UA / RU
Підтримати ZN.ua

Помста по-закарпатськи

Хвиля підпалів автомобілів на Закарпатті докотилася вже й до глибинки. МВС направляє в область спеціальну групу

Автор: Володимир Мартин

На початку лютого в матеріалі "Шлях до суду Лінча?" наш тижневик розповідав про підпали автомобілів на Закарпатті, що останніми роками набувають масового характеру. В умовах неможливості розв'язати конфліктні ситуації цивілізованим шляхом (бо правоохоронна і правосудна системи не виконують своїх прямих функцій), сторони дедалі частіше вдаються до самосуду, спалюючи опонентові автомобіль. При цьому більшість потерпілих від підпалів - представники влади (депутати різних рівнів) та керівний склад правоохоронних органів, а знищені або пошкоджені автомобілі належать далеко не до бюджетного класу.

Часті підпали призвели до підвищення вартості страхування автомобілів на Закарпатті.

Неспроможність міліції розкривати злочини цієї категорії неминуче призводить до збільшення їх кількості. Незважаючи на нищівну критику непрофесіоналізму УМВС з боку обласної прокуратури (адже серед потерпілих є й представники цього наглядового відомства) та запевнення міліції, що вона докладає максимум зусиль для вирахування "народних месників", ситуація тільки погіршується.

Починаючи з лютого, на Закарпатті було вчинено цілу низку нових резонансних підпалів.

22 лютого в Мукачевому у дворі приватного будинку невідомі підпалили Suzuki Grand Vitara начальника відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Ужгородського міськвідділу міліції Василя Швардака (правоохоронець проживає в Мукачевому, автомобіль зареєстровано на його дружину). Потерпілий пов'язав підпал зі своєю службовою діяльністю, злочинців не знайдено.

У ніч на 28 квітня в Ужгороді у дворі приватного будинку підпалили розкішний Mersedes Benz ML-350 проректора Ужгородського національного університету - депутата обласної ради Юрія Перести. Злочину не розкрито.

15 травня на охоронюваній автостоянці підпалили відразу два автомобілі - Skoda Octavia та Нyundai Santa Fe, які згоріли майже повністю. Перше авто належало судді Великоберезнянського районного суду, що проживає в Ужгороді, друге - приватному підприємцеві. Паліїв не встановлено.

У ніч на 12 липня в с. Сторожниця поблизу Ужгорода підпалили дорогий позашляховик Honda Pilot начальника Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС Миколи Кулітки (джип зареєстровано на його дружину). Вогонь пошкодив також дах приватного будинку, біля якого стояв автомобіль. Злочину не розкрито.

20 серпня в Чопі серед ночі підпалили Suzuki Grand Vitara начальника штабу Чопського прикордонного загону Віктора Потетеніна. Паліїв не знайшли.

У ніч на 26 серпня в Ужгороді спалили BMW-750, що стояв біля приватного будинку. Дороге авто 2010 р. випуску, яке належало приватному підприємцеві - депутату Ужгородської міськради від Партії регіонів Михайлу Чурилу, повністю знищене вогнем. Злочину не розкрито.

Крім перерахованих були й інші, менш резонансні підпали, від яких потерпіли "простіші" люди - приватні підприємці, активіст "Дорожнього контролю" й інші.

Постійне зростання кількості умисних підпалів автомобілів не може не вражати. Якщо в 2010 р. в області було всього 6 таких злочинів, то в 2011-му - 12, у 2013-му - 20, а тільки за 8 місяців цього року - 26. Цифру на початку минулого тижня озвучив начальник обласного УМВС Василь Варцаба. І додав, що в семи злочинах осіб, які їх скоїли, встановлено, шість проваджень уже направлено до суду. Начальник УМВС запевнив, що питання підпалів автомобілів постійно перебуває на його особливому контролі, створено спеціальну групу з числа найдосвідченіших оперативників карного розшуку, УБОЗу та слідчих. Утім, жодного з наведених вище резонансних підпалів розкрити так і не вдалося. Так само, як і підпалів попередніх років, від яких потерпіли працівники прокуратури, УМВС, депутати і т.д. Мало того, за минулий тиждень, уже після заяви В.Варцаби про "групу з числа найдосвідченіших оперативників", на Закарпатті сталися ще три підпали автомобілів. У ніч на 15 вересня в Міжгір'ї (високогірний районний центр) запалали відразу два авто - "Деу-Ланос" та УАЗ-3512 місцевого мешканця - приватного підприємця. Легковик та позашляховик, що стояли у дворі приватного будинку, сильно пошкоджені вогнем, паліїв не знайдено. А в ніч на вівторок (17.09) підпалили Hyundai Tucson сільського голови с. Лопухів Тячівського району Михайла Фіцая. Як повідомив DT.UA сам потерпілий, о 3.15 ночі невідомі пробралися в його двір, облили машину бензином і кинули на неї підпалену губку. Хвора дружина в цей час не спала й почула спалах вогню, тому пожежу вдалося швидко локалізувати й погасити самотужки. Міліція вилучила з місця пригоди обгорілу губку й виявила сліди бензину, однак схопити паліїв по гарячих слідах не вдалося.

Отже, за неповні дев'ять місяців цього року в області сталося вже 29 злочинів цієї категорії. А це позначається на кишенях простих закарпатців. Часті підпали призвели до того, що страхові компанії на Закарпатті підвищують вартість страхування автомобілів, чого не спостерігається в жодній іншій області України.

На безпорадність міліції в розкритті подібних злочинів нарешті звернуло увагу й МВС. Півтора тижня тому т.в.о. міністра МВС Віктор Ратушняк у відповідь на звернення одного з народних депутатів щодо зростання кількості підпалів на Закарпатті повідомив: "В МВС створено робочу групу з числа працівників Головного слідчого управління, Департаменту карного розшуку та Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, якою заплановано здійснити виїзд до УМВС України в Закарпатській області для надання практичної та методичної допомоги при досудовому розслідуванні вчинених кримінальних правопорушень указаної категорії".

Чи вдасться Міністерству внутрішніх справ обірвати ланцюжок умисних підпалів, від яких потерпають і самі правоохоронці, покаже час. Однак той факт, що останні підпали були вчинені не в Ужгороді з передмістями чи Мукачевому (де проживає "бомонд" області), а у віддалених населених пунктах, свідчить про те, що хвиля самосуду по-закарпатськи докотилася вже й до глибинки. А це не віщує нічого доброго.