UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перехід ходу

Віктору Ющенку не вдалося стати людиною, котра розрубала гордіїв вузол українських державних тендерів...

Автор: Андрій Марусов

Віктору Ющенку не вдалося стати людиною, котра розрубала гордіїв вузол українських державних тендерів. Законопроект про здійснення держзакупівель, проголосований Верховної Радою 11 лютого, так і не надійшов у його секретаріат. Після цього майже три тижні він доопрацьовувався у профільному комітеті з питань економічної політики і секретаріаті парламенту. Тільки 1 березня документ було направлено в адміністрацію нового президента — Віктора Януковича. Наскільки його фінальний текст відрізняється від того, який дружно підтримали і регіонали, і бютівці, — ще неясно.

Нагадаємо, що деякі норми законопроекту викликали широкий суспільний резонанс через цілком обгрунтовані побоювання, щоб не було створено чергової корупційної годівниці. Однією з найбільш критикованих стала норма про участь народних депутатів у відборі так званих незалежних експертів в орган, який розглядатиме скарги учасників торгів (див. «Тендерний ПРіБЮТ», «ДТ», №5). Залучення в цей процес Комітету з питань економічної політики, керованого колишніми президентами Тендерної палати, відразу воскресило привид тендерного рейдерства...

Чи покладе В.Янукович край одній із найскандальніших корупційних схем помаранчевої епохи? Закон відводить йому два тижні на ветування або схвалення законопроекту. Те, що фракція Партії регіонів його майже одностайно схвалила, зовсім не означає автоматичної підтримки президента-регіонала. Зрештою, багатьом депутатам-регіоналам добре відомий бізнесовий принцип: виконуй тільки ті зобов’язання, за які тобі заплатили. Підпис В.Януковича цілком може бути поза попередніми домовленостями. Не випадково у п’ятницю лідер фракції ПР О.Єфремов в інтерв’ю інтернет-виданню proUA сказав, що не виключає, що закон буде заветовано.

Тим часом, згідно із джерелами «ДТ», найближче оточення нового президента поки що не демонструє єдності стосовно цього закону. Ірина Акімова, як і раніше, наполягає на необхідності його підписання, про що й заявила в одному з телевізійних ток-шоу. У президентській адміністрації вона отримала непогані посади: перший заступник голови адміністрації С.Льовочкіна і виконавчий секретар Комітету з питань економічних реформ. Нам складно повірити в те, що Акімова — вітрина просунутої економічної думки регіоналів — виконує взяті на себе закулісні зобов’язання...

Борис Колесніков і Микола Азаров нібито схиляються до ветування закону. Перший якийсь час блокував лобіювання тендерної схеми і близьких до неї ініціатив. А от М.Азарову як можливому прем’єру може зовсім не подобатися торпедування держзакупівель рейдерами з депутатськими значками. Слід відзначити й призначення регіоналки Олени Лукаш на посаду ще одного заступника глави АП.
У неї теж накопичився досвід протидії ідеологам Тендерної палати. Позиція новоспеченого глави президентської адміністрації залишається туманною (як і інших представників фірташівського кола).

У п’ятницю стало відомо, що міністерства юстиції і фінансів запропонували ветувати законопроект. А от глава Мінекономіки нібито виступив за його ухвалення.

Очевидно, що рішення В.Януковича стане лакмусовим папірцем і для новоствореного Антикорупційного комітету. Щоправда, виконавчим секретарем комітету призначено Раїсу Богатирьову, секретаря РНБОУ. Яка свого часу входила в керівні органи Тендерної палати...