Після формального двомісячного безвладдя Одещина з новим губернатором. Максим Степанов, колишній директор поліграфкомбінату "Україна", який виграв, узагалі-то, формальний конкурс на заміщення посади голови Одеської облдержадміністрації, має намір у стислі терміни показати результат.
Чи вийде?
Одещина, втомлена від конфліктів, гучних скандалів, кадрової чехарди та великих обіцянок, уже не чекає ніякого дива: ні грузинського, ні українського, ні європейського. Вона чекає відновлення системи управління областю, ліквідації завалів, нагромаджених проблем і конструктиву в роботі. А тому стриманий оптимізм нового губернатора, який обіцяє у мінімальні терміни домогтися успіху, теж сприйняла обережно.
У Максима Степанова три місяці, щоб показати результат. Такий термін дав йому президент країни, який у четвер особисто відрекомендував активу області нового губернатора як класного менеджера.
За плечима у Степанова дві вищі освіти - Донецький державний медичний університет і Київський національний економічний університет. І управлінський досвід роботи в таких структурах як НАК "Нафтогаз України" та Державна податкова адміністрація. Важливий момент: під керівництвом Степанова держпідприємство "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" вистояв у по-справжньому небезпечному протистоянні з сумнозвісним консорціумом "ЄДАПС" і повернув державі низку раніше втрачених секторів з виробництва документів суворої звітності (паспортів, посвідчень, акцизних марок тощо).
Розширивши й запустивши виробництво на поліграфкомбінаті "Україна", Степанов міг вибрати впевненість та стабільність. Але віддав перевагу chalange і подався на конкурс голови Одеської ОДА. Певна річ, не без підтримки Банкової, але з чітким розумінням ваги завдання. Степанов добре знає Одеську область. Із 2008-го і до весни 2010-го (під час президентства Ющенка) він був першим заступником тодішнього губернатора Миколи Сердюка. Правда, нічим особливо в ті роки не запам'ятався, хоча й тягнув на собі добру частину роботи. Отож на знайомство й розкачування багато часу не знадобиться.
За словами президента країни, Степанов - господарник, здатний брати на себе зобов'язання й виконувати їх. "Це людина, котра працюватиме в регіоні, а не роз'їжджатиме по закордонах", - підкреслив глава держави. Слід зазначити, що представлення нового губернатора в президентському виконанні більше скидалося на витирання ніг об попереднього. А будь-які заперечення, на які наважувалися присутні в залі, Петро Порошенко безжалісно душив, тішачись своєю вербальною владою. Втім, мимохідь очільник держави не тільки визначив дедлайн для нового керівника регіону, а й окреслив низку пріоритетів.
Завдання не нові. По суті, це проекти, яких не вдалося завершити Міхеілу Саакашвілі. Передусім - реконструкція траси Одеса-Рені. За словами Петра Порошенка, має бути добудована дорога, що веде на батьківщину президента країни, і почате будівництво інших магістралей. Область не використала понад 300 млн грн, виділених їй із бюджету на ремонт доріг, із кров'ю відірваних від інших регіонів. "То проекту не було, то тендера не організували, то підрядника не знайшли", - обурювався глава держави. При цьому вартість доріг виявилася однією з найвищих в Україні.
Далі. Треба нарешті здати новий термінал Одеського аеропорту й побудувати нову злітно-посадкову смугу. У пріоритетах також боротьба зі злочинністю, що зростає загрозливими темпами. І митниця. Петро Порошенко заявив, що він хоче бачити гроші, які надходять на рахунок державної скарбниці від надпланових митних надходжень, а не балаканину й дешевий піар. Говорячи про експеримент на митниці, президент навів цифри, які свідчать, що після відставки попереднього керівництва області митниця різко збільшила надпланові відрахування до бюджету. Із 68 млн грн у жовтні до 200 млн з гаком у грудні. Такий темп слід зберегти і 2017-го.
Зі свого боку, швидко показати класний результат Степанов планує разом із новою командою. Але сформувати її має намір через конкурс. А ця процедура, по-перше, не швидка, а по-друге, хоч як це сумно констатувати, вже встигла себе неабияк дискредитувати. Але шлях виведення області на нові рубежі лежить не тільки в кадровій і економічній площині, а й у політичній.
Люди, які знають нового губернатора, стверджують, що до його планів не входять політичні заяви та ігри у складі нинішньої владної піраміди, оскільки він не бачить себе в політиці сьогоднішнього дня, але бачить у політиці дня завтрашнього. І тому має намір показати результат, який відчують передусім люди. Чи вийде в умовах майбутньої жорсткої боротьби за владу в країні залишатися осторонь політичних ігор і баталій? Чи вийде зібрати воєдино складний регіон, розібраний на бізнеси й вотчини різними олігархічними кланами та місцевими князьками? Чи вдасться піднятися над конфліктуючими групами впливів? Це завдання значно складніше.
Після відставки Саакашвілі вщухли гризня й відкрите протистояння між ОДА та мерією, між ОДА та облрадою. І навіть між прихильниками й противниками мера. Але чи надовго? Голова Одеської обласної ради Анатолій Урбанський, якого колишній губернатор зарахував до ізмаїльського клану, висловив упевненість, що тепер жодних конфліктів в області не буде. Бо Максим Степанов - "по-справжньому системний і правильний менеджер, який потрібен Одеській області та її жителям".
Тим часом на Одещині вже ніхто не чекає відповіді на запитання: від кого і чи прийме новий губернатор у подарунок "жовті чоботи" - символ корумпованості. Всі переконані, що Максим Степанов уже приїхав в Одесу в "ботах" від Коломойського. Мовляв, Степанов на Одещині - це частина великої угоди навколо націоналізації "Привата". Однак не треба поспішати з висновками. По-перше, в кадрову обойму президента Степанов потрапив з подачі Бориса Ложкіна, до якого керівника поліграфкомбінату привів Михайло Бродський, що добре знає Степанова як союзника у протистоянні з "ЄДАПС". По-друге, за інформацією DT.UA, у Степанова справді дружні стосунки з Ігорем Палицею. І в часи губернаторства Ігоря Коломойського Палиця організував зустріч Степанова з губернатором усія України. Однак умови збереження і просування Степанова при владі, запропоновані Коломойським, виявилися неприйнятними для тодішнього керівника "України". Перша зустріч стала останньою, та й стосунки з Палицею напружилися. Що, у принципі, не завадило останній опорі Коломойського після перемоги Степанова в конкурсі обдзвонити ряд впливових людей Одещини з меседжем: тепер із вирішенням усіх питань - до мене.
На це новий губернатор по-одеськи відповідає: "Говорите и вы..." У кожному разі, тепер йому доведеться справами доводити, хто він є і чиї інтереси прийшов захищати та обстоювати. Уже сто днів, встановлених для Степанова президентом країни, який обіцяв приїхати в Одесу й заслухати його звіт, слід гадати, покажуть, чого чекати області від нового керівника.