UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розберемося після виборів?

Коли минулого вівторка центральні телеканали показали сюжет із вируванням пристрастей під стіна...

Автор: Надія Гоцуєнко

Коли минулого вівторка центральні телеканали показали сюжет із вируванням пристрастей під стінами та в адмінбудівлі на майдані Лесі Українки (пікетники намагалися прорватися в будинок, штурмуючи двері), то глядачі були схильні оцінити побачене як дежавю. Оскільки перед цим будинком постійно траплялося щось подібне. Особливо перед виборами. Відразу згадалися гучні торішні й цьогорічні мітинги, рукопашна зразка 2004 року, коли представники протиборчих політичних сил перед входом у ЦВК влаштували штовханину, яка перетворилася на криваву бійку. Але цього разу, хоча штовхалися на тому ж самому місці, пікетники проривалися в Київську обласну раду, яка міститься в тому ж будинку, що й ЦВК, і де того дня відбувалося друге пленарне засідання 13-ї сесії п’ятого скликання Київської облради.

Охорона не змогла утримати людей, деякі пікетники все ж таки прорвалися у вестибюль облради. А в сесійному залі депутати місцевих рівнів змогли безпосередньо поспілкуватися з депутатами обласної ради. «Спілкування» відразу переросло в бійку. З’ясувалося, що в пікеті беруть участь жителі Борисполя й однойменного району, а представляти їхні інтереси зголосилася група бориспільських депутатів. Вони, блокуючи президію сесії, вимагали внесення до порядку денного засідання додаткових питань. Перше й основне стосувалося гучної події, котра отримала розголос у селах Щасливе, Гора, Мала і Велика Олександрівки, у жителів яких, за їхніми словами, незаконно відібрали тисячі гектарів землі. Пікетники вимагали повернення цих земель справжнім власникам, негайного вирішення всіх питань, які підтвердять їхнє право на власність, звільнення з посади чиновників, котрі сприяли афері, що нібито була. Зібрання мало намір зажадати від депутатів облради прийняти рішення про відставку голови ОДА Віри Ульянченко. Під тиском пікетників депутати прийняли рішення про створення комісії облради з вивчення і якнайшвидшого вирішення земельних проблем. Що ж стосується відставки губернатора, то народні обранці відмовилися висловити недовіру Вірі Ульянченко. Питання поставили на голосування — за внесення його до порядку денного проголосувало тільки 32 депутати при необхідному 61 голосу. А голова облради Володимир Майбоженко заявив, що підстав, а тим більше – фактів порушення законодавства з боку керівника ОДА немає.

На думку бориспільських депутатів, сесія облради мала висловитися, розставити всі крапки над «і» і з іншого важливого питання, яке викликало розбіжності між обласною владою, з одного боку, та місцевими радами низки міст області – з іншого. Мітингувальники вимагали повернути в підпорядкування територіальних громад міст, селищ і сіл Київської області комунальні підприємства — водоканали, тепломережі, БТІ. Нагадаємо, що ряд мерів міст опираються реорганізації, перепідпорядкуванню відданих у розпорядження міськ- та райрад комунальних підприємств на обласний рівень, і «комунальне» питання почало відкладатися. Втім, його відклали й цього разу.

Серед пікетників облради були хворі на діабет. Вони виступали проти зловживань під час проведення тендерів на закупівлю медичних препаратів, вимагали покарати винних. Хворим надали слово, а керівник представницького органу влади області висловив сподівання, що питання нарешті вирішать.

Ряд депутатів облради прислухалися до вимог представників пікетників. Їхня позиція — не уникати гострих проблем і негайно розглянути питання про відповідальність посадових осіб, які допустили земельну аферу. Показово, що під час голосування про включення до порядку денного «гострих» питань об’єдналися представники кількох партій із різними ідеологічними платформами. Але бютівська більшість наполягла на тому, щоб розгляд важливих питань, із якими прийшли пікетники, було відкладено на засідання наступної сесії. А відбудеться ж воно 2 жовтня, вже після виборів...

Незадоволені поступово розійшлися, депутати облради отримали можливість спокійно розглянути заплановані питання, зокрема про внесення змін у рішення облради про бюджет області на 2007 рік. А тим часом біля будинку облради і в наметовому містечку на узбіччі траси «Київ—Бориспіль» пристрасті не вщухали. Редакція «ДТ» звернулася до голови ОДА Віри Ульянченко з проханням прокоментувати ситуацію.

— Коментар дуже простий, — сказала Віра Ульянченко. — Все це можна охарактеризувати одним словом — «вибори». Ви ж бачили на площі прапори Партії регіонів? Їхній захід — це відчайдушна спроба набрати додаткові голоси на території Київської області. Підстав звинувачувати ОДА в «розбазарюванні» землі, у чому нас обвинувачують, немає. Земельними питаннями виконавча влада займається постійно, і ніяких «мільйонів гектарів землі» ми не розбазарили. Ви ж уявляєте собі, яку пильну увагу приділяють цьому питанню у столичній області громадськість, ЗМІ, отож у такій ситуації зробити те, що нам закидають, просто неможливо. Навпаки, ми захищаємо людей від нападок тих, хто хоче незаконно «прихватизувати» землю. У нас є листи до прокуратури Київської області, позови в суди з проханням повернути людям їхні земельні паї. І в нас є приклади того, як виграються справи в судах, як захищаються права людей. На посаді голови Київської обласної державної адміністрації я працюю рік і три місяці, і дуже хотілося б, аби за цей період хтось назвав хоч один факт, коли ОДА прийняла незаконне рішення з приводу дерибану земель. Прості люди, справжні селяни, а не партійні функціонери, не мають до облдержадміністрації претензій.