UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пропрезидентський мегаблок: запитань більше, ніж відповідей

Презентація давно анонсованого помаранчевого мегаблоку та його першої десятки залишила двоїсті відчуття...

Презентація давно анонсованого помаранчевого мегаблоку та його першої десятки залишила двоїсті відчуття. Новоявлений лідер новоутвореного об’єднання Юрій Луценко на позавчорашній прес-конференції випромінював упевненість у власних силах і малював райдужні перспективи очолюваної ним команди. За словами провідника «Нашої України — Народної самооборони», блоку цілком під силу взяти планку в 16—18%. Така заява видавалася надто оптимістичною, хоча кількома днями раніше той самий Юрій Віталійович робив ще більш бадьорі прогнози, вважаючи за можливе підкорення висоти в 20%.

Експерти по-різному оцінюють якісний склад верхівки передвиборного реєстру «НУ—НС», за потрапляння до якого останні тижні велася жорстка кулуарна війна. Однозначний висновок, який зробила переважна більшість спостерігачів: вирішальне слово виявилося за президентом. Ні для кого не секрет, що Віктор Ющенко докладав серйозних зусиль для залучення в пропрезидентську команду Юрія Луценка. А той, за наявною інформацією, ставив цілу низку умов, зокрема перше місце в списку, присутність словосполучення «Народна самооборона» у назві об’єднання і вагоме представництво своїх у верхівці табеля про ранги. Ці умови, наскільки нам відомо, сприймалися як неприйнятні значною частиною керівництва «Нашої України», а також вождями партій, які входять до «правиці» (НРУ, УНП і УРП «Собор»). Попри це, вимоги Луценко все-таки були враховані. Показово, що у верхівці блоку, створеного десятком партій, «самооборонців» відразу троє: компанію Юрію Віталійовичу склали Микола Катеринчук і Володимир Ар’єв. За нашими даними, ставленики Луценка одержать у першій (умовно прохідній) сотні 25 місць.

Проте, і з цією квотою, і з лідерством вождя «Самооборони», і з красномовною назвою об’єднання погодилися всі, включаючи Юрія Костенка, який останнім часом дозволяв собі не раз критику на адресу провідника «Самооборони», що дає підстави думати: Ющенко зробив остаточну ставку на Луценка, і решті довелося з цим змиритися. Принаймні поки.

Однак те, що Віктор Андрійович взяв особисту участь у розстановці десяти «презентаційних» кандидатів, побічно вказує на високе (третє) місце Арсенія Яценюка, котрий має репутацію одного з головних любимчиків. За нашою інформацією, саме глава держави виступив гарантом того, що місце в прохідній частині списку дістане Владислав Каськів, до якого в президента також теплі почуття. Завдяки поручительству Ющенка, лідер потріпаної «Пори», найшвидше, виявиться єдиним представником цієї партії в майбутньому парламенті.

Здавалося б, крапку в тривалому й болісному процесі створення об’єднання помаранчевих поставлено. Проте було б розумніше говорити про три крапки. Попри підписи Юрія Костенка та Бориса Тарасюка під текстом угоди про створення блоку, УНП і УНР зовсім необов’язково стануть його учасниками. Остаточне рішення в кожному разі залишається за з’їздами, а в обох партіях є супротивники і входження до такого блоку, і (тим паче) створення на його базі єдиної партії. В обох політструктурах уже виявилися не тільки активні критики партійних босів, а й прибічники їх відсторонення від влади.

Відкритим залишилося і ще одне питання. Всі лідери нового блоку не раз заявляли про неможливість політичних контактів із Партією регіонів. Така заборона нібито формалізована в установчих документах, підписання яких освятив Віктор Ющенко. Той самий, котрий (якщо вірити російській газеті «Ведомости») не виключив, що пропрезидентська фракція та депутатський осередок у майбутньому парламенті можуть опинитися в одній коаліції...

Інформація «ДТ»