На тлі центральних і західних регіонів, укритих суцільною червоною барвою прихильників Тимошенко, синій «острівець Януковича» на крайньому заході країни скидається на якесь непорозуміння. Утім, насправді чогось надзвичайного не сталося: Закарпаття вкотре довело, що не є Галичиною, що воно — специфічний регіон, самобутність якого виявляється, зокрема, й через політичні симпатії. Сторонню людину зазначена специфіка не може не дивувати. І справді — в якій іншій області України таке можливе, щоб результати у двох сусідніх районах різнилися майже дзеркально! Так, на Рахівщині, яка межує з Галичиною, перше місце посіла Тимошенко з 39,6% голосів, друге — Янукович із 20,9%, а на сусідній Тячівщині, де значна частка заробітчан, а також румунського населення, все навпаки — перший Янукович (39,8%), друга Тимошенко (23,6%).
У цілому по області п’ятірка лідерів президентських перегонів виглядає так:
1. Янукович — 29,6%
2. Тимошенко — 26,2%
3. Яценюк — 10,1%
4. Тігіпко — 10,0%
5. Ющенко — 5,9%
Порівняно з іншими західними областями, Янукович і Тігіпко набрали тут найбільше голосів, а Тимошенко і Ющенко — найменше, і це, за невеликим винятком, лише підтверджує тенденцію, що складається на Закарпатті роками. За результатами першого туру випливло ще кілька цікавих цифр, які вирізняють область на тлі України. Крім Ратушняка, що закономірно набрав тут найбільше голосів (хоча й набагато менше, ніж сподівався, — 2,61%), якимось незбагненним чином у відсотковому вираженні тут виявилося найбільше симпатиків ще трьох кандидатів у президенти — Мороза (1,58%), Противсіха (0,31%) та Бродського (0,11%). Утім, це лише, так би мовити, цікаві деталі, які не мають важливого значення, головні показники стосуються фаворитів.
Сказати, що перемога Януковича на Закарпатті очікувана й закономірна, було б не зовсім правильно. Для його штабістів, попри їхні бравурні заяви, перше місце лідера — швидше, приємний сюрприз. Незважаючи на розпорошеність голосів між кандидатами «від демократичних сил», Тимошенко мала всі підстави розраховувати на Закарпатті на перемогу. Представники БЮТу тут усунуті від влади, тому звинувачувати їх у нинішніх негараздах особливих підстав немає. Однак лідерка блоку змушена задовольнитися лише другим місцем. При тому що жодних істотних підтасувань результатів голосування цього разу не було, — це визнали й представники самого БЮТу. Невтішний результат Тимошенко слід шукати в роботі її штабу, загальному розчаруванні помаранчевими ідеями, яке на Закарпатті виявилося глибшим, ніж у тій-таки Галичині, а також у найнижчій в Україні явці виборців (про що трохи далі). Слова представників обласного БЮТу, що на Закарпатті вони виконали програму мінімум — набрали необхідний результат, аби Тимошенко вийшла до другого туру з мінімальним відривом, варто сприймати лише як спробу зробити хорошу міну при поганій грі. Насправді друге місце на Закарпатті — це привід для серйозних роздумів і висновків…
Ще одна дійова особа, котру не можуть тішити результати виборів на Закарпатті, — Віктор Балога. Спроби домовитися з кимось із фаворитів ще до початку кампанії йому не вдалися, відтак уперше з часу входження у велику політику Балога виявився під час виборчої кампанії не при ділі. Однак надії застрибнути «в останній вагон» не втрачав. Щоб забезпечити своє політичне майбутнє, екс-керівник президентського секретаріату обрав досить специфічну тактику. В останні тижні перед виборами з різних джерел почала з’являтися інформація, що «Барва» (комерційна структура, за якою стоїть Балога) бойкотуватиме перший тур виборів. Опоненти Балоги оприлюднювали інформацію, нібито доходило навіть до погроз звільнити з роботи, лиш би примусити людей не йти на виборчі дільниці. Причому не лише в осідку «Барви» Мукачевому, а й у традиційно «просхідних» районах області, які симпатизують Януковичу. Розрахунок Балоги був простий — показати лідерам «Партії регіонів», що без нього їхній кандидат на Закарпатті не переможе, і запропонувати свої послуги перед другим туром в обмін на преференції. Однак цього разу схема не спрацювала. «Регіони» самостійно здивували своїм результатом і показали, що можуть обійтися в другому турі і без Балоги. Більше того, один із представників «Партії регіонів» на Закарпатті, народний депутат Сергій Мошак прямо заявив, що провокації, які робила контрольована Балогою обласна влада (мається на увазі примушування працівників бюджетної сфери не йти на вибори), знищили будь-які спільні інтереси між «Регіонами» та «Єдиним центром», тому про жодну співпрацю надалі не може бути й мови. Інші опоненти Балоги теж не залишилися в боргу, назвавши його політичним шулером і кидалою. Якщо екс-керівнику президентського секретаріату таки не вдасться домовитися з Януковичем про свою участь у другому турі (а до цього, судячи з усього, йде), для «Барви» настануть чорні дні…
Тактика, яку оберуть фіналісти перед другим туром, навряд чи істотно відрізнятиметься від попередньої. Ні «ПР», ні БЮТ коней на переправі не мінятимуть. «Регіони» впевнені у своєму успіху, зате у БЮТ кращі стартові можливості за рахунок резервів (голоси, віддані в першому турі за «демократичних кандидатів»). Вирішальна битва за специфічного закарпатського виборця відбудеться за пару тижнів.