Міжнародна організація «Репортери без кордонів» у листі на ім’я Президента України Леоніда Кучми застерегла українські власті від спокуси замовчати правду в справі зниклого журналіста Георгія Гонгадзе.
«Якщо в найближчі тижні українська влада не доведе своє справжнє прагнення пролити світло і розслідувати цю справу, організація «Репортери без кордонів» рекомендуватиме Раді Європи призупинити членство України, а Євросоюзу, з огляду на кричущі порушення цією країною європейських стандартів в області прав людини, зробити всі належні висновки щодо політичних і економічних відносин з Україною», - говориться в листі, текст якого опубліковано на інтернет-сайті Інституту масової інформації, котрий представляє в Україні «Репортерів», www.imi.com.ua.
«Репортери без кордонів» протестують проти погроз експертам, які розслідують справу журналіста Гонгадзе, і «спроб влади припинити із застосуванням сили наростаючий опір у країні».
«Убивством журналіста Гонгадзе не можна більше нехтувати, - заявив генеральний секретар організації «Репортери без кордонів» Робер Менар. - Це ваша відповідальність - зробити все необхідне, щоб задовольнити всі ті вимоги правди, котрі проявляються, а не запобігати їм».
«Репортери» звертають увагу української влади на рішення про ліквідацію наметів маніфестантів у центрі Києва і про те, що медексперт парламентської комісії Валерій Івасюк просить політичного притулку у Великобританії «після того, як йому загрожувала арештом СБУ» і анонімних телефонних погроз.
Організація зазначає, що в звіті за підсумками відвідання України й вивчення справи Гонгадзе «Репортери» «констатували накопичення помилок, зроблених українськими правоохоронними органами під час розслідування викрадення й убивства журналіста Георгія Гонгадзе». «Склалося відчуття, що слідство працювало не для встановлення істини, а турбуючись лише про одне - як захистити високих посадовців від серйозних обвинувачень, висунутих на їхню адресу».
«Репортери без кордонів» вимагають від української влади «вжити нарешті всіх заходів і провести всі необхідні експертизи для того, щоб встановити і покарати винних у загибелі журналіста Георгія Гонгадзе».
«Репортери» наголошують, що, попри загрозу призупинення членства України в Раді Європи 1999 року, ситуація зі свободою слова протягом 2000 року «значно погіршилася». Зросла кількість випадків нападу і залякування журналістів. Починаючи з 1 січня 2000 року «Репортери» зафіксували «мінімум 20 таких спроб».
Керівник інтернет-видання «Українська правда» Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. На підставі аудіозаписів, нібито зроблених у кабінеті Президента України Леоніда Кучми, ряд політичних сил обвинуватили Президента в організації усунення журналіста.