Шахрайство концерну Volkswagen - це кейс, що наочно демонструє, як один неправильний крок може підірвати створюваний десятиліттями квітучий бізнес, нашкодити всьому автомобільному ринку, разом скомпрометувати кілька популярних брендів, ударити по одній із найстабільніших економік світу і поставити під сумнів кар'єри політичних лідерів країни.
ЧИТАЙТЕ ЛОНГРІД ЩО ПОГАНО ДЛЯ VOLKSWAGEN - ПОГАНО ДЛЯ НІМЕЧЧИНИ?
Чи міг припустити вже колишній голова концерну Мартін Вінтеркорн, що його бажання наростити продажі, збільшити прибуток і завоювати новий сегмент ринку обернеться вкрай тяжкими наслідками не тільки для нього самого та його концерну? Чи оцінював він ризики? Чи допускав можливість викриття? Чи все ж таки сподівався, що злочин буде ідеальним, а Volkswagen - надто великий, аби впасти?
Сьогодні США погрожує Volkswagen штрафом на суму 18 млрд дол., і ця колосальна сума може стати лише початком фінансових проблем автогіганта, і не тільки його.
Як Volkswagen обдурив США
Норми США щодо автомобільних викидів оксидів азоту в атмосферу справді жорсткіші, ніж в інших країнах. Цей підхід неодноразово критикувався, - американцям закидали штучне обмеження ринку для європейських авто і лобіювання інтересів місцевого автопрому. Міжнародна рада з чистого транспорту (ICCT), незалежна некомерційна організація, хотіла довести, що на європейському ринку є машини, здатні без питань відповідати суворим нормам викидів в атмосферу, встановленим у США.
Для випробувань було вибрано автомобілі німецького концерну Volkswagen, який за останній рік істотно наростив обсяги продажів на американському ринку. Тільки за 2014 р. VW продав Штатам понад 500 тис. авто, що принесло йому 6% від глобального доходу компанії (9,6 млрд дол.), а частка дизельних автомобілів, які продаються у США, зросла до 26%.
Дослідники були впевнені: машини компанії подадуть позитивний приклад, що нормативи справді можна виконати і ринок відкритий для всіх, хто виробляє якісний продукт. У співпраці з ученими Університету Західної Вірджинії, які надали необхідне обладнання, вони організували виміри викидів із допомогою портативних систем. Піддослідними стали американські версії VW Passat і VW Jetta, які доти з успіхом проходили лабораторні дослідження. Ось тільки цього разу тести проводилися не в лабораторії, а на дорозі. Автомобілі проїхали понад 2000 км від Сан-Дієго до Сієтла.
Результат приголомшив усіх - у VW Jetta викиди оксидів азоту (NОx) перевищували встановлену у США норму в 15–35 разів, а в VW Passat - у 5–20 разів. VW тоді пояснив це банальною помилкою в системі програмного забезпечення автомобілів, відкликав 500 тис. авто і пообіцяв швидко усунути неполадки. Але історія, на превеликий жаль для концерну, тільки стала набирати обертів.
Volkswagen Group
Бренди: Volkswagen, Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Skoda, Porsche
Оборот - 202,5 млрд євро (2014)
Операційний прибуток -
12,6 млрд євро (2014)
Працівники - 600 тис. чол.
Дочірні компанії - 340
Підприємства - 100
Виробничі майданчики: Німеччина, Франція, Велика Британія, Бельгія, Іспанія, Португалія, Чехія, Польща, Словаччина, Угорщина, Росія, США, Мексика, Бразилія, Аргентина, Китай, Індія, ПАР.
Випадково чи ні, презентацію несподіваних результатів дослідження відвідали співробітники Агентства з охорони навколишнього середовища США (EPA). Вони негайно вилучили результати тестів і розпочали власне розслідування, підключивши до нього Каліфорнійську раду повітряних ресурсів (CARB). Експерти з'ясували, що проблема системна, і списати все на разові збої програмного забезпечення не вийде. Під час проходження лабораторних тестів встановлене ПЗ контролерів дизельних двигунів обманювало систему перевірки вихлопних газів, і, коли автомобілі виїжджали на траси, викиди оксидів азоту могли перевищувати встановлену норму в 40 разів. Причому йдеться про машини, випущені в період із 2009-го по 2015 р.
У результаті, в концерні визнали, що в контролери дизельних двигунів було свідомо встановлено програму, яка визначає, коли автомобіль проходить тест на викиди, і в той момент видає неправдиві показання. Зробити це непросто, що, власне, й підтверджує невипадковість того, що сталося. Верхівка концерну не знати про такі складні махінації не могла. За інформацією Bloomberg, керівництво VW у Німеччині не тільки знало, а й курирувало випробування спеціального ПЗ. І якщо котрийсь автомобіль не міг пройти тести, зі штаб-квартири VW надсилали спецгрупу інженерів, після роботи яких автомобіль успішно проходив повторні перевірки.
Як працює ПЗ, що обдурило тестувальників
Є кілька ознак того, що на даний момент машина проходить саме лабораторне тестування: наприклад, її акселератор натискається неприродно плавно, крутяться тільки ведучі колеса, швидкість неприродно стабільна, кермо не рухається, положення кузова строго горизонтальне, капот відкритий. Оцінюючи ці ознаки, програма свідомо знижувала потужність двигуна, більшу частину газів відправляючи на рециркуляцію і в каталізатори. Що й дозволяло їй легко обманювати тестувальників. Звісно, при їзді на трасі, коли за кермом перебували живі люди, ПЗ не отримувало сигналів про режим тестування, і двигун працював у своєму нормальному режимі
Махінації з ПЗ. Чи відкрив VW Америку?
Скандал негайно привернув увагу громадськості до проблем у галузі й нерепрезентативності тестів, що проводяться. Дизельні двигуни справді викидають менше вуглекислого газу, який винен у глобальному потеплінні і шкодить довкіллю, але натомість вони виділяють оксиди азоту і завислі частки (грубо кажучи, сажу), шкідливі для здоров'я людини.
"Історія з програмуванням режимів роботи двигунів, при яких на стендових випробуваннях або вимірах видаються показники, що не мають нічого спільного з реальним життям, не нова, і, швидше за все, вона не обмежиться "Фольксвагеном" та дизельними моторами. Можливо, цей приклад примусить по-новому поставитися до питання обмеженості можливостей реального підвищення екологічності двигунів внутрішнього згоряння і дасть новий імпульс публічній дискусії з цієї проблеми", - вважає Михайло Резнік, президент Асоціації автовиробників України.
Справді, це не перша історія про те, як виробники намагалися штучно занизити показники викидів. Ще в липні 1973 р. влада США викривала VW у встановленні обладнання, яке занижує показники викидів на автобусах концерну. Компанія обладнання зняла, заплативши уряду штраф на суму 120 тис. дол. У 1994 р. на різницю в показниках європейських і американських тестів дизельних двигунів вказували представники компанії Volvo, зазначаючи, що це може бути приводом до розслідування. На зустрічі були присутні і експерти агентства США. Тобто про існування електронних контролерів вони знали давно.
Більше того, за словами експерта Девіда Баха з Єльської школи менеджменту, в 1998 р. агентство оштрафувало виробників дизельних двигунів для вантажівок саме за використання аналогічних систем, які тимчасово знижують продуктивність двигуна і поліпшують екологічні показники. Тоді йшлося про Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel, Mack Trucks, Navistar International, Renault Trucks і Volvo Trucks. Сумарно штраф становив 83,4 млн дол., за умови, що компанії витратять ще мільярд на ремонт вантажівок.
Було озвучено ще одну давню проблему ринку - європейські норми тестування давно застаріли, і обходити їх виробники можуть цілком законно, не вдаючись до таких витончених способів, як спеціальне ПЗ. За даними британського Комітету з кліматичних змін і ICCT, у середньому для всіх брендів нових пасажирських автомобілів різниця в показниках при проведенні тестів у лабораторних умовах і на дорозі зросла з 10% у 2002 р. до 35% у 2014 р. Тільки 2017-го Європа планує переходити до випробувань у реальних умовах та посилювати норми. Але на той час ринок дизельних авто може істотно постраждати. Скандал, що розпочався із "Фольксвагена", лавиною накрив весь автопром.
Схожі судові розгляди
Відповідач - Toyota (Японія)
Позивач - Міністерство юстиції США
Термін розгляду - 5 років
Сума штрафу - 1,2 млрд дол.
Причиною судового розгляду стали неполадки в системі запалювання автомобілів, пов'язані з роботою педалей газу, які заїдали, викликаючи ненавмисне прискорення автомобілів. Внаслідок дефекту гинули й калічилися сотні людей. Компанія відкликала близько 12 млн авто в період із 2009-го по 2011 р. У березні 2014-го Міністерство юстиції США висунуло Toyota рекордний на той час штраф на суму 1,2 млрд дол. за "обман споживачів і несвоєчасне усунення поломок".
Відповідач - General Motors (США)
Позивач - Міністерство юстиції США
Термін розгляду - 2 роки
Початкова сума штрафу -
6 млрд дол.
Сума після завершення процесу - 1,4 млрд дол.
Відкликали 800 тис. автомобілів у зв'язку з несправностями замка запалювання, які спричиняли вимкнення двигуна автомобіля й відмову гальмової системи, при цьому у разі аварії не спрацьовували подушки безпеки. Далі виявлялися проблеми не тільки із замком запалювання, а й із пасками безпеки, трансмісією, електропроводкою. Загалом через різні неполадки компанія відкликала понад 8 млн автомобілів по всьому світу. Кількість жертв - 124 людини.
Відповідач - British Petroleum (Великобританія)
Позивач - Міністерство юстиції США
Термін розгляду - 2 роки
Початкова сума штрафу -
12 млрд дол.
Сума після завершення процесу - 18,7 млрд дол.
Вибух нафтової платформи в Мексиканській затоці. Нафтова компанії спробувала перекласти всю вину на підрядників, однак суд США встановив, що відповідальність за те, що сталося, несе саме BP.
Скільки смертей у викидах?
Експерти Vox Energy & Environment підрахували, що ті ж таки 11 млн автомобілів викидали в повітря від 86,8 до 212,5 тис. т NОx на рік. Для порівняння: це у 20 разів більше, ніж викидає за рік один вугільний завод без систем очищення та контролю. Спираючись на дані Агентства з охорони навколишнього середовища США, яке стверджує, що кожна тонна NОx провокує від 0,00085 до 0,0019 передчасної смерті, аналітики підрахували, що дії концерну могли спровокувати до 27 смертей на рік у США й 400 смертей на рік у всьому світі. Якщо розрахунки підтвердяться, це, безперечно, послужить обтяжуючою обставиною.
Що вже втратив ринок?
Тести деяких моделей BMV показали, що вміст оксидів азоту у вихлопних газах перевищує допустимі норми в 11 разів. Перевірку проводили ті ж таки експерти EPA. У компанії заперечують, що підтасовували результати тестів, вимагають пояснень, на якій підставі експерти міжнародної організації взагалі тестували їхні машини. Однак ринок уже відреагував на події на користь EPA, - акції BMW подешевшали на 10%. Відзначають аналітики й підозрілу різницю в результатах тестування автомобілів Mercedes, - розбіжності між даними, отриманими в лабораторіях і на дорозі, сягають 50%. Акції Daimler теж втратили 13% вартості.
Через скандал з VW зазнають втрат і інші виробники - акції Fiat упали на 17%, Renault - на 19, Peugeot - на 15, Suzuki - на 16, Honda - на 9, Toyota - на 5%. Експерти відзначають, що зниження вартості збережеться тривалий час, адже скандал тільки набирає обертів. Увесь цей час компанії втрачатимуть капітал, що загрожує стабільності автопрому.
Незворотними можуть стати наслідки і для всього ринку дизельних автомобілів. Адже саме VW був головним лобістом переходу на дизельні двигуни в європейських країнах, наполягаючи на їхній екологічності. Відтак, якщо у США частка дизельних автомобілів не перевищує 25%, то в Європі під капотом кожного другого авто стоїть дизельний двигун. Такої частки ринку цей тип автомобілів не досягав ніде й ніколи. Причина проста - у дизельних моторів вищий ККД, вони економні й екологічні, принаймні так вважалося раніше. За підсумками 2011 р., наприклад, дизельна версія VW Passat потрапила у п'ятірку найбільш "зелених" машин, причому іншими авто в топ-5 виявилися гібриди та електрокари.
Однак є й ложка дьогтю для Volkswagen - вибудовувана роками політика популяризації "зелених" дизелів, на відміну від фінансової стабільності концерну, вже не підлягає відновленню. Ідея, яку VW лобіював останнє десятиліття, доводячи екологічність своєї продукції, вибиваючи субсидії, нарощуючи виробництво, збільшуючи частку ринків, загинула. Що це означає для концерну - світового лідера з виробництва дизельних авто? Що його чекають величезні витрати на перепрофілювання виробництв. Усі ті роки, які Volkswagen обманював перевірки, його конкуренти витрачали на розробку справді екологічніших двигунів. У сучасному світі 6 років розробок - неймовірна фора. Щоб наздогнати конкурентів, компанії знадобляться величезні кошти, яких вона не має.
Доведеться шукати і нові ринки збуту для тих авто, які не вписуються у стандарти ЄС та США. Таким ринком міг би стати Китай. Концерн уже продає в цю країну понад 40%
своєї продукції, але дизельні автомобілі китайського споживача не цікавлять, їх частка на ринку незначна, а переконати їх після всього, що сталося, в перевагах дизеля буде дуже важко. В результаті, автомобілі вирушать у країни, де вимоги до викидів не такі високі, у тому числі і в Україну, яка тільки з 1 січня 2016 р. переходить на Євро-5, не має обладнання, необхідного для тестів, і досі оцінює відповідність авто екологічним стандартам за єдиним критерієм - роком випуску.
"Антидизельний" стандарт
Євро-6 запроваджує серйозні обмеження саме на викиди оксидів азоту (NОx), які негативно впливають на здоров'я людей. Якщо раніше основну шкоду для довкілля чиновники Євросоюзу вбачали в оксиді вуглецю (CO) і вдосконалювали здебільшого бензинові мотори (рівень CO у дизелів невеликий), то тепер звернули увагу на дуже високий рівень NОx, боротися з яким у дизельних двигунах дуже складно. Рівень NОx для них знизили зі 180 мг/км одразу до 80 мг/км.
Відтак, щоб відповідати Євро-6, бензинові мотори не потребували серйозних переробок, - більшість нормативів для них збіглася з вимогами Євро-5. А ось для того, щоб забезпечити зниження рівня оксидів азоту у дизелів, необхідні складні системи, які коштують чимало. Після впровадження Євро-6 багато експертів ринку почали говорити про закінчення ери дизелів, оскільки відповідність нормам ускладнює й здорожує їх виробництво. Скандал із дизелями VW, аналогічні проблеми в інших виробників, а також недостовірність тестів, які проводяться, лише прискорять зменшення кількості дизельних автомобілів.
Скільки може втратити Volkswagen?
Як зізнався сам VW, брехливе ПЗ встановлене на 11 млн автомобілів компанії. На їх переобладнання концерн уже зарезервував 6,5 млрд євро. Вільні кошти компанії разом із її короткостроковими вкладеннями становлять порядку 35 млрд євро. Віддати п'яту їх частину - це вже загроза фінансовій стабільності концерну. А попереду ще більші втрати.
США погрожують концерну штрафом на суму 18 млрд дол. До розслідування вже підключилися прокурори 27 штатів. На думку експертів ринку, розраховувати на лояльність суду США до іноземного виробника, який свідомо фальшував результати тестів для виходу на ринок і продавав споживачам неякісний товар, не доводиться.
Також розслідування вже розпочали в Німеччині, Норвегії, Франції, Південній Кореї і ПАР. Аналогічні дії очікуються і в Іспанії та Італії. Іспанія вже зупинила продажі понад 3 тис. авто, готових до відправки покупцям, і завела мову про те, щоб корпорація повернула уряду субсидії - по 1000 євро на автомобіль, - які той видає на розповсюдження "зелених" дизелів. Швейцарія, Бельгія, Іспанія та Румунія, що також зупинили продажі авто VW до з'ясування обставин, погрожують концерну судами і штрафами. У такому разі вже можна говорити про втрачену вигоду VW на 3 млрд євро тільки від нереалізованих продажів.
Тобто загрозливі втрати компанії вже становлять 27,5 млрд євро і заледве вкладаються в обсяги доступних корпорації коштів. Це без урахування штрафів, які напевно виставлять інші держави, що почали розслідування проти VW, та позовів від приватних осіб. Наприклад, великі юридичні фірми Британії вже відзначають збільшення кількості приватних власників авто, які вивчають різні можливості подачі позовів на концерн, котрий продав їм товар, що не відповідає заявленій якості.
Таким чином, саме існування VW під загрозою. Аналітики не виключають, що потенційні втрати компанії можуть у рази перевищити штрафні санкції, які накладаються на неї. Зокрема, фінансовий експерт Marketwatch Марко Халберт посилається на дослідження, що вивчало економічні наслідки для компаній, викритих у шахрайстві. Результати невтішні: аналіз трьохсот компаній засвідчив, що накладені штрафи стали тільки вершиною айсберга їхніх фінансових проблем. Збитки, пов'язані з репутаційними ризиками та втратою ринків, у середньому в 7,5 разу перевищували суми початкових штрафних санкцій. Тобто відкладені збитки VW можуть перевалити за 135 млрд дол. Велика брехня породжує ще більшу недовіру.
Активи корпорації на червень нинішнього року становили порядку 164 млрд євро. Але фінансовий і виробничий сектори компанії мають кредити на загальну суму 67 млрд євро. Як відреагують власники цього боргу на такі події - поки що невідомо, але, з урахуванням серйозності обвинувачень, деякі кредитори цілком можуть затребувати від концерну дострокового погашення паперів, що, фактично, здатне збанкрутувати компанію.
З 18 вересня акції VW почали стрімко падати в ціні, втративши майже 40% вартості, капіталізація концерну зменшилася на 27,5 млрд євро. Європейський центробанк розпочав перевірку його цінних паперів. Японський автовиробник Suzuki Motor уже поспішив позбутися свого пакета акцій Volkswagen AG, продавши його основному акціонерові VW Porsche Automobil Holding SE. Сума угоди не розголошується, але, за оцінками ринку, вона може сягати 300 млн дол. З одного боку, це хоч і неістотно, але підвищило капіталізацію концерну, а з іншого - стало цілком конкретним сигналом, що цінні папери VW значно знецінилися. Вони будуть виведені з розрахунків усіх індексів сталого розвитку Dow Jones DJSI після торгів 5 жовтня.
Незважаючи на падіння ціни та ризики, акції концерну досі продаються. Британський хедж-фонд Boussard & Gavaudan Holding limited уже купив акції концерну на 3 млрд дол., інші менші фонди- ще на
2,5 млрд. Переважно скуповувалися бонди 2012 р. з обов'язковою конвертацією. Прогнозовано, що з подальшим падінням вартості кількість охочих вкластися в концерн тільки зростатиме. Це свідчить про впевненість ряду гравців у тому, що компанії не дадуть померти від нинішньої кризи.
Чим скандал загрожує німецькій економіці?
За 2014 р. Німеччина продала автомобілів на загальну суму понад 257 млрд дол. (18,7% від усього світового експорту), це п'ята частина від усіх експортних надходжень держави. І Volkswagen - беззастережний лідер сектора. До VW входять 340 дочірніх компаній. Продукція виробляється на 100 підприємствах, розміщених у 27 країнах світу. На підприємствах групи виробляється понад 26 тис. 600 автомобілів щодня. Авторизовані продажі та обслуговування автомобілів здійснюються у більш як
150 країнах світу. За підсумками 2014 р., VW посів восьме місце у Fortune Global 500 - рейтингу 500 найбільших світових компаній, основним критерієм складання якого слугує виручка. Обігнали Volkswagen тільки нафто- і газовидобувники.
За перше півріччя 2015-го компанія продала порядку 2,5 млн автомобілів, причому 2,1 млн експортувала. У 2013 р. концерн сплатив понад 3,28 млрд євро податків, 2014-го - 3,72 млрд. Але якщо дивитися на звітність першого півріччя 2015-го, то динаміка податкових надходжень уже почала знижуватися, порівняно з попередніми роками, - 965 млн євро. І це ще перш ніж VW зіштовхнувся з наростанням фінансових проблем. Благо, економіка Німеччини перебуває в дуже хорошому стані і є однією з найстабільніших у світі. Вона витримає удар, але не без втрат.
Штаб-квартира корпорації перебуває в м. Вольфсбург, завдяки чому місто - одне з найбагатших у Німеччині за ВВП на душу населення. Більш як половина населення міста працює в концерні. Бюджет міста значною мірою формується саме з податкових надходжень VW. Міська рада вже ухвалила рішення про зменшення видаткової частини бюджету на 15% і замороження окремих проектів на наступні кілька років через проблеми в бюджетоутворюючій компанії. За прикладом Вольфсбурга пішли Інгольштадт і Брауншвейг, економіка яких також залежить від VW. За словами мера Вольфсбурга Клауса Моорса, останніми роками місто розвивалося здебільшого за рахунок зростання податкових надходжень VW завдяки виходу компанії на ринки, які розвиваються. І якщо призупинення деяких проектів не буде критичним для міста, то до можливого скорочення робочих місць влада вже почала готуватися, формуючи відповідні резерви.
VW забезпечує робочими місцями 274 тис. чоловік у Німеччині і 324 тис. - в інших країнах. Тісний зв'язок концерну з профспілками та їхня однозначна підтримка можуть зіграти одну з визначальних ролей у цьому конфлікті. Масове скорочення працівників похитне німецький ринок праці, примноживши кількість безробітних, яка й так зростатиме через наплив у країну біженців.
Volkswagen уже скоротив виробництво на найбільших заводах двигунів і заморозив процес найму на роботу в Німеччині. Зокрема, нових працівників не беруть у фінансову галузь концерну. Керівник кадрового відділу компанії Бернд Остерлох пояснив, що це тільки початок і основні, жорсткіші заходи економії ще попереду. Компанія заявляє, що хоче вийти з ситуації без масштабних звільнень, але поки що це схоже, швидше, на шантаж німецького уряду, ніж на рішучі наміри.
Контрольний пакет акцій Volkswagen AG (52,23%) і право вирішального голосу належить Porsche Automobil Holding SE, 20% акцій володіє уряд Федеральної землі Нижня Саксонія, 17% - Інвестиційний холдинг Катару. Ще 9,9% акцій перебувають у вільному обігу в Німеччині. Катар уже заявив про втрату 4,8 млрд дол. через падіння вартості цінних паперів компанії, і з часом ці втрати зростатимуть у всіх власників.
Те, що одним із акціонерів компанії є держава в особі Нижньої Саксонії, завдає економіці Німеччини ще більшої шкоди. З іншого боку, цей факт вселяє впевненість, що уряд підтримає концерн.
Від стабільної роботи концерну залежить не тільки Німеччина. Країни Східної та Центральної Європи тісно пов'язані з німецькою автомобільною індустрією і стають прямими заручниками "дизельгейту". Аналітики Американського інвестиційного банку вже підрахували, що через проблеми Volkswagen економіки Чехії та Угорщини в наступному році можуть скоротитися на 1,5% ВВП, приблизно по 0,5% ВВП втратять Польща і Румунія.
Концерн випускає автомобілі під 12 торговими марками. Звісно, зараз проблеми відчувають усі перелічені вище бренди. Audi вже підтвердила, що скандал торкнувся 2,1 млн авто, випущених під їхнім брендом, Skoda виступила з аналогічною заявою - понад 1,2 млн автомобілів бренду належить відкликати й переобладнати. Seat виробив понад 700 тис. авто з нелегальним ПЗ і також зазнає збитків. У підсумку, компанії, які роками посідали позиції лідерів на місцевих ринках, окрім фінансових втрат, зіштовхнуться з неминучим падінням попиту на вироблені авто.
А німецьким політикам?
Уряд Німеччини не квапиться з публічними оцінками скандалу, що розгортається навколо Volkswagen. Він розуміє, що це не тільки серйозна економічна, а й політична проблема. Рейтинг Ангели Меркель падає через невдоволення її політикою щодо мігрантів. Скандал може ще більше послабити позиції канцлера Німеччини, і не лише її.
Німецьке видання Handelsblatt уже звинуватило міністра економіки Зігмара Габріеля в тому, що він приділяє невиправдано мало уваги проблемі, яка зараз турбує кожного німця. "Міністр економіки змагається в обговоренні міжнародних питань, таких, як санкції проти Росії. Краще б він використовував цей час не для невдалої спроби досягти політичної вигоди, а працював над відновленням пошарпаної репутації німецької економіки. Але досі ми не бачимо ніяких дій у цьому напрямі", - ідеться в статті.
Більше того, німецька Партія зелених стверджує, що чинний міністр транспорту Німеччини Алекс Добріндт знав про махінації Volkswagen ще в липні нинішнього року, але так нічого й не зробив для запобігання скандалові. Хоч головний контрольний орган автомобільного сектора - Федеральний департамент транспорту - повністю підпорядкований саме міністрові транспорту. Звісно, Алекс Добріндт категорично відкидає всі обвинувачення "зелених" на свою адресу. Але цей факт тільки посилює твердження багатьох аналітиків, що зв'язок німецького автопрому з політикою міцний, непорушний і порочний.
Адже розмови про збільшення розриву між показниками лабораторних і реальних тестів ведуться в ЄС давно. Однак саме уряд Німеччини, боячись втратити робочі місця в галузі та обстоюючи інтереси свого автопрому, опирався посиленню боротьби з викидами.
Головний автолобіст Німеччини Маттіас Віссман, який очолює Verband der Automobilindustrie (VDA), є ветераном Християнського демократичного союзу (ХДС) Ангели Меркель і перебуває в дружніх стосунках із канцлером. Головний лобіст Daimler Екхарт фон Кледен також є відомим політиком у ХДС, що працював під керівництвом Меркель. А його попередник в Daimler Мартін Єгер - спікер міністра фінансів Вольфганга Шойбле.
Та найтісніші зв'язки в уряду саме з концерном VW. Власником частки в концерні є федеральна земля Нижня Саксонія. Від успіхів гіганта автопрому багато років безпосередньо залежить фінансова стабільність усього регіону. Цим уміло користуються політики федеральної землі, які роблять кар'єру за рахунок VW в обмін на "лояльність" до бренда. Серед них і Герхард Шредер, і Крістіан Вульф, і нинішній віце-канцлер Зігмар Габріель.
Безперечно те, що відбувається з VW, приверне увагу і до цієї проблеми, оголивши міцні зв'язки промислових груп із політиками. Вирішальну роль скандал зіграє у 2017 р., під час чергових парламентських виборів. На той час втрати і для концерну, і для Німеччини конкретизуються, і карту VW спробують розіграти багато учасників перегонів.
Можливі наслідки однієї брехні
Не было гвоздя -
Подкова пропала.
Не было подковы-
Лошадь захромала.
Лошадь захромала -
Командир убит.
Конница разбита -
Армия бежит.
Враг вступает в город,
Пленных не щадя,
Оттого, что в кузнице
Не было гвоздя.
Самуїл Маршак
Результат залежатиме від безлічі факторів. Від того, як відреагують на ситуацію кредитори концерну, банківський сектор, біржі та споживачі. Від того, наскільки саме керівництво VW даватиме раду кризі і яку стратегію обере. Від рішення німецького уряду - як і якою мірою допомагатиме флагманові економіки. Від того, яке місце скандал з VW посяде в німецьких передвиборних битвах. Від того, що переможе в країнах, котрі подають позови на VW, - прагнення у кризові часи вирвати максимальні штрафи, чи усвідомлення необхідності покарати компанію, але не підривати Німеччину. Адже вона, по суті, сьогодні є стрижнем ЄС, на який наколюються чеки більшості країн альянсу.
За умови лояльного сценарію суми кінцевих штрафів будуть зменшені, авто - переобладнані, а за цивільними позовами виплачені незначні (у масштабах попередніх втрат) компенсації. Наприклад, аналітики Sanford C. Bernstein Ltd. прогнозують, що реальна сума штрафу для Volkswagen з боку США становитиме 7,4 млрд дол. Але навіть за такого сприятливого розвитку подій концерну все одно забракне власних коштів для покриття витрат. Однак, з урахуванням того, що із 40-відсотковим падінням вартості акції компанії продовжують купувати, напевно буде випущено нові боргові папери, не виключено - що під державні гарантії, продаж яких дозволить Volkswagen втриматися на ринку. Вже тепер фінансисти радять не втратити нагоду і вкласти кошти в цінні папери VW, які торгуються з дисконтом. Імовірно, уряд Німеччини надасть концерну також іншу фінансову допомогу, рятуючи найбільшого роботодавця та платника податків держави.
Втім, події можуть розвиватися й неконструктивно. Німеччина - четверта економіка світу. Тим часом її політичний вплив на світовій арені ще не наблизився до її показника у світовому економічному рейтингу. Але має всі шанси наблизитися. Багато впливових держав не зацікавлені у посиленні зовнішньополітичного впливу ФРН. Вони готові зробити багато що, аби не дозволити Німеччині переплавити свій економічний потенціал у політичний. І битимуть у саме серце - автопром. Якщо США та інші країни вирішать іти до кінця, сценарій може круто змінитися. У ньому не буде банкрутства, але буде збільшення витрат компанії. Якщо коштів на виплати штрафів і компенсацій не вистачить, а урядова підтримка не буде вагомою, концерн муситиме продавати активи, скорочувати обсяги виробництва та працівників і в Німеччині, і в інших країнах. Серйозна внутрішня проблема "допоможе" Німеччині сконцентруватися на собі.
Оптимісти вірять у німецьке раціо й переконані, що і концерн, і Берлін впораються з пробоїною у борту німецької економіки. Прибічники теорії змов припускають, що все може виявитися не так просто для країни, котра зі зрозумілих причин сутулилася, вдаючи, що вона нижча, ніж є насправді. Випростання пліч не всім до душі.
У цій історії багато змінних, значення яких ще не відомі. Але точно відомо одне - Мартін Вінтеркорн, при якому свідомо встановлювалося брехливе обладнання, при звільненні з компанії отримає… 90 млн євро відступних. Золотий парашут. Але розслідування, яке почалося в Німеччині, може проробити серйозні діри в цьому парашуті. От би гепнувся. Щоб іншим не кортіло...