Після того, як озброєні групи під російськими прапорами захопили приміщення Верховної Ради та Кабінету міністрів Автономної Республіки Крим, а сімферопольський аеропорт Бельбек під Севастополем оточили невідомі озброєні бійці, Верховна Рада України в п'ятницю вранці звернулася до держав-підписантів Будапештського меморандуму та Ради безпеки ООН.
Насамперед, Верховна Рада звернулася до Російської Федерації з вимогою "припинити кроки, які мають ознаки зазіхання на державний суверенітет і територіальну цілісність України, у тому числі відмовитися від підтримки сепаратизму в Україні в будь-якій формі", передає "Інтерфакс-Україна".
Депутати також вимагають від усіх держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму "практичними діями" підтвердити закріплені в Меморандумі зобов'язання "згідно з принципами заключного акта НБСЄ поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України", "підтвердити зобов'язання утримуватися від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України" і гарантувати, що "жодні їхні озброєння ніколи не використовуватимуться проти України".
Нагадаємо, що "найпотужнішим" інструментом "захисту" інтересів України, яка відмовилася 1994 р. від ядерної зброї, передбаченим Будапештським меморандумом, є… консультації. До їх негайного проведення й звернулися із закликом українські парламентарії до сторін-підписантів Меморандуму.
Рада також вимагає від держав-гарантів "підтримати здійснення Радою безпеки ООН моніторингу ситуації в окремих регіонах України, зокрема Автономній Республіці Крим, як такої, що може становити загрозу міжнародному миру та безпеці". У випадку її ескалації вимагає від держав-гарантів домагатися негайних дій Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. ВР звернулася й до Ради Безпеки ООН із пропозицією скликати засідання для розгляду зазначених проблем.
На момент підготовки номера низка держав і міжнародних організацій уже висловили свою "глибоку стурбованість" ситуацією, що складається навколо Криму, і закликали дотримуватися територіальної цілісності України й утриматися від подальшої ескалації напруженості. Голова ОБСЄ Д.Буркхалтер повідомив іще в четвер, що спрямовує в Крим свого особистого посланника Т.Гулдіманна й верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин А.Сорс. Глава Європарламенту М.Шульц закликав Росію "уникати загострення напруженої ситуації" і підкреслив, що Європарламент "повною мірою підтримує єдність і територіальну цілісність України і закликає всі треті країни поважати ці принципи". Комітет міністрів Ради Європи заявив про прихильність урядів його 47 країн-членів до мирного врегулювання спорів та повного поважання територіальної цілісності України.
У четвер після закінчення засідання в Брюсселі Комісії Україна-НАТО міністр оборони США Ч.Хейгел повідомив, що він "підтвердив сильну підтримку США територіальної цілісності України, міністри оборони НАТО зробили таку саму заяву. Ми очікуємо, що інші держави поважатимуть український суверенітет та уникатимуть провокаційних дій". Ч.Хейгел також підкреслив: "Тому ми пильно стежимо за військовими навчаннями Росії біля українського кордону".
Водночас генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що НАТО не має інформації про плани військового втручання Росії в Україну. Відповідаючи на запитання про навчання російських збройних сил, генсек нагадав, що російська сторона поінформувала НАТО про їх проведення: "Вони чітко сказали, що ці навчання не мають нічого спільного з подіями в Україні".
У свою чергу посол України при НАТО Ігор Долгов, відповідаючи на запитання про можливу допомогу з боку Північноатлантичного альянсу у зв'язку з подіями в Криму, заявив, що український народ сам здатен розв'язати проблеми в країні, тому немає необхідності вести мову про допомогу з-за кордону.
Знову ж нагадаємо, що у випадку загрози своїй національній безпеці Україна може ініціювати консультації з альянсом із цього приводу…
За словами держсекретаря США Дж.Керрі, Вашингтон також одержав запевнення Москви про те, що військові навчання не мають стосунку до України і планувалися раніше. "Але що більш важливо, - міністр Лавров підтвердив заяву президента Путіна про те, що Росія поважатиме територіальну цілісність України", - заявив Дж.Керрі.
Прем'єр Великобританії Д.Кемерон після зустрічі в четвер із канцлером ФРН А.Меркель звернувся до влади РФ із закликом: "Кожній країні слід дотримуватися територіальної цілісності та суверенітету України. Росія взяла на себе ці зобов'язання, і важливо, щоб Росія дотримувалася слова". У свою чергу А.Меркель закликала забезпечити цілісність української держави.
За територіальну цілісність, мир, стабільність і процвітання України виступає Туреччина, заявив міністр закордонних справ цієї країни Ахмет Давутоглу, який висловив намір прибути в суботу в Україну. Його литовський колега Л.Лінкявічюс, коментуючи розвиток подій у Криму, написав учора у Твіттері: "Засуджую ескалацію військового сценарію в Криму, який порушує двосторонні угоди та міжнародне право. Закликаю Росію розпочати діалог".