Минулого четверга Верховна Рада ухвалила постанову про проведення позачергових виборів міських голів у ряді населених пунктів. У списку виявилося й Мукачеве, яке завдяки виборам мера 2003-го й 2004 років стало символом брудних політичних технологій і тотальної фальсифікації. За постанову проголосувало 347 депутатів, основу яких становили фракції ПР і БЮТ.
Підстави для проведення позачергових виборів міського голови Мукачевого з’явилися одразу після парламентської кампанії 2007 року, за результатами якої мер міста Василь Петьовка (двоюрідний брат Віктора Балоги, один із співзасновників комерційної структури «Барва») став народним депутатом за списком НУНСу. Однак, якщо в інших містах за аналогічної ситуації повторні вибори мера відбулися ще в березні цього року, то Мукачеве, як зазвичай, опинилося осторонь. Формальною підставою для призначення позачергових виборів міського голови мало стати відповідне звернення міськради до Верховної Ради. Заяву про складення повноважень мера В.Петьовка написав (інакше йому б не вручили депутатський мандат), проте депутатський корпус Мукачевого розглядати її вперто не хотів. А виконувач обов’язків мера Золтан Лендєл на настирливі запитання журналістів, чому в Мукачевому демонстративно порушують закон про вибори, незмінно відповідав: «Це питання належить до компетенції Верховної Ради».
Причини такої ситуації цілком зрозумілі — нові вибори «батькам» міста просто не потрібні. З.Лендєл — фігура, котрою, образно кажучи, можна керувати з допомогою дистанційного пульта з президентського секретаріату чи облдержадміністрації (інакше його б не поставили виконувачем обов’язків), а у разі чого й замінити буквально за кілька годин. Зате людина, наділена повноваженнями мера, — то є зовсім інша річ, до того ж вибори, як відомо, задоволення не з дешевих. Депутатський корпус міськради, незважаючи на партійну різношерстість, до побажань «батьків» міста виявився дуже чутливим, тому ніяких протестів щодо відсутності повноцінного міського голови з Мукачевого не лунало. (До слова, називаючи зрадою нинішнє зближення БЮТу й ПР у Верховній Раді, В.Балога «забуває», що в рідному йому Мукачевому ПР і НУ діють аналогічно, а в обласній раді «ширка» з цих двох, а також кількох дрібніших фракцій, оформлена офіційно).
Новий сезон вніс корективи у взаємини між головними політичними гравцями країни, завдяки яким Верховна Рада нарешті призначила позачергові вибори в Мукачевому. Цікаво, що відповідний проект було зареєстровано ще 5 березня регіоналом Віктором Тихоновим, котрий звинуватив В.Петьовку в порушенні норм Конституції. Однак до голосування тоді не дійшло. НУНС однозначно не підтримав би постанову з причин, які не варто навіть пояснювати, БЮТ не хотів іти на чергове загострення стосунків із президентським секретаріатом через непринципове для нього питання А ПР своїм проектом лише намагалася бодай трішки стимулювати голову СП до активніших дій на користь широкої коаліції. Та тепер усе змінилося, відома вже навіть дата виборів — 30 листопада.
Чи означає це, що за Мукачеве розгорнеться запекла боротьба, в результаті якої можливе усунення від влади команди В.Балоги? Такий сценарій імовірний лише теоретично. Відсоток людей, які, м’яко кажучи, не сприймають місцеву владу, в Мукачевому дуже вагомий. І не лише завдяки резонансним справам про виділення 350 гектарів рекреаційних земель у володіння Балог, приватизацію через підставних осіб за сильно заниженими цінами військових містечок у центрі Мукачевого чи через інші подібні скандали. Специфічний добір кадрів дав змогу В.Балозі створити з Мукачевого міні-модель тоталітарної держави, де всі без винятку гілки влади і силові структури (мерія, суд, прокуратура, міліція, СБУ, податкова тощо) підпорядковані одній персоні та кільком її намісникам. І якщо в інших містах обиватель може протистояти бюрократичному апарату і вирішувати наболілі проблеми, використовуючи систему противаг чи конкуренцію між різними владними структурами, то в Мукачевому, де всі пов’язані круговою порукою, зробити це набагато важче. Найбільше скарг і прохань про допомогу від сваволі чиновників до власкорів центральних ЗМІ на Закарпатті надходить саме з Мукачевого, де дії можновладців, упевнених у власній безкарності, часом набувають гротескних форм. Згадаймо хоча б захоплення земельної ділянки братом В.Балоги Іваном — першим заступником губернатора й керівником обласного ЄЦу, про що «ДТ» розповідало не раз.
Однак змінити систему влади в Мукачевому, хоч як би хто того хотів, на сьогодні нереально. По-перше, в місті немає сильного незалежного кандидата в мери, по-друге, на Закарпатті нема політичної сили, яка б розкрутила потенційного переможця виборів із маловідомих нині персон. Тому результат позачергових виборів у Мукачевому відомий заздалегідь. Неважко передбачити й особу наступного мера. На ключові посади В.Балога звик добирати лише найближчих людей, котрим довіряє на всі сто, тому «сімейним» кандидатом на посаду міського голови, найімовірніше, стане хтось із його братів — хоч би той же Іван.
Що ж до постанови Верховної Ради, то вона є суто символічним кроком, який означає тільки те, що В.Балогу фактично усунули від будь-якого впливу на рішення, які відтепер приймає парламент.