Урегулювання питань перерозподілу влас-ності та вирішення проблеми легалізації тіньових капіталів мають велике значення для країни, посилення транспарентності економіки та забезпечення додаткових податкових надходжень до Державного бюджету.
Ці питання важливі і в контексті дотримання верховенства права — підвищиться довіра суспільства до системи, що сприятиме розвитку демократії в Україні.
Заходи в цій сфері мають значення і для міжнародної репутації України та її іміджу за кордоном. Нещодавно Україна успішно реалізувала формальні заходи з боротьби з «відмиванням» грошей. Швеція як член FATF вважає, що така боротьба має бути підтримана, аби зобов’язання України не залишалися тільки словами.
Центр Разумкова усвідомлює, що необхідно зважено врегульовувати питання власності та приймати рішення стосовно легалізації тіньових капіталів, — для того, щоб українське суспільство зберегло і політичні, і економічні успіхи, яких було досягнуто за роки незалежності. Це посилить суверенітет держави.
Звісно, досвід Швеції відрізняється від українського: у Швеції більше займаються безпосередньо проблемою уникнення податків і пов’язаними з цим питаннями, тоді як в Україні трансформація суспільства та приватизація відбуваються у складній ситуації, коли норми і правила радянських часів уже відкинуті, а нові — щойно виробляються. Але в обох країнах ця боротьба ведеться з метою покращання умов життя людей.
Здається, що головною проблемою в Україні є недовіра — у суспільстві до влади, між політиками.
Якщо проблема в цьому, гадаю, з неї і слід починати. Не можна анулювати все те, що було раніше, і робити все спочатку. Успішні операції, підприємства, мабуть, треба підтримувати, якщо суспільство не заперечує. Має бути забезпечений баланс, аби в кінцевому підсумку не виявилося, що все майно належить олігархам.
Хочу підкреслити: громадянське суспільство потрібно зміцнювати, засновувати асоціації, щоб люди могли брати ініціативу до своїх рук. Для цього вони мають довіряти владі, не боятися, що потім правила будуть змінені. Сьогодні громадяни хочуть мати можливість реалізувати свої ініціативи, вільно дискутувати, впливати на політичний процес. У Швеції громадянське суспільство досить розвинуте, в Україні воно також повинне зміцнитися. Його важливою, просто необхідною складовою є вільні ЗМІ.
Людям, якщо вони хочуть змінити своє становище, варто давати можливість покращити життя, треба їм довіряти. Інакше буде вестися боротьба, блокування, буде недовіра.
Потрібно підтримувати ініціативи, але створити правила, рамки, в межах яких працюватимуть громадяни і здійснюватиме свою діяльність Державна податкова служба.
Я дуже радий, що міг взяти участь у дискусії, попри те, що наш досвід, мабуть, відрізняється від українського. У кожному разі, ми бажаємо, щоб в Україні посилювалося громадянське суспільство, нація консолідувалася, Україна була незалежною і стабільною: щоб розвивалися і суспільство, і держава.
Ми вважаємо правильним підтримати ініціативу Центру Разумкова розпочати цей діалог і сподіваємося, що оприлюднені сьогодні ідеї стануть поштовхом до наступних дискусій і дій.