Напередодні виборів президент Порошенко, виступаючи в залі Одеського оперного театру перед активом області, запевнив, що гарантує чесні, прозорі, демократичні вибори. Так, цього разу горезвісний адмінресурс не ліз з усіх вікон і дверей, як у часи Януковича. Але тотальний підкуп виборців на мажоритарних округах і махінації з підрахунком голосів на дільницях ніяк не узгоджуються з президентськими обіцянками. Не можна провести безчесні вибори з брудними технологіями, а потім почати життя з чистого аркуша.
Підоспілий на самісінький фініш виборчих перегонів закон про посилення відповідальності за підкуп виборців навряд чи допоміг виправити ситуацію. Поїзд пішов. І забрав із собою лідерів виборчих перегонів, які протоптали шлях до Ради всілякими підношеннями обивателям, котрі звикли вважати, що найкращий депутат той, хто хоч щось реально подарував їм, відремонтував, купив, побудував тощо.
Відвідавши Одесу напередодні виборів, радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк заявив буквально таке: "Є у нас персонажі, які досі думають, що процес глобального рішалова триває. І що їхня діяльність залишиться безкарною. Глибоко помиляєтеся… Я хочу, щоб ті негідники й покидьки, які досі живуть поняттями межигірської мафії, розуміли: відповідальності не уникнете". Радник Арсена Авакова перелічив навіть прізвища. Це більшість нинішніх переможців виборів у мажоритарних округах. У тому числі від Блоку Петра Порошенка.
Але хтось вірить, що беззмінного нардепа Сергія Ківалова можуть притягти до відповідальності? Влада вже дала можливість пройти йому до парламенту. Це факт. Хоча почесний президент юридичної академії вже не має колишньої потужної підтримки серед виборців його округу. Якщо 2012 року, на минулих парламентських виборах, за нього проголосували 42 тис. людей, то на цих - лише 17,5. Три його основні опоненти, які звинувачували один одного в тому, що грають на руку Ківалову, разом набрали понад 55% голосів. Але переміг Ківалов з 28,8%. Володимир Рондін, який відстав від переможця всього на п'ять із хвостиком відсотків, заявив про фальсифікації і вимагає провести розслідування й покарати винних. Ну, це як матюкатися вслід поїзду, на який ти сам спізнився.
Або, скажімо, хто вірить, що можуть покарати колишнього губернатора області Едуарда Матвійчука? До речі, між ним і кандидатом від президентського блоку Дмитром Співаком незначна різниця в результатах - 3,3%. І Співак уже звернувся з позовом до суду з вимогою перерахувати голоси на кількох дільницях. Але питання в іншому. Комітет виборців України зафіксував масове скуповування голосів - виборцям розносили пайки від імені Матвійчука. "Але правоохоронні органи не діють, - зазначав голова Одеської обласної організації КВУ Анатолій Бойко. - Ми сьогодні маємо злочини без покарання".
Вимагає через суд перерахувати голоси і кандидат від Блоку Петра Порошенка, президент ПАТ "Одесагаз" Ігор Учитель. Він посів друге місце у виборчих перегонах в сільському окрузі №138. Перше місце - у нардепа, партнера Дмитра Фірташа Івана Фурсіна, який почав завойовувати своїх виборців за допомогою підкупу значно раніше, ще на минулих парламентських виборах, і тому вибився вперед.
А в 137-му, із центром у м. Котовську, через перерахування голосів опрацьовано станом на ранок 31 жовтня 91,08% протоколів. Лідирує нардеп, колишній регіонал Леонід Климов з 30,07%. Його головний опонент, кандидат від блоку Петра Порошенка, підприємець Валерій Понепалюк набирає 24,55%. Різниця в 3 тис. голосів. Судячи з повідомлень у ЗМІ, обидва кандидати намагалися достукатися не тільки до сердець, а й до шлунків виборців.
У звітах Комітету виборців України зафіксовано десятки випадків порушень законодавства на виборах, є багато відео, і в КВУ готові надати всі матеріали правоохоронним органам. Але вони їм не потрібні. За словами Анатолія Бойка, не застосовуються ні адміністративні покарання, ні штрафи. Словом, посадовці виборчих комісій не несуть жодної відповідальності за порушення. Про люстрацію членів виборчкому сьогодні говорять багато, але далі розмов справа не йде.
Якщо по-справжньому карати за підкуп виборців, то доведеться скасовувати вибори мало не у всіх мажоритарних округах Одеської області. За даними Міністерства внутрішніх справ, по всій країні міліція відкрила 300 кримінальних поваджень у зв'язку з порушеннями на виборах. Чудово. Але впевненості в тому, що їх доведуть до кінця, немає. Немає навіть там, де сьогодні триває свавілля з підрахунком голосів. Як у 140-му окрузі, що прогримів на всю країну, - там намагався пройти в депутати Давид Жванія, котрий так і не стане "директором парламенту". Він не тішив увагою своїх виборців після перемоги на виборах у 2012 році. По суті, забув дорогу у свій округ. А сьогодні знову, але вже під прапорами Блоку Петра Порошенка, намагається пролонгувати мандат депутата Верховної Ради. Але, судячи з даних ЦВК, лідирує самовисуванець, сільський голова Молодіжного Василь Гуляєв. Станом на 28 жовтня, коли було опрацьовано понад 98% протоколів, він набирав понад 29% голосів. А Жванія посідав третє місце з 9,57%. Розрив більш ніж у 12 тис. голосів.
"Давиде, бери шинель, іди додому", - порадив Жванії колишній колега по парламентській фракції нардеп Нестор Шуфрич. Однак Давид Важаєвич не здається. Його передвиборний штаб заявляє про порушення при підрахунку голосів, про стовідсоткову явку на деяких дільницях, про погрози на адресу членів комісій, про тітушок і покришки біля будівлі ОВК у Біляївці, про переслідування автомобілів з бюлетенями невідомими особами та інші майже детективні історії.
Нині до цього скандального округу прикута загальна увага. І що ж у підсумку? Голова, заступник, секретар і ще кілька членів окружної виборчої комісії, які залишили свої робочі місця, за одними даними, після того як спостерігачі виявили розрив між даними ЦВК і результатами протоколів, за іншими - у зв'язку з погрозами на їхню адресу, повернулися на роботу. Але вже з вердиктом Київського окружного адміністративного суду, який скасував рішення ЦВК про призначення нових членів окружкому для поновлення роботи комісії. Однак історія на цьому не закінчилася. У четвер, 30 жовтня, у другій половині дня окружна комісія була змушена знову перервати свою роботу. За повідомленням Одеської обласної організації Комітету виборців України, одному з членів комісії підпалили двері квартири. Інші члени окружкому теж кинулися з'ясовувати, що відбувається з їхніми рідними й близькими.
Вакханалія такого масштабу відбувається лише на одному з одинадцяти округів в Одеській області. Однак протягом тижня ніхто не зміг покласти їй край, незважаючи на відкрите кримінальне провадження, взяття ситуації під контроль міліцейським керівництвом області, а також постійні заяви силовиків про неминучість покарання за махінації на виборах. Відчуття цілковитої безкарності - ось що рухає тими, хто перетворює вибори на боротьбу за мандат будь-якими методами.
Сьогодні, звичайно, можна і далі звинувачувати мажоритарну систему, яка є основою для підкупу виборців. Але факт залишається фактом. Завдяки цій системі Одеса й область не тільки відзначилися своїми порушеннями в округах, а й провели в оновлений парламент одіозних представників колишнього режиму, проти яких демократичні сили так і не змогли виставити єдиних кандидатів.Утім, як і в рамках пропорційної системи. Одещина серед тих регіонів, що дали пройти в Раду Опозиційному блоку. Він разом з Блоком Петра Порошенка розділив у всіх одинадцяти округах перше-друге місце. То, може, починати зміни треба не з виборчої системи, а з тих, кого обирають і хто обирає?