UA / RU
Підтримати ZN.ua

Опитування: Українці впевнені, що сплачені ними податки розкрадають чиновники

37,9% українців впевнені, що сплачені ними податки розкрадаються чиновниками. При тому громадяни України вкрай низько оцінюють можливості свого впливу на владу...

37,9% українців впевнені, що сплачені ними податки розкрадаються чиновниками. При тому громадяни України вкрай низько оцінюють можливості свого впливу на владу. Такими є результати опитування, проведеного Центром Разумкова.

На запитання про те, що громадяни відчувають, коли сплачують податки, українці відповіли наступним чином: 37,9% — впевнені, що ці гроші розкрадають чиновники, 28% — вважають, що у них просто забирають чесно зароблене, а 17,6% — припускають, що податки не розкрадаються, а розподіляються у небажаний для платників спосіб.

6,9% респондентів впевнені, що своїми податками вони допомагають тим, хто більше потребує. Не змогли визначити свої почуття 13,5% учасників опитування. Лише 4,3% українців впевнені, що їхні податки повертаються до них та їхніх близьких через державні податки. Така сама кількість громадян відчуває себе часткою фінансової могутності держави.

При цьому у 2002 році, коли Центр Разумкова проводив аналогічне дослідження, 36,5% опитаних висловили впевненість, що податки розкрадаються чиновниками, а 34,6% —вважали, що у них відбирають чесно зароблені гроші.

Водночас українці, оцінюючи сьогодні свою можливість впливу на власне життя за 5-бальною шкалою, де «1» позначає мінімальний вплив, а «5» — максимальний, оцінили можливість визначати хід власного життя у 3,52. У 2002 році цей показник становив 3,23.

Можливість впливати на центральну владу була оцінена у 1,33, а на місцеву — у 1,48. Сім років тому ці показники становили 1,21 та 1,30 відповідно.

Дослідження громадської думки було проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 27 лютого по 5 березня 2009 року в усіх регіонах України. Опитано 2012 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки — 2,3%.

В опитуванні 2002 року, яке проводилось у період з 7 по 16 серпня, взяли участь 2004 респонденти віком від 18 років з усіх регіонів України, теоретична похибка вибірки склала 2,3%.

Детальніше читайте в статті Людмили Шангіної «Про великі й маленькі будинки, або чому шведи платять податки?» в свіжому номері «ДТ».