Голова комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко вважає, що Україна не повинна виводити миротворчий контингент із Косово, однак Рада національної безпеки та оборони має визначити позицію України щодо можливого проголошення незалежності цього регіону.
В інтерв’ю журналістам у п’ятницю А.Гриценко підкреслив, що на засіданні РНБО має бути розглянуте питання про «заплановане на найближчі тижні проголошення незалежності Косово і формулювання державної позиції України з цього питання».
«Це питання має бути розглянуте саме на засіданні РНБО, тому що позиція держави не може бути сформульована тільки на основі пропозицій Міністерства закордонних справ», — підкреслив А.Гриценко, зазначаючи, що це міжвідомче питання і свою позицію повинні висловити і Міністерство оборони, і Служба зовнішньої розвідки, і Головне управління розвідки Міністерства оборони, й інші відомства.
Глава комітету підкреслив, що це питання актуальне, оскільки відлік часу до можливого проголошення незалежності Косово пішов не на місяці, а вже на тижні.
«Ми не можемо допустити найгіршого — коли буде проголошено незалежність Косово, замість чіткого формулювання державної позиції почути імпровізацію з цих питань і суперечливі заяви з боку найвищого керівництва держави, уряду, окремих чиновників. Вважаю, що це було б неприпустимим», — сказав А.Гриценко.
А.Гриценко підкреслив, що проголошення незалежності Косово і створення нової держави є викликом існуючим міжнародним відносинам і таким організаціям, як ООН, ОБСЄ й іншим структурам.
За його словами, на сьогодні експерти сходяться в тому, що для регіональної та глобальної безпеки «наслідки можуть бути тільки негативними або дуже негативними». При цьому А.Гриценко підкреслив: будь-яке рішення РНБО з цього питання «не буде оптимальним». Саме тому він вважає, що це питання потрібно обговорити завчасно.
А.Гриценко наголосив, що Україна не може визначити свою державну позицію під впливом позиції тієї чи іншої держави.
При цьому він підкреслив, що, будучи членом РНБО й обіймаючи посаду міністра оборони України, він ініціював розгляд цього питання ще в листопаді минулого року. А.Гриценко зазначив, що зараз не є членом РНБО, однак висловлює свою позицію публічно і думає, що цього буде досить, аби її було почуто і РНБО все ж таки розглянула це питання.
А.Гриценко підкреслив, що за підсумками розгляду цієї проблеми на засіданні РНБО мають бути чіткі директиви Верховного головнокомандувача, які повинні бути спрямовані командирові миротворчих військ України в Косово.
Голова комітету зазначив, що відповідні директиви мають бути сформульовані з огляду на позиції держави, а також з огляду на той мандат, що був наданий миротворчому контингенту України в Косово Верховною Радою.
За словами А.Гриценка, відповідні директиви також мають бути сформульовані, зважаючи на потребу убезпечити українських військових від можливого втягування у військові дії.
Голова комітету наголосив: сьогодні світова та європейська спільнота роблять усе, щоб не допустити силового варіанта розвитку подій у Косово, однак такий варіант усе ж не виключається. «Не можна перекладати відповідальність на командира миротворчого контингенту в Косово, а потрібно чітко визначити перелік завдань, які можуть і не можуть виконуватися», — зазначив А.Гриценко.
А.Гриценко також сказав, що на засіданні комітету з питань нацбезпеки та оборони це питання не обговорювали. На думку голови комітету, питання про формулювання державної позиції щодо можливого проголошення незалежності Косово також має обговорюватися і на рівні лідерів фракцій Верховної Ради.
Відповідаючи на запитання, чи може обговорюватися питання про виведення миротворчого контингенту України з Косово, А.Гриценко підкреслив: Україна в цьому питанні має поводитися відповідально і прогнозовано.
«Наш контингент повинен там залишатися. Він виконує важливу стабілізаційну функцію», — сказав А.Гриценко.
«Я вважаю, було б неправильним виведення контингенту (із Косово. — ІФ)», — зазначив він.
При цьому голова комітету не виключив, що згодом можливою є зміна структури миротворчого контингенту і посилення поліцейської складової. За його словами, у такому разі до Косово можуть бути направлені замість військових представники інших відомств, однак це питання вирішуватиметься не сьогодні.