UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПОЛКОВНИКУ НІХТО НЕ ПИШЕ

За київськими скандалами якось за межами півострова малопоміченими проходять кримські події, які в автономії викликали небувалий громадський резонанс, чи не більший, аніж «плівки Мороза»...

Автор: Володимир Притула

За київськими скандалами якось за межами півострова малопоміченими проходять кримські події, які в автономії викликали небувалий громадський резонанс, чи не більший, аніж «плівки Мороза». Мова йде про скандал довкола реконструкції сімферопольського майдану імені Леніна і будівництва будинку голови Верховної Ради Криму Леоніда Грача. Журналістка Ліля Буджурова та інші її колеги, які провели власне розслідування, пов’язали обидва будівельні проекти в одну справу і вже тиждень сімферопольські тролейбуси і базари гудуть про одне — де комуніст Грач взяв гроші на зведення хоромів, оцінених фахівцями у більш як мільйон гривень? І куди поділися понад 4 сотні тисяч гривень — третина з виділених на реконструкцію центрального майдану Сімферополя? Судячи із заяви представників кримської прокуратури, правоохоронні органи мають тверді наміри дати відповіді на ці запитання.

Отже, скандал розгортався за класичною схемою. Минулого тижня стався «витік» інформації про серйозні зловживання під час реконструкції майдану імені Леніна. На ту хорошу справу Сімферопольська міськрада, контрольована комуністами, виділила понад 1,2 мільйона гривень, чого, за свідченням фахівців, вистачило б для євроремонту кількох майданів. Спікер, до речі, тримав під своїм політичним контролем реконструкцію, періодично проводячи там планірки, але не помітив, як майже 420 тисяч пішли фіктивним фірмам. Тож, попри формальну непричетність до будівельних справ, його ім’я тепер тісно асоціюється зі скандалом довкола майдану.

Зрозуміло, що тему підхопили місцеві телеканали, яких також зацікавило, як там йде будівництво «хижки» комуніста Грача? Оскільки воно рухалося темпами ударної комсомольської будови, то все це було оперативно донесено до відома озлобленого соціально-економічними негараздами електорату. Скандал посилили брутальні спроби товстошиїх молодиків, які назвалися то охоронцями, то «патріотами комунізму», то співробітниками Верховної Ради АРК, заборонити телезйомки спікерського будинку. Єдине, чого вони добилися, — нового сплеску скандалу і звернення журналістів до прокурора Криму Олександра Доброріза з проханням відреагувати на порушення їхніх «конституційних і професійних прав під час виконання службових обов’язків». Враховуючи те, що останній президентський указ прямо вимагає від правоохоронців реагувати на подібні речі, журналісти ще будуть насолоджуватися продовженням цієї теми.

Схоже, політичні опоненти Леоніда Грача чітко вирахували його найслабше місце — колишній політичний фаворит та улюбленець трудового народу навряд чи коли зможе пояснити виборцям, чому у захисника трудящого люду така велика хата (близько 1000 кв.м), навіть якщо збудована на чесно зароблені гроші голови місцевого парламенту.

Але спікер виправдовуватися не збирається. За його словами, він як справжній чоловік виростив сина, посадив сад і добудовує дім. Виступаючи у вівторок по місцевому телеканалу, він заявив про початок «з боку певних сил політичної розправи» над ним і членами його сім’ї. Л.Грач назвав «політичним продюсером» свого телевізійного «цькування» колишнього віце-прем’єра кримського уряду Андрія Сенченка, який зараз мешкає за кордоном, але, як стверджує спікер, має політичні та економічні інтереси в Криму. Найцікавіше, що ці слова Леонід Грач промовляв у майже годинному телеефірі Чорноморської телекомпанії — одного з «інтересів» пана Сенченка.

Що ж стосується будівництва «злощасного будиночка», то спікер «в державний бюджет не заліз, хабарів не брав, з декларацією прибутків — все в порядку». «А якщо в органів правопорядку є до мене питання — ласкаво прошу. Відповім», — заявив Л.Грач, очевидно, уже знаючи, що прокурор Криму О.Доброріз розпорядився ретельно перевірити факти, викладені в журналістському розслідуванні. Як особливо наголосили в прокуратурі — усі факти.

Але яким би не був захоплюючим скандал довкола політичної ролі кримського спікера- комуніста в реконструкції громадського майдану і будівництва приватного будинку — це лише тло, на якому розгортаються події, що мають змінити всю політичну конфігурацію на кримському владному Олімпі. Парламентська опозиція зміцніла настільки, що нарешті наважилася кинути виклик досі всемогутньому Грачу і всевладній президії ВР автономії.

8 грудня до секретаріату місцевого парламенту надійшов підписаний 39 депутатами документ з вимогою негайного скликання позачергового засідання сесії і розгляду на ньому питання про скасування чотирьох нормативно-правових актів, призупинених Президентом Л.Кучмою ще в липні нинішнього року. Нагадаю, що глава держави зробив конституційне подання щодо незаконності постанов кримського парламенту «Про регламент ВР АРК», «Про заходи з посилення кадрової роботи в АРК», «Про Рахункову палату АРК» і «Про управління майном в АРК».

Як пояснив один з ініціаторів цього демаршу, щойно призначений виконувати обов’язки віце- прем’єра депутат Олександр Рябков, Верховна Рада Криму повинна сама скасувати свої постанови, що суперечать законодавству України, і не доводити справу до Конституційного суду. «Помилки треба виправляти, ми живемо в державі Україна і мусимо виконувати її закони», — проявив високу державну свідомість депутат.

Реакція Грача виявилася прогнозованою. Відчувши загрозу своєму кріслу, спікер навів «залізний» аргумент — політичну доцільність. У вівторок Леонід Грач заявив, що запропоновані парламентською опозицією на розгляд Верховної Ради Криму питання стосуються конституційних підвалин автономії і тому скликання позачергового засідання сесії «є недоцільним». «Для цього немає підстав», — мовиться в розпорядженні голови Верховної Ради автономії, надрукованому в середу в місцевій парламентській газеті. Там же відзначається, що всі викладені у вимозі депутатів парламенту автономії питання призначено до розгляду 20 грудня нинішнього року Конституційним судом України — єдиним органом, який уповноважений ухвалювати рішення про неконституційність нормативно- правових актів Верховної Ради АРК.

Але перш ніж піти на такий крок, Л.Грач, за його словами, зателефонував до Президента і поінформував про своє рішення не проводити позачергову сесію: «Поінформував, що це може закінчитися досить сумно для Криму. І хочу віддати належне Леоніду Даниловичу. Розумію, яку взагалі сьогодні грязюку в державі затіяли, що відбувається з цими плівками… Президенту сьогодні чисто по- людськи абсолютно несолодко, але він знаходить час, вислуховує, вникає...» Останнє дало підстави місцевим спостерігачам знову відзначити «особливу» позицію лідера кримських комуністів, який задля продовження «експерименту входження комуністів у владу», не підтримав своїх київських однопартійців у ставленні до скандалу довкола «плівок Мороза».

І проурядова опозиція, схоже, на загострення ситуації й сепаратне скликання позачергової сесії не піде. Зате, як пообіцяв один із її лідерів, депутати наполягатимуть на внесенні питання про скасування призупинених Президентом постанов ВР Криму до порядку денного грудневої сесії (20—22 грудня), якщо і цього не станеться, то опозиціонери повторять свою спробу скликати позачергове пленарне засідання, але із більшим завзяттям.