UA / RU
Підтримати ZN.ua

Огризко: Майбутнє Севастополя — не військова база, а туристична Мекка

«Майбутнє Севастополя – не місце для іноземної військової бази, а українська туристична Мекка. І ...

«Майбутнє Севастополя – не місце для іноземної військової бази, а українська туристична Мекка. І створювати її потрібно вже сьогодні», – заявив в інтерв’ю «ДТ» перший заступник міністра закордонних справ України Володимир Огризко, який очолює українську частину підкомісії з питань функціонування російського Чорноморського флоту і його перебування на території України україно-російської міждержавної комісії.

«ЧФ РФ – потужне військове угруповання, яке складається з більш ніж 500 військових кораблів, катерів допомоги та інших суден і може мати до 25 тисяч військовослужбовців. Його виведення — це справа не одного місяця і навіть року», — наголосив він, нагадавши, що термін перебування російського флоту в Україні закріплений у перехідних положеннях української Конституції і обмежується травнем 2017 року.

Однак, відзначив Огризко, Росія вперто називає розмови про виведення флоту передчасними, продовжує утримувати українські маяки й гідронавігаційні об’єкти, ігноруючи судові рішення, а також прагне уникнути їх інвентаризації та підвищення до ринкового рівня орендної плати за них.

«Але ми сподіваємося, що російська сторона повернеться до своїх власних пропозицій, висловлених кілька років тому, і не буде дотримуватися необґрунтованої позиції — мовляв, нічого повертати не треба, — додав заступник голови МЗС. — У випадку, якщо ми побачимо, що розуміння з російської сторони немає, у нас залишається, власне, два варіанти дій. Перший — підписати угоду про спільне використання п’яти об’єктів НГЗ, як це записано у базових угодах… Другий — застосування певних інструментів».

При цьому, на його думку, прагнення українського керівництва не конфліктувати з Кремлем не повинно завадити у використанні цих інструментів.

Будь-який орган виконавчої влади повинен насамперед виконувати українські закони. Якщо вони не виконуються, тоді настає персональна відповідальність.

— Володимир Огризко перший заступник міністра закордонних справ України

«Якщо політичні сили, які сьогодні при владі, дбають про національні інтереси, вони, безумовно, повинні враховувати ту обставину, що українське майно, по суті, незаконно використовується іноземною державою. Мені здається, що будь-який орган виконавчої влади повинен насамперед виконувати українські закони. Якщо вони не виконуються, тоді настає персональна відповідальність», — підкреслив Владимир Огризко.

Він також нагадав про регулярні спроби модернізації й, відповідно, підвищення бойової потужності іноземного флоту на українській території, що не передбачено ніякими договорами. «Це може стати серйозною загрозою для безпеки України», — застеріг дипломат.

Недоречною, за його словами, є ініціатива про спрощення порядку перетинання кордону України для кораблів ЧФ РФ, що базуються не на українській території, а також діяльність у Криму російських правоохоронних органів. Замість цього, нагадав Огризко, необхідно домовитися про верифікацію без’ядерного статусу російського флоту та його дії у кризових ситуаціях.

«Наші російські колеги вважають, що можливі кризові ситуації не є погрозою для України. Хоча, думаю, нам самим варто вирішувати, що є погрозою для нашої території. Ми й далі будемо наполягати на тому, щоб така угода була підписана», — підкреслив він, нагадавши також, що «контроль за озброєнням, що знаходиться на українській території, — наше суверенне право».

Докладніше про перспективи перебування ЧФ РФ в Україні читайте в інтерв’ю Володимира Кравченка з Володимиром Огризко у свіжому номері «ДТ».