UA / RU
Підтримати ZN.ua

Подвійний пат

До березневих виборів і найбільші оригінали Тернополя не прогнозували, що вже через місяць місто стане двоголовим...

Автор: Роман Якель

До березневих виборів і найбільші оригінали Тернополя не прогнозували, що вже через місяць місто стане двоголовим. У сусідніх кабінетах сидітимуть два градоначальники — людина, котра виграла вибори міського голови, хай і з результатом 20 відсотків голосів виборців, Роман Заставний, і попередній міський голова Богдан Левків. За уявленням публіки, у Тернополі також працюють попередній і новий депутатські корпуси. Останніми днями будинок міської ради скидається на Смольний 1917 року: кабінети міського голови та кількох чиновників опломбовані Державною виконавчою службою — це вже на виконання рішення суду. А зобов’язані не спішать його виконувати. У мерію допускають обмежене коло людей, черговий ретельно записує всі дані у спеціальний журнал, чого раніше не було. Дотепні афоризми й анекдоти народжуються на очах. Але найбільш вдалий придумали шахісти в міському парку: у Тернополі один пат по дорозі не ходить, він із собою іншого водить. Бо за квартал від мерії депутати облради не можуть обрати керівництво — голову й заступника, сформувати президію, постійні комісії.

Скривджені,
але нескорені

Від того, що вибори минули, полегшено зітхнули не всі їх учасники. Для деяких суб’єктів виборчого процесу в Тернополі боротьба ввійшла в нову фазу й триває досі. Куди, наприклад, було відступати представникам місцевого «Блоку Анатолія Кучеренка», якщо для подолання 3-відсоткового бар’єру на виборах депутатів міської ради забракнуло всього-на-всього 8 голосів. І вони вирішили змагатися за три депутатські мандати до останнього подиху.

30 березня міська територіальна виборча комісія затвердила протокол про підсумки голосування з виборів депутатів міської ради. Співголови згаданого суб’єкта виборчого процесу з цим рішенням не погодилися і подали до Тернопільського міськрайонного суду позов про визнання результатів виборів депутатів міської ради незаконним. Як докази позивачі представили розбіжності між протоколами, отриманими представниками блоку від дільничних виборчих комісій, та протоколами, зданими і прийнятими міською ТВК. Були заявлені й порушення в ході голосування на 8 дільницях у місті. Військовослужбовці там здійснювали акт волевиявлення за пред’явленням військового квитка. А закон «Про вибори депутатів веховної Ради АР Крим, місцевих рад …» визнає лише паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України. Суд позову не задовольнив. Найближчі до перемоги бігуни на виборчій доріжці пішли далі. Вони оскаржили постанову, й 11 квітня апеляційний суд області рішення міської ТВК від 30 березня скасував і підтвердив необхідність проведення перерахунку голосів. Логіка підказувала: вперед, члени комісії, виправляйте допущені вами помилки. Однак для міської територіальної виборчої комісії вердикт суду не став керівництвом до дії. Не виконавши його, комісія публікує в місцевій газеті «20 хвилин» результати виборів міських депутатів. Інформацію завіряють підписами голова комісії Б.Васильків та секретар О.Романюк.

Паралельним шляхом, але схожим чином діяв кандидат на посаду міського голови Богдан Левків. З тих самих підстав він вимагав на інших восьми дільницях перерахувати голоси з виборів першої особи міста. Міськрайонний суд у задоволенні позову відмовив. Проте 17 квітня апеляційна інстанція прийняла постанову. А там чорним по білому написано: «Протокол ТВК про затвердження результатів виборів міського голови визнати недійсним». Давайте, виборчі комісії 8 дільниць, спільно з ТВК перераховуйте голоси.

Проте ані перша, ані друга постанова суду виконані не були. Згодом голова міської ТВК Богдана Васильків заявить ЗМІ, що провести перерахунок голосів «фізично неможливо». Такі твердження однозначно заперечує голова апеляційного суду області Лідія Деркач: «Пані голова комісії була присутня під час розгляду справи. Суд нагадав їй, що судові рішення, згідно з Конституцією України, підлягають обов’язковому виконанню, і роз’яснив їй, як потрібно провести перерахунок. Часу для цього треба небагато — максимум день-два. І тому позиція досвідченої людини, яка тривалий час працювала заступником начальника податкової інспекції міста Тернополя і обізнана із законодавством, усіх дивує».

Однак міська ТВК діє по-своєму: скликає першу сесію міської ради 5-го скликання, на якій визнано повноваження новообраних депутатів і міського голови Романа Заставного. Квіти і сльози радості…Багато тернополян і собі тріумфують: до керівництва містом прийшла молода людина, а вибори депутатів на пропорційній основі зміцнили партійну систему в місті! Новий міський голова урочисто прямує до кабінету, але не знайшлося такої дрібниці, як ключ. Його забрав із собою, пішовши у відпустку, попередній мер — Богдан Левків. Наступник на цій посаді замінив замок і почав помалу входити у роль першої особи, підписуючи заяви, звернення. Але недовго святкував перемогу завзятий керівник.

Попередній міський голова Богдан Левків на виборах фінішував четвертим. Він добре усвідомлював, що за жодних обставин перше крісло в місті йому вже не дістанеться. А 33-річний голова правління ВАТ «Птахофабрика Тернопільська» Роман Заставний став лідером перегонів і відірвався від свого найближчого конкурента — директора ПМП «Будівельник» Зиновія Щепановського — майже на 7 тисяч голосів. Тож перерахунок голосів на восьми дільницях уже не вплине на результат виборів міського голови Тернополя. Проте пан Левків — чиновник досвідчений і виборче законодавство читає з олівцем. Він понад усе хоче «встановлення справедливості» і знову звертається в суд. Але цього разу — з позовом про «визнання неправомірними дій щодо обрання та визнання повноважень новообраного міського голови Тернополя і депутатів міської ради». 26 квітня Тернопільський міськрайонний суд позов задовольнив, а 5 травня апеляційна інстанція залишила цю постанову без змін. Якщо відштовхуватися від букви закону, то рішення першої сесії міськради 5-го скликання — нелегітимні. Це означає: діючими міським головою та міськрадою є попередній мер — Богдан Левків і попередній склад депутатів міської ради. Отакої!

Слабкі серця голів ТВК

Легітимний міський голова виявився навдивовижу послідовним. Побачивши, що судові рішення міська ТВК не виконує, він звертається у прокуратуру. І прокуратура міста Тернополя порушує кримінальну справу, але — за фактом невиконання рішень суду(ч.1. ст.382 ККУ). Обвинувачення поки що не пред’явлені жодному членові ТВК. Зі свого боку, міська ТВК зробила спробу провести засідання. Але не з’явилося керівництво комісії — голова, заступник і секретар. Голова Богдана Васильків раптово була доставлена у кардіологічне відділення однієї з міських лікарень. Вона написала заяву комісії й міському голові про складання повноважень голови. Але, згідно із законодавством, припинити повноваження голови чи члена ТВК може тільки сесія міської ради. Однак ні новий, ні попередній мер не наважуються її скликати, щоб не зійшлися разом два депутатських корпуси.

Але життя в мерії триває. Воно перетворилося на справжню комедію. Наступного дня, коли ухвала апеляційного суду про нелегітимність сесії міськради набрала чинності, Богдан Левків розпочав роботу. Проте як увійти, коли в кабінеті міського голови сидить переможець виборів Роман Заставний і працює в поті чола — підписує вітання ветеранам із нагоди Дня перемоги як «міський голова», зобов’язує начальників управлінь здати звіти про стан справ у їхніх структурах? Пан Левків подивувався, що за «невідомі люди» зайняли його крісло, і перемістився у кабінет першого заступника. Терміново скликав засідання міськвиконкому для вирішення невідкладних питань — надання населенню субсидій, матеріальної допомоги самотнім і малозабезпеченим і т.п. Але вийшла, як кажуть росіяни, маленька помилка — для кворуму забракнуло однієї людини.

Ну, а як же працює чинний міський голова, коли не може зібрати виконком? Славно, бо сидить аж на двох стільцях! Він став депутатом обласної ради п’ятого скликання від блоку «Наша Україна», а закон «Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад, сільських, селищних і міських голів…» дозволяє йому продовжувати виконувати повноваження попереднього міського голови.

Ситуація близька до патової. У згадуваному законі передбачено процедуру повторних виборів міських депутатів і голови. Але знову викидати п’ять мільйонів гривень — це для Тернополя занадто. Учителі в такому разі залишаються без відпускних, а медикам та іншим бюджетним працівникам заборгують зарплату.

З глухого кута легенько прозирає режисерська рука. У вівторок почалася перша сесія обласної ради нового скликання . БЮТ, СПУ і 2-3 провідних чиновники ОДА — депутати від «Нашої України» сяку-таку більшість змайстрували. Химерна коаліція зуміла проштовхнути зміну до регламенту, якою визначила квотний (!) принцип формування лічильної комісії — залежно від чисельності фракцій, закриту кабіну для голосування з виборів голови облради та заступника. Але коли підійшли до затвердження проекту змін до регламенту в цілому, голова обласної ТВК Наталія Чуйко відмовилася ставити це питання на голосування. Бютівці миттєво окупували президію: «Що за неподобство! Ви повинні вести сесію як цього вимагає закон. Інакше будете притягнуті до кримінальної відповідальності». А поруч опонент «червоних сердечок», чільний представник Блоку Костенка—Плюща, до кісток розпікає головуючу очима. В голови обласної ТВК підвищується тиск. Схожість із погіршенням здоров’я в керівника міської комісії — майже абсолютна. Жінку виводять із сесійної зали медики. Голову облради депутати того дня не обирали.

Сценарій подій у представницькому органі міста та області написаний майже одним почерком. Проте облрада має свої особливості. Після введення в дію змін до Конституції в частині реформи місцевого самоврядування, істотного обмеження повноважень ОДА посада голови представницького органу регіону та заступника набуває особливої ваги. За неї варто боротися не шкодуючи сил.