судна «Мончегорск», а також факт його перевезення є прямим порушенням Резолюції РБ ООН №1747 від 24.03.2007 р., що однозначно забороняє експорт Іраном товарів військового та подвійного призначення. З огляду на наведені обставини, а також рекомендації ООН, 16 лютого ц.р. уряд Кіпру ухвалив рішення про конфіскацію вантажу судна «Мончегорск», який був доставлений на військово-морську базу Національної гвардії республіки в місті Марі.
Чи докладе тепер керівництво Російської Федерації всіх зусиль для запобігання подібним ситуаціям у майбутньому? Тим паче що до нелегальної торгівлі зброєю була причетна фактично державна структура Росії — ВАТ «Мурманское морское пароходство». І особливо якщо пригадати, що сама Москва нещодавно дуже жорстко звинувачувала ряд європейських країн у постачанні озброєнь Грузії, яка під санкціями ООН аж ніяк не перебувала і не перебуває...
Але міністр закордонних справ Російської Федерації С.Лавров лише «підтримав дії кіпрської сторони із затримання російського судна, а також арешт його вантажу», ніяк не пояснюючи справжніх причин виниклих проблем і демонструючи разючу відмінність реакції російської сторони на ситуацію навколо українського судна «Фаїна». Хоча впадає в око закулісна метушня навколо «Мончегорска», явно спрямована на «зачистку» проблеми. Зокрема, слід звернути увагу на позапланові візити С.Лаврова до Ізраїлю, а також міністра оборони Ірану М.Наджара до Москви, які дивним чином збіглися в часі з проблемами «Мончегорска», затриманого за транспортування заборонених вантажів.
Можливо, наведений випадок можна віднести до прикрих непорозумінь, пов’язаних зі складністю сучасних стосунків у неокапіталістичній Росії. Якби не ще одне «але», а саме — неприкрита участь Росії в постачанні зброї та військової техніки в усі можливі зони останніх конфліктів. Так, упродовж останніх років Росія постачала зброю:
— Вірменії та Азербайджану, які залишаються в стані збройного конфлікту через Нагірний Карабах. Зокрема за кілька останніх років Росія передала Вірменії озброєння та військової техніки на загальну суму понад 1,5 млрд. дол., у тому числі військово-транспортні літаки Іл-76, танки, бойові машини піхоти, ракетно-артилерійські системи, а також стрілецьке озброєння. Паралельно танки та БМП передавалися також збройним силам Азербайджану;
— африканським країнам, зокрема Ефіопії, Еритреї, Судану, Алжиру і Марокко, на територіях яких періодично виникають збройні конфлікти. Так, упродовж останніх років Росія поставила: Судану (конфлікт у Дарфурі та південних провінціях країни) — 10 винищувачів МіГ-29, 30 БТР 80, 30 вертольотів Мі-17 і Мі-24; Ефіопії (конфлікт з Еритреєю) — 12 вертольотів Мі-17 і Мі-24, 6 винищувачів Су-27 і 10 самохідних гаубиць; Еритреї (конфлікт з Ефіопією) — 4 вертольоти Мі-17, 200 ПЗРК «Игла», 80 протитанкових комплексів «Корнет-Э»; Алжиру (конфлікт із Марокко) — 42 транспортно-бойові вертольоти Мі-17, 22 фронтові бомбардувальники Су-22МК і 8 Су-30МКА, 132 танки Т-90СА; Марокко (у свою чергу — конфлікт із Суданом) — 6 зенітних ракетно-артилерійських ракетних комплексів «Тунгуска-М1»;
— країнам Середнього Сходу та Азіатсько-Тихоокеанського регіону, включаючи Шрі-Ланку (у країні триває конфлікт між урядовими військами та повстанськими угрупованнями «Тигрів визволення Таміли»), — ударні вертольоти, бронетанкову техніку, винищувачі МіГ-29; М’янму (внутрішній збройний конфлікт між урядом та опозицією) — танки Т-72; Індонезію (відбуваються періодичні збройні сутички між урядовими військами та опозицією в південно-західних провінціях країни) — БМП-ЗФ, винищувачі Су-27, вертольоти Мі-17;
— державам Близького Сходу: Ірану — близько 30 вертольотів Мі-17, більш як 550 протитанкових ракет «Штурм-В», штурмовики Су-25; Сирії — винищувачі МіГ-31, зенітні ракетні артилерійські комплекси «Панцир-1СЕ», берегові протикорабельні ракетні комплекси «Бастіон».
Таким чином, Росія фактично озброювала всі сторони конфліктів. А тому хотілося б повернутися до ситуації на Південному Кавказі та пов’язаними із нею претензіями російської сторони з приводу іноземних поставок зброї Грузії. Хотілося б отримати переконливу відповідь російської сторони на досить просте запитання: звідки в маленьких невизнаних республіках на грузинській території взялася важка військова техніка, у тому числі й бойові літаки, як це було у випадку з Абхазією? І чи не в самій Росії причина перманентних конфліктів на Кавказі, які тривають ось уже близько двадцяти років?
Історія навколо «Мончегорска» — навряд чи останній приклад із цієї серії. Так, уже цього тижня стало відомо, що військова прокуратура Росії порушила кримінальну справу стосовно кількох військовослужбовців військово-морського флоту Росії, підозрюваних у контрабанді в Таджикистан 30 протичовнових ракет і 200 авіабомб. Про це на колегії Генпрокуратури РФ розповів головний військовий прокурор Сергій Фрідінський. Слідство встановило, що військовослужбовці ВМФ разом із групою комерсантів переправили до Таджикистану зброї на суму 8 млн. дол. У подальшому ракети та бомби передбачалося продати в Китай. Імена підозрюваних, звання та інші подробиці не повідомляються. До скандальної справи про контрабандне вивезення за кордон із Росії 30 протичовнових ракет і 200 авіабомб для продажу в Китай причетні високопоставлені військові чини ВМФ РФ. Про це повідомило «Інтерфаксу» джерело, близьке до слідства. Отже, збройові історії не закінчуються...