UA / RU
Підтримати ZN.ua

Приборкання норовливого, або По кому дзеленькав дзвіночок?

В українському політичному ландшафті Міхеїл Саакашвілі розлився повноводою бурхливою Курою. У його обвинуваченнях захлинувся Шокін і потонув Яценюк. Але одеський губернатор не збирався входити в береги. Він вирував, пінився. Енергії не виробляв, але мав вигляд дуже грізний і живописний. І от уже бризки полетіли в Гройсмана, та це ще б нічого, якби президент не відчув: підмочує.

Автор: Ніна Перстньова

В українському політичному ландшафті Міхеїл Саакашвілі розлився повноводою бурхливою Курою. У його обвинуваченнях захлинувся Шокін і потонув Яценюк.

Але одеський губернатор не збирався входити в береги. Він вирував, пінився. Енергії не виробляв, але мав вигляд дуже грізний і живописний. І от уже бризки полетіли в Гройсмана, та це ще б нічого, якби президент не відчув: підмочує. Дві зустрічі - публічна й закрита, - які Порошенко провів з Саакашвілі, повернули бурхливий потік у рамочки відведеного русла. Тверезо поміркувавши, Міхеїл Ніколозович усвідомив низку моментів.

1. У Грузії його партію на жовтневих виборах перемога не чекає. Сьогодні в неї рейтинг 14%, але днями з "Єдиного національного руху" вийшов ряд любих публіці персонажів, щоб створити власний політичний проект, що не може не позначитися на осінніх результатах партії.

2. В українському політикумі - зрілому, а не початківцеві, - у Саакашвілі ворогів значно більше, ніж друзів. Та й молодь потроху починає вибиватися з гансівської вервечки тих, що йдуть за сопілочкою.

3. Юрій Луценко не планував своєю першою гучною справою напад на структури екс-президента Грузії в Україні. Президентська прокуратура їх готувала ще до приходу ЮВЛ.

Але ж не зупинив... І це теж стало знаком для Саакашвілі. Втім, як і результати обшуків.

4. Щоб перешикуватися на марші, одеському губернаторові потрібна пауза. Паузу можна дозволити собі тільки у період стабільності. Період стабільності можна забезпечити тільки за рахунок лояльності до президента. Словом, щоб бути губернатором обло - не треба лаяй.

5. Настав час, коли уникати конкретної відповіді на конкретне запитання про те, що зроблено в Одеській області, вже не можна. Для проектів потрібні гроші. А вони у Гройсмана. Треба миритися і дружити. На благо одеситів і рейтингу.

У результаті Саакашвілі спершу шмагнули батогом, а потім підсолодили пряником. Так офіційний Київ "підвів" підсумок року правління Міхеїла Саакашвілі на посаді губернатора однієї з найскладніших, найбагатших і найкорумпованіших областей України.

Влаштувавши минулого тижня обшук в Одеській обласній держадміністрації, Київ фактично вказав колишньому президентові Грузії на його місце в ієрархії української влади, давши зрозуміти, що його запросили в Україну робити реформи, а не до Печерська несанкціоновано підтягуватися, безупинно критикуючи всіх і вся. Та коли політикум все ще продовжував перетравлювати те, що відбувається, а соратник Саакашвілі директор благодійного фонду "На благо Одеси" Теймураз Нішніанідзе - давати пояснення ЗМІ, в адміністрації президента відбулася показова зустріч за круглим столом Міхеїла Саакашвілі і Петра Порошенка. Глава держави публічно позитивно оцінив його роботу на посаді губернатора, і тим самим ніби звів нанівець усі пристрасті навколо обшуку в Одеській ОДА.

Петро Порошенко назвав Міхеїла Саакашвілі надійним членом команди і пообіцяв свою підтримку в реалізації проектів. Президент повідомив, що вже дав відповідне доручення про виділення коштів з Державного бюджету для будівництва міжнародної траси Одеса-Рені, і висловив упевненість, що на ці цілі капатимуть кошти й від митних надходжень. Порошенко також приділив увагу будівництву нового митного термінала, відзначивши успішні трансформації на Одеській митниці за останній рік. Пройшовся і по інших болючих одеських точках. Зокрема, повідомив, що закликав Юрія Луценка невідкладно призначити нового прокурора Одеської області, на чому раніше наполягав Саакашвілі. І запевнив, що в Одесі буде створено спеціальний підрозділ Антикорупційного бюро.

Фактично ж президент країни повернув Міхеїла Саакашвілі в губернаторські рамки і розвернув його обличчя до проектів, які він обіцяв людям утілити в життя. А заодно дав зрозуміти, що створено всі умови для демонстрації конкретного практичного результату. "Можу запевнити, що у вас є і підтримка президента, і підтримка прем'єр-міністра, і підтримка уряду, який робить усе можливе, щоб забезпечити ефективне і якнайшвидше проведення реформ", - наголосив Петро Порошенко.

Але хто сказав, що Кура розливається раз у житті? Чи захоче Саакашвілі і далі бути лише у вузьких губернаторських рамках? Чи зможе, перебуваючи в оточенні ворогів і недругів, які жадають його відставки, не вихлюпуватися на своїх опонентів? Чи зуміє стримувати себе в нестримній тотальній критиці, і насамперед чиновників вищого ешелону влади? Адже завдяки жорсткій і нещадній риториці, власне, й ріс рейтинг колишнього президента Грузії, який так і не зумів продемонструвати переваги одеського пакета реформ. До речі кажучи, якщо двом вищезгаданим проектам губернатора президент обіцяв підтримку, то ще один - Центр адміністративних послуг - дихає на ладан, через відсутність фінансування. Непримиренний конфлікт між мером і губернатором зробив свою чорну справу. Саакашвілі вивів з-під впливу мерії свій центр. Але створити на його базі обласне комунальне підприємство й одержати гроші на його утримання з обласного бюджету не вийшло через непрості відносини, але вже з обласною радою. На останній сесії, що відбулася 26 травня, депутати не підтримали створення КП.

Нагадаємо, що після інтерв'ю Саакашвілі британському виданню Guardian і реакції на нього в Україні він спробував дати задній хід і заявив, що його давній знайомий Шон Вокер, якого він вважає добрим журналістом, явно спотворив їхню з ним розмову. Нагадаємо, Міхеїл Ніколозович назвав нових українських міністрів "купкою нездар" і висловився про новий уряд Володимира Гройсмана як про нездатний втілювати реформи в життя, звинувативши в цьому і президента Петра Порошенка, який щодо всіх проводить політику лояльності. Однак тільки-но Міхеїл Саакашвілі почув на свою адресу критичні зауваження з боку співголови групи підтримки реформ в Україні Лешека Бальцеровича, одразу випустив на нього шквал неприємної і навіть образливої критики, тим самим знову зачепивши й тих, хто запросив Бальцеровича в Україну. Нагадаємо, польський реформатор заявив, що звинувачення Саакашвілі бездоказові, несправедливі і шкодять Україні, оскільки зміцнюють про неї відповідні стереотипи на Заході.

Ну, і всі, напевно, чули, як під час обшуку в обласній адміністрації лютий від обурення губернатор обрушив шквал емоцій на голови перевіряльників і фактично підкріпив свої висловлювання на адресу нинішньої влади. "Я до кінця дійду, поки цю шваль совкову, глибоко корумповану не буде прибрано з прокуратури, уряду, ДФС і різних високих кабінетів!" - кричав Саакашвілі в обличчя силовикам.

Міхеїл Саакашвілі не приховує, що цілі його команди в Україні значно ширші, ніж окреслені губернаторськими повноваженнями. Колишній президент Грузії прагне створити в Україні нову політичну реальність. За його словами, нинішній політичний спектр недостатньо відображає настрої в суспільстві. А тому завдання його команди - об'єднати молодь навколо створення нової політичної сили для зміни в країні старої політичної еліти. І про це він заявив уже після зустрічі з президентом. Однак, як стверджують джерела DT.UA, після розмови з президентом Саакашвілі партійний проект не закриє, але з форсуванням пригальмує. А екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе продовжить роз'їжджати регіонами України, фактично презентуючи нову політичну силу, ідеологом і драйвером якої, за його словами, без сумніву, буде Саакашвілі.

Зрозуміло, що самому Саакашвілі, який за рік губернаторства не зміг показати бажаного результату, на тлі політичних тенденцій у Грузії необхідно будь-що домогтися успіху в Україні. "У Грузії в мене був успіх. Успіх переростає у звичку. Тут - розчарування. Тому я хочу домогтися успіху, перемоги тут", - заявив Саакашвілі в ефірі одного з телеканалів, відповідаючи на запитання телеглядачів.

Та, як показав обшук в Одесі, Саакашвілі залежний і вразливий. З одного боку, він не може втратити крісло губернатора. Це насправді чудовий майданчик для просування реформ, різних проектів і для фандрайзингу. Але, з іншого боку, залишаючись у вертикалі президентської влади і президентської риторики, Саакашвілі навряд чи зможе вільно рухати свій політичний проект, який уже викликає роздратування на Банковій.

Міхеїл Саакашвілі давно як кістка в горлі для частини корумпованого пропрезидентського оточення, яке збирає на нього компромат.

Почасти обшук у найближчого соратника губернатора Теймураза Нішніанідзе, директора відомого благодійного фонду "На благо Одеси", і в самій держадміністрації якраз і пов'язаний з бурхливою діяльністю губернаторської команди, яку пропрезидентське оточення звинувачує у використанні коштів цього фонду для цілей політичних та іміджевих. Зрозуміло, що силовики шукали компромат, який показав би не тільки нецільове використання коштів, а й зв'язок між діями команди губернатора і бізнесом, який перераховує гроші до фонду. У тому числі й рішеннями, пов'язаними з проходженням вантажів через митницю.

У цій ситуації на сьогодні найголовніше питання в тому, що ж нарили правоохоронці. Це досить актуально у світлі останніх заяв Петра Порошенка і Юрія Луценка про реформи у правоохоронній системі. У фонді знайшли вуздечку для коня - чи нічого не знайшли? Досі перевірки прокуратури в супроводі збройних підрозділів СБУ більше нагадували наїзди й нальоти з метою тиску на опонентів або вирішення бізнес-питань в інтересах третіх осіб. За обшуком в Одеській ОДА теж стоять певні сили. Хоча Юрій Луценко і заявив, що слідчі дії в Одесі проводилися на законних підставах і там немає політики, але в той самий час прес-служба Генпрокуратури з посиланням на генпрокурора повідомила, що слідчі дії проводилися на запити народних депутатів про перевірку діяльності низки благодійних фондів, зокрема фонду "На благо Одеси". Але чому про обшуки в інших фондах нічого невідомо?

Звісно, у силових структур є право проводити оперативні дії, але чомусь у всіх таких резонансних випадках підставою для обшуків слугують притягнуті за вуха факти. У випадку з Нішніанідзе прокуратура шукала в його квартирі, офісі фонду і кабінеті в обласній держадміністрації докази незаконного відшкодування ПДВ посадовим особам генерального консульства Грузії в Україні у 2012-2013 рр. Усе це навіть не смішно!

Справа ця, виявляється, перебуває у провадженні СБУ, Генпрокуратура ж лише здійснювала нагляд за дотриманням закону при проведенні слідчих дій. А вони проводяться на запит народних депутатів про перевірку діяльності фонду "На благо Одеси". І цей фонд, за повідомленнями Генпрокуратури, потрапив у поле зору правоохоронних органів саме через те, що екс-генконсул Грузії в Україні Теймураз Нішніанідзе отримав відшкодування ПДВ у розмірі 20 млн гривень. Сумно, звичайно, читати такі аргументи.

DT.UA неодноразово писало про роботу цього фонду. Там справді багато запитань, пов'язаних з надходженням і використанням коштів, а також доступом до інформації, але до чого тут ПДВ? За повідомленнями прес-служби Генпрокуратури, під час обшуків було вилучено достатньо інформації, яка буде "використана слідчими СБУ і ГПУ при розгляді справи про неправомірні дії посадових осіб у нинішній час". Виходить, що "нинішній час" - це і є головна причина обшуку у команди Саакашвілі? Відповідь на це запитання великою мірою визначить, чи є в Саакашвілі "майбутній час" в Україні.