UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пожежа на ринку «Барабашове». НП чи політика?

У середу новина про те, що горить «Барабашка», розлетілася Харковом з блискавичною швидкістю. Відр...

Автор: Ольга Балан

У середу новина про те, що горить «Барабашка», розлетілася Харковом з блискавичною швидкістю. Відрізняючись тільки ступенем поінформованості, звістку переказували всі — від пасажирів громадського транспорту до депутатів, які в цей час засідали на сесії міської ради. А мешканці верхніх поверхів висотних будинків могли на власні очі побачити стовп чорного диму, який піднімався над північно-східною частиною міста.

Повідомлення про НП на ринку пожежники отримали о 15.47. Через вісім хвилин на місце вже прибули перші підрозділи. Пожежі присвоїли третю, підвищену, категорію складності. Горіли магазини так званого дитячого майданчика — одно- та двоповерхові металопластикові конструкції. Товари, які були в приміщеннях (дитячі іграшки та одяг), лише сприяли поширенню вогню та сильному задимленню.

Людей евакуювали за спеціальне огородження. Головна складність полягала в локалізації пожежі — вітер і протяги підхоплювали полум’я, загрожуючи перекинути його на сусідні будинки. До шостої вечора вогонь усе-таки локалізували, а через півтори години цілком ліквідували. Площа пожежі становила 1500 квадратних метрів і, за інформацією прес-служби ТЦ «Барабашово», вщент знищено 78 торговельних приміщень. На місці події працювали 13 одиниць спецтехніки та 65 бійців МНС.

Надзвичайна подія стала приводом для появи нового витка і без того напружених відносин між міською владою і керівництвом АТ «Концерн АВЕК і Ко», якому належить торговельний центр «Барабашове». Ще наприкінці березня на комісії з надзвичайних ситуацій керівництво міста, харківського метрополітену і представники ряду комунальних підприємств заявляли, що торговельний центр у тому вигляді, в якому він існує на даний момент, — це безпосереднє джерело всіх можливих проблем: від епідемій і до техногенних катастроф. «АВЕК», своєю чергою, пояснював таку «нелюбов» до мегаринку простою обставиною: керівництво концерну (насамперед його почесний президент, нардеп від БЮТ Олександр Фельдман) входить у число ініціаторів перевиборів міського голови, а це автоматично веде до проблем із чинним мером. І спроби очорнити «Барабашове» — не більш як прагнення згань­бити репутацію його хазяїв в очах харків’ян.

Уже через дві години після звістки про пожежу з’явився перший офіційний коментар: прес-служба АТ «Концерн АВЕК і Ко» поширила серед харківських ЗМІ заяву, в якій однією з імовірних причин загоряння називався підпал і підкреслювалося, що «пожежа в ТЦ «Барабашове» могла стати свідомою провокацією проти співробітників ринку й торговельного центру в цілому».

Наступного дня, у четвер, відбулася термінова прес-конференція одного з керівників концерну Сергія Сьомочкіна. Розвиваючи тему підпалу і провокацій, він заявив, що пожежа розвивалася не з одного джерела, а відразу з чотирьох сторін. А це означає, що про простий збіг обставин не може бути й мови.

Міська влада відреагувала практично одночасно з прес-конференцією Сьомочкіна. У своїй заяві, розміщеній на офіційному сайті Харківської міської ради, мер Михайло Добкін пообіцяв не закривати ринок, але при цьому досить неоднозначно висловив своє бачення ситуації: «Може, пожежа на ринку «Барабашове» вигідна передусім самому почесному президенту «АВЕКу»? Адже саме так можна заробити солідні політичні дивіденди й сховати залишки своєї бурхливої діяльності зі знищення десятка вулиць із карти міста. Одне очевидно, що такі монстри, як Фельдман, для досягнення своєї мети не зупиняться ні перед чим — не погребують ні безпекою, ні здоров’ям харків’ян».

Тим часом існує і так звана побутова версія того, що сталося, — пожежа виникла через проведення зварювальних робіт на торговельному майданчику. Тепер відповідь на голов­не запитання «хто винний?» за МНС. Вони поки що не поспішають із висновками і взяли десятиденний тайм-аут. Саме стільки часу потрібно буде спеціальній комісії, аби з’ясувати: через що ж насправді зайнялася «Барабашка»?