UA / RU
Підтримати ZN.ua

Приміщення майбутнього

«Артек» знову вирує. Тепер під стелою МДЦ на ялтинській трасі й під представництвом постпреда пре...

Автор: Валентина Самар

«Артек» знову вирує. Тепер під стелою МДЦ на ялтинській трасі й під представництвом постпреда президента в Сімферополі мітингують батьки та діти Артеківської спеціалізованої школи, яка опинилася під загрозою ліквідації.

Щоб зрозуміти витоки проблеми, треба пригадати 2004 рік. Тоді, напередодні президентських виборів і в рекордні терміни — усього за півроку — Укрзалізниці вдалося завершити артеківський довгобуд, і Леонід Кучма урочисто відкрив «Школу майбутнього». Відомству, очолюваному Г.Кірпою, це супербудівництво коштувало 60 млн. грн. Зате на фасаді з’явилася табличка про подарунок президента дітям «Артека» і Гурзуфа, тому що в навчально-виробничому комбінаті МДЦ оселилися дві школи: для дітей, котрі приїжджають на відпочинок, і місцевих, гурзуфських, дві третини яких — діти співробітників «Артека». І сусідство це давнє — друга школа була заснована ще 1991 року для дітей працівників «Артека» за рішенням виконкому Гурзуфської селищної ради й на підставі наказу директора. Школа, що має статус спеціалізованої — з поглибленим вивчанням іноземних мов, у ній навчаються двісті дітей. Розташована вона в окремому крилі навчально-виробничого корпусу МДЦ «Артек».

Проте 26 червня Господарський суд АРК прийняв рішення за позовом МДЦ «Артек», яким зобов’язав Артеківську спеціалізовану школу звільнити приміщення НВК, де вона розмістилася. Позовні вимоги підтримали Кабінет міністрів України і Міністерство у справах сім’ї, молоді і спорту. МДЦ «Артек» вважає, що Артеківська спеціалізована школа перешкоджає йому користуватися майном, тому що самовільно забрала приміщення навчально-виробничого корпусу (НВК). Відповідачі не погоджуються: є чинний договір про співробітництво між МДЦ і школою від 20 вересня 2006 року. Проте суд ухвалив: оскільки майно — приміщення — перебуває в держвласності, його передача має здійснюватися відповідно до Закону «Про оренду державного і комунального майна», а договір про співробітництво його нормам і вимогам не відповідає.

Зараз справа перебуває в апеляційній інстанції. Керівництво спеціалізованої школи і батьки учнів вважають, що виселення з помешкання «Артека», по суті, означає ліквідацію школи. Таким чином, якщо суд прийме рішення на користь МДЦ — в Україні це буде, мабуть, прецедент, коли середньоосвітня школа закриється рішенням суду за майновим спором. Батьки учнів школи упевнені, що права дітей у такому разі буде грубо порушено. Поради керівництва «Артека» перевести дітей у школу Гурзуфа не сприймаються з ряду причин. І головна з них — діти одержать гірші умови для продовження навчання. Адже в Гурзуфі звичайна школа, а Артеківська — із поглибленим вивченням іноземних мов. «У нашій школі з дев’ятого класу діти вивчають англійську мову по сім годин на тиждень. А в гурзуфській — вивчають німецьку. І якщо навіть там впровадять англійську, то це буде ознайомлювальний рівень, тобто, одна година на тиждень», — каже директор школи Тетяна Азарова.

Здавалося б, що простіше: треба укласти договір про оренду відповідно до закону; зробити це мають місцева влада, Фонд майна та керівництво «Артека». Вже три роки вони цим займаються, тільки результату немає. А листування щодо варіантів договору про оренду, яке наводять як аргументи сторони конфлікту, винного не виявляє.

Директор «Артека» Борис Новожилов в інтерв’ю «ДТ» запевняє, що про ліквідацію школи і виселення дітей не йдеться. Тоді в чому сенс позову про звільнення «самовільно захоплених приміщень»? «У цьому випадку є факт незаконного існування школи в зазначеному помешканні. Школа була створена не зовсім коректно. Ми хочемо усунути порушення закону», — каже Б.Новожилов. Проте єдино вірний шлях — укладання договору оренди — неможливий! Оскільки прийнятим у розпал акцій протесту співробітників «Артека» на чолі з самим Борисом Новожиловим недопрацьованим законом про особливості функціонування МДЦ будь-яка оренда майна і землі «Артека» заборонена.

Спробуємо все-таки знайти відповідь на запитання, навіщо нинішньому керівництву «Артека» (на відміну від попередніх) необхідно виселити спеціалізовану школу? Наміри ці виявлялися ще кілька років тому. Напередодні навчального року-2007 у газеті «Артековец» було опубліковано статтю «С сентября артековская школа будет принимать только детей, отдыхающих в «Артеке», в якій повідомлялося, що приміщення розраховане на 1200 місць і не може вмістити всіх місцевих дітей без шкоди для навчального процесу артеківців — учасників тематичних змін. Аргумент керівництва «Артека» легко спростовується нескладними підрахунками, навіть при максимальному (якщо таке колись буде!) завантаженні центру «місця вистачає усім, оскільки завжди школа для дітей-артеківців працювала в дві зміни. Інакше довелося б подвоїти штати педагогів і побудувати ще один спортивний комплекс, а так заняття в школі і заходи вдається розподілити в часі», — підкреслив один із співробітників МДЦ, котрий побажав залишитися невідомим. «Так, приміщення в УПК звільниться, проте де потім брати педагогів для артеківців? Адже зараз багато хто зі спеціалізованої школи за сумісництвом працює у школі МДЦ».

У батьків учнів «Школи майбутнього» версія «виштовхування» їхніх дітей з «Артека» інша, можна сказати, традиційна для південноузбережних реалій. На думку батьків, на спірні помешкання претендує фонд «Україна 3000» Катерини Чумаченко.

«Повна нісенітниця», — відповідає Борис Новожилов. І деякі співробітники вважають, що каже він чисту правду. Бо, як стверджує джерело в керівництві МДЦ, «цілком офіційно заявлено, що в блок, у якому нині розміщується спеціалізована школа, має переміститися філіал педагогічного університету імені Драгоманова, який уже багато років займає старі приміщення. Потреби особливої в цьому немає — адже там готують тільки психологів». Потреба може з’явитися, якщо кількість спеціалістів, яких там готують, збільшиться. І університет — звичайно, вигідніший у комерційному плані партнер, ніж загальноосвітня школа. Хоча куди тоді подіти обов’язковість оренди держмайна, яку стосовно об’єктів «Артека» визначено одним законом і заборонено іншим?

Але є в цій історії момент, здатний допомогти прояснити суть дій керівництва «Артека». Попри публічну стурбованість якістю знань, які мають отримувати діти, що відпочивають в МДЦ, на сьогодні зроблено практично все, щоб школу в «Артеку» зов­сім скасували. Я не про спеціалізовану, а саме про ту, яка багато десятиліть тут функціонувала і про яку можна прочитати на сайті «Артека». «П’ятдесят три шкільні аудиторії мають у своєму розпорядженні сучасні технічні засоби відповідно до нових методик і освітніх технологій, що дозволяє вирішувати навчальні завдання будь-якої складності. Серед них чотири комп’ютерних і два лінгафонних класи, чотири кабінети з мультимедійними системами, вісім інтерактивних дощок». Наведені дані, кажуть педагоги, вже застаріли: «Такою школа була до приходу нинішнього керівництва. Вже кілька років не вирішується питання з затвердженням Положення, немає Статуту НВК. Вчителям на превелику силу нинішнього року вдалося пройти атестацію. Та що казати, печатки в школи немає. Стара розсипалася, нової все не зроблять».

Борис Новожилов не заперечує, що навчальний заклад «Артека» не має ліцензії Міністерства освіти і науки. Проте стверджує — вона НВК не потрібна: «У мене немає школи у практичному вигляді. Діти, які приїжджають на відпочинок, не отримують атестатів. Це не школа, а навчально-виробничий комплекс». Проте, можливо, й НВК, відповідно до Закону «Про позашкільну освіту», також повинен пройти атестацію Міносвіти. Тим більше що діти тут таки навчаються, хай і за скороченою програмою, й отримують наприкінці зміни оціночні відомості. То які ж документи є в МДЦ, що підтверджують право надавати їм освітні послуги?

Як у держпідприємства «у мене є всі документи, що дозволяють проводити освітній процес для дітей, котрі прибувають на відпочинок», — зазначає Борис Новожилов.

Тим часом юрист Артеківської спеціалізованої школи Оксана Силіверстова стверджує, що в школи МДЦ була ліцензія, проте 2004 року термін її дії закінчився. І відтоді «послуги освіти для дітей, котрі відпочивають у «Артеку», надаються завдяки ліцензії... спеціалізованої школи, на підставі того ж таки договору про співробітництво, який у плані надання приміщення керівництвом «Артека» не визнається», — каже Оксана Силіверстова.

Міністр освіти Криму Валерій Лавров вважає, що «Артек» повинен отримати дозвільні документи на навчання дітей, попри те, що загальноосвітньою школою не є: «Ліцензія потрібна, хоч би як називалася установа. Там, де є діти, де йде навчально-виховний процес, усе має відбуватися в суворій відповідності до чинного законодавства».

Безумовно, але ж ідеться про «Артек», який, своєю чергою, перебуває у структурі Держуправсправами, а там, як неодноразово писалося, закони виконують дуже вибірково. Тим часом приклад вирішення питання статусу аналогічної навчальної установи далеко шукати не треба, вважають педагоги: це дитячий центр «Молода гвардія» в Одесі. «Там керівництво центру спільно з обласним управлінням освіти знайшли можливість затвердити положення, і школу «Молодої гвардії» занесли в реєстр. Тому підручники там отримують безплатно, а «Артек» в останній рік зміг виділити гроші тільки на 300 підручників», — розповідають педагоги.

Що з усього цього випливає? А те, що на першому місці в суперечці зі спеціалізованою школою все-таки стоїть приміщення, а не поліпшення якості навчального процесу в НВК. Але все можна вирішити — треба просто внести зміни в закон про особливості функціонування «Артека» і дозволити оренду для спеціалізованої школи. А Міністерству освіти України — провести атестацію НВК і знайти законний варіант її функціонування. Тоді спокус розпорядитися на власний розсуд приміщенням «Школи майбутнього» поменшає.