Це коней на переправі не міняють. А губернаторів за тиждень до виборів — запросто. Замість Євгена Кушнарьова, людини відомої в політичних і близько того колах, на чолі Харківської області поставили Степана Масельського, людину, мало примітну в усіх аспектах, за винятком прізвища. Його покійний дядько Олександр Масельський, незмінний глава області протягом 13 років (до 1996 року), досі в регіоні постать культова й легендарна.
Who is mr. Maselsky?
33-річний Степан Масельський — наймолодший губернатор України. Випускник Харківського інституту механізації й електрифікації сільського господарства, за 12 років зробив карколомну кар’єру — від заступника директора радгоспу до губернатора. Вгору кар’єрними щаблями Степан Масельський ішов по стопах дядька. Як і Олександр Масельський, він керував спочатку радгоспом «Червоний Жовтень» у Балакліївському районі, потім самим Балакліївським районом. Перш ніж очолити область, курирував сільське господарство. Цікава деталь: заступником голови обладміністрації з питань АПК Масельський-молодший став якраз у день народження, коли йому виповнилося 32.
Блискучу кар’єру Масельського-молодшого пояснюють родинними зв’язками і впливовими покровителями, серед яких називають парламентарія Олександра Ярославського — одного з найзаможніших українців, який донедавна віддавав перевагу бізнесу, а не публічній політиці. (Сам Ярославський свого часу був багато чим зобов’язаний своєму тестю — Масельському-старшому.)
Як самостійну політичну постать (і як постать у принципі) Масельського-молодшого в області не сприймають. На офіційному представленні про нього говорили як про племінника свого дядька і про члена команди Євгена Кушнарьова.
Один із високопоставлених чиновників міськвиконкому в приватній розмові у відповідь на запитання про новопризначеного губернатора зауважив: «У мене в телефонній базі — дві з половиною тисячі номерів. Телефону Масельського там немає. І не буде».
Чому Масельський?
У те, що новий губернатор прийшов всерйоз і надовго, схоже, не вірить ніхто, включно з ним самим. Усі губернаторські плани Степана Масельського обмежуються найближчим місяцем: «Нині наше головне завдання — щоб на Харківщині вибори пройшли чесно, демократично і кожна людина виконала свій конституційний обов’язок — проголосувала й зробила свій вибір... Ми повинні з вами закінчити нормально цей рік, зробити харків’янам свято (Новий рік, Різдво), щоб люди швидше забули ті перипетії, політичні баталії. Розумієте, всі вже втомилися, люди хочуть спокійного нормального життя. І це спокійне нормальне життя повинні зробити ми».
Керівник регіонального штабу Януковича Василь Потапов переконаний, що після виборів, незалежно від їх результатів, керівництво регіону навряд чи залишиться попереднім: «Зміна президента в будь-якому разі передбачає дуже серйозну зміну регіональних керівників».
Начальник регіонального штабу Ющенка Анатолій Матвієнко теж схиляється до того, що Масельський — «губернатор на вибори»: «На сім днів призначення — це несерйозно. Наскільки я знаю, ніхто ні з якими кандидатами не погоджував цю кандидатуру».
Призначення Масельського — технічне. Воно дозволяє насамперед нейтралізувати обвинувачення опозиції на адресу Кушнарьова. Він більше не губернатор, отже, серйозних підстав для зняття його з посади голови облради немає. Фактично ж усі нитки керівництва областю й далі перебувають у руках Кушнарьова. Навіть видимості передачі влади не було. Кушнарьов так само займає губернаторський кабінет (тільки табличку на ньому поміняли). А Масельський сидить у кабінеті, який традиційно займали віце-губернатори. Навіть приймальня у нього одна на двох із першим заступником.
Завтрашні вибори стануть серйозним випробуванням для Степана Масельського, від якого залежить його політичне майбутнє. «Гадаю, новий губернатор буде, як мінімум, обережним і постарається дотримуватися хоча б зовнішніх правил пристойності, він не буде активно підігравати одній зі сторін, — вважає політолог Володимир Фесенко. — Як на мене, будь-яка людина, котра приходить на адміністративну посаду в перехідний період, бодай підсвідомо замислюється над своїм політичним майбутнім і, виходячи з цього, визначає свій вибір. На позицію Масельського значною мірою впливатимуть політичні симпатії більшості жителів регіону. Не відкидаючи цього чинника, водночас він рахуватиметься і з тим, яка влада, швидше за все, прийде після 26 грудня».
Ряд експертів схиляється до того, що губернатор, призначений на вибори, може затриматися на місяці і навіть на роки. «Багато що залежатиме від нього самого, — вважає віце-прем’єр Іван Кириленко (колега Масельського по партії, що приїхав на представлення нового губернатора активу області). — Він себе нічим не скомпрометував. Ця людина пройшла добру школу, має достатній досвід господарської діяльності... Його майбутнє залежатиме від нього, від того, яка у нього буде підтримка в органах місцевого самоврядування і серед неурядових організацій».
Втім, поки що новопризначений губернатор себе ніяк не проявив. Опозиція визнає, що тепер працювати значно легше, ніж перед першим і другим туром, — немає проблем ні з відвіданням великих підприємств, ні з орендою залу, ні з місцем для мітингу. Але ці покращання ющенківці пов’язують не зі змінами в керівництві області, а із загальною обстановкою в країні. На «легкі» вибори вони не сподіваються. У штабі готуються до можливих провокацій на виборчих дільницях із боку опонентів. Мета штабу Януковича — підтвердити результати другого туру, коли за їхнього кандидата проголосувало більше одного мільйона двохсот тисяч чоловік. У ющенківців завдання — подвоїти результат другого туру — з 24% голосів довести до 50%.
Місцева влада і правоохоронці обіцяють забезпечити чесні вибори. При муніципалітеті навіть створено «гарячу лінію», по якій можна отримати юридичну консультацію чи повідомити про порушення.
Якщо новопризначений губернатор не витримає випробування виборами, в області, швидше за все, знову буде новий губернатор. Або добре забутий старий. Днями в Харкові був помічений Олег Дьомін. Перший заступник глави АП перебував у хорошому гуморі.