UA / RU
Підтримати ZN.ua

Одеса збирає гроші на валер’янку

Здається, всім зрозуміло, що мітинги й акції протесту, які затопили всю країну, свідчать лише про о...

Автор: Ніна Перстньова

Здається, всім зрозуміло, що мітинги й акції протесту, які затопили всю країну, свідчать лише про одне — громадяни країни втомилися від чинної влади і від тих, хто її уособлює, чого ніяк не хочуть зрозуміти, або, точніше, прийняти нинішні правителі ряду міст і сіл. Понад те, чіпко вхопившись за владу, вони продовжують говорити від імені громадян, захищаючи не їхні, звісно ж, інтереси, а своє крісло, що похитнулося. Причому в будь-який спосіб.

Як відомо, одеська влада теж виголошувала сепаратистські заклики, заради миру, як говорили її представники, і спокою на дорученій їй території. Проте як почуваються при цьому громадяни, про яких влада так турбується, її вже мало цікавить. Здебільшого одесити переживають результати другого туру виборів мовчки, дивлячись в екрани телевізорів. Та це зовсім не означає, що люди байдужі до подій у країні. Суперечки про те, котрий із двох кандидатів кращий і достойніший, точаться досі. Проте не на майданах, куди виходить з акціями протесту незначна частина населення, а по домівках, на кухнях, у колі друзів, знайомих, у чергах, громадському транспорті. Залежно від того, які в кого робота чи бізнес, люди сприймають поразку свого кандидата як особисте лихо.

Якщо вірити озвученим результатам виборів, то понад 60% одеситів проголосували за Віктора Януковича і приблизно 30% — за Віктора Ющенка. Проте якщо виключити фальсифікацію, що була на виборах через втручання влади у виборчий процес, то, зрозуміло, розклад буде інший. Проте влада, чудово знаючи справжні результати голосування, і далі заявляє: Одеса за Януковича. А дії опозиції, яка намагається визнати результати волевиявлення народу сфальсифікованими, називає найвищою мірою цинічними. Втім, що каже і робить влада, судіть самі.

23 листопада. На третій день після виборів міський голова Одеси Руслан Боделан, скликавши позачергову сесію міськради, щоб обговорити політичну ситуацію в країні, заявив: «Наш кандидат виграє з перевагою у 800 тисяч голосів. Але, цілком імовірно, вибори нікому не були потрібні, судячи з акцій, які проводить так звана опозиція». За словами Боделана, у всіх на очах вона зневажає закон, прагне захопити владу революційним шляхом. І в цьому їй допомагають місцеві ради західних областей. У зв’язку з цим Руслан Боделан, обурений діями своїх колег, запропонував одеським депутатам прийняти підготовлений ним проект звернення до Президента країни та органів місцевого самоврядування. У ньому написано, що «минулі вибори продемонстрували волю народу України... А спроби деяких політичних сил ігнорувати цю волю більшості видаються цинічними». Проте в залі знайшлися депутати, котрі нагадали міському голові, що, поки вони засідають, під стінами міськради зібралася не одна тисяча прибічників опозиційного кандидата, і їхню волю не можна ігнорувати. (Весь час, доки засідали депутати, тобто впродовж двох годин, мітингуючі не переставали скандувати: «Наш президент — Віктор Ющенко», «Слава Києву!», «Кучма і Боделан — ганьба!») Та для міської влади це не аргумент. Прибічники непровладного кандидата — це натовп, не більше. Депутат міськради Борис Литвак назвав це звернення спробою врятувати кримінальну владу. «Його прийняття лише зганьбить наше волелюбне місто», — застеріг він. Але, на жаль, практично одноголосно, за винятком двох людей, документ було прийнято.

У зверненні написано, що заради миру, верховенства Закону, цілісності держави Президент країни повинен терміново вжити заходів із наведення порядку в державі і в разі потреби ввести в Україні або на окремих її територіях надзвичайний стан. У ньому міститься й звернення до колег—депутатів місцевих рад: «Для всіх нас найдорожчою скарбницею є наша Україна. Тому давайте не будемо робити кроків, які призвели б до її розвалу». Написано начебто гладко. Проте…

26 листопада. Через три дні після прийняття звернення зібралися прибічники Януковича під стінами тієї самої міськради на чолі з Русланом Боделаном і прийняли резолюцію, що перекреслює вище ухвалене звернення. «Державний апарат і центральні органи влади бездіяльні перед обличчям натовпу й купки опозиціонерів, — сказано в ній. — В обстановці наростання хаосу і свавілля лише наша активна позиція може врятувати Одесу, наших рідних та близьких від загибелі. Зволікання сьогодні смерті подібне». Про яку смерть, або, точніше, про який кінець ідеться, думаю, розшифровувати не треба. «Усвідомивши всю міру відповідальності за долю України й нашого народу, — пишуть автори далі, — ми вимагаємо від Президента країни, Верховної Ради, Верховного суду, губернатора Одеської області та міського голови вжити низку заходів для захисту демократії і Конституції в Україні й не допустити розгулу націоналізму в країні та багатонаціональній Одесі. Йдеться про негайне створення загонів самооборони і самозахисту з робітників, інтелігенції, студентів та всіх патріотів міста, щоб забезпечити охорону всіх життєво важливих об’єктів та органів місцевого самоврядування». Але... «Якщо в Україні, — зазначається в резолюції, — переможуть антидемократичні націоналістичні сили, то ми вимагатимемо оголосити Одесу і всю Одеську область вільною самоврядною територією, на якій діють розпорядження органів місцевого самоврядування». Тобто йдеться про створення Новоросійського краю. З цією метою прибічники Януковича закликали терміново скликати депутатів Одеської області всіх рівнів і ухвалити рішення про статус Одеси та всієї Одещини. А потім — асамблею депутатів усіх рівнів від областей півдня та сходу України і прийняти рішення про проголошення Новоросійського краю вільною самоврядною територією.

Приймали цю резолюцію від імені міської громади Одеси. Виступаючи перед присутніми, Руслан Боделан заявив: «Зі свого боку, я обіцяю зробити все, щоб Одеса могла користуватися всіма демократичними правами. І я відстоюватиму інтереси міста аж до ухвалення рішення про його самостійність». У місцевих ЗМІ було опубліковано його звернення до одеситів, у якому зазначається, що цілісність, незалежність і єдність нашої країни під загрозою. І що до цього призвели безвідповідальність, амбіції та безпринципність «помаранчевих» політиків. «Цілі цих авантюристів від політики, — підкреслював він, — зрозумілі: підбурювання до громадянської непокори, нехтування принципами місцевого самоврядування, устроєм держави і, як результат, захоплення влади за будь-яку ціну...» У зв’язку з цим він звернувся до батьків та викладачів із застереженням. За його словами, «революційна романтика, в яку намагаються втягнути дітей, — не більше ніж цинічне прикриття для київських «вождів» та їхніх місцевих прихвоснів».

Учасники зборів вирішили створити комітет захисту Конституції і демократії в Одесі. Сьогодні він уже сформував добровільні народні дружини для самооборони, напнув наметове містечко біля мерії й загородив його від перехожих.

26 листопада о 16.00 відбулися збори депутатів усіх місцевих рад Одеської області, на яких головував губернатор Одещини Сергій Гриневецький. У залі із прибічниками Януковича були присутні й представники місцевої опозиції. На відміну від сесії міськради, де їх грубо вивели з залу засідання, тут їм дали слово. Щоправда, присутні в залі (які зараховували себе до демократів і запевняли, що вихід із політичної кризи — це діалог) намагалися оплесками заглушити виступи тих, хто висловлював погляди, протилежні їхнім власним.

Сергій Гриневецький, який дав слово опозиції, нагадав присутнім, що в регіоні є представники обох кандидатів, тому не варто ділитися на помаранчевих і біло-блакитних. «Подивіться, — сказав він, — на прапор Одеської області. На ньому три смуги — помаранчева, блакитна та біла. Тому я закликаю всіх одеситів одягти стрічки кольору прапора Одещини, який символізує злагоду між народами». А щодо лідерів опозиції Гриневецький зазначив: її дії — це спроба державного перевороту. «А коли нехтується Конституція, ми не можемо стояти осторонь, — підкреслив він. — Якщо в країні відбудеться захоплення влади неконституційним шляхом або проллється кров, я керуватимуся статтею 119 Конституції України».

На зборах було зачитано резолюцію загальноміських зборів представників Одеси із закликами до сепаратизму. У результаті депутати прийняли рішення, що на випадок захоплення влади антиконституційним шляхом (начебто захоплення буває конституційним) набирає чинності рішення про створення на базі Одеської області територіального утворення, яке керуватиметься Конституцією та законами України. Про те, чиє це рішення і що це за утворення, нічого сказано не було.

27 листопада. Акція протесту прибічників Ющенка проти сепаратистських дій міської влади під стінами облдержадміністрації. Відповідаючи на запитання її учасників, Сергій Гриневецький повідомив, що він критично ставиться до заяв Боделана і кроків Харківського губернатора Кушнарьова.

28 листопада. Губернатор разом із мером вирушили на розкольницький з’їзд у Сєверодонецьку, де був прийнятий відповідний меморандум. Згідно з цим документом, його учасники запланували 12 грудня провести референдум про статус доручених їм територій.

29 листопада. Відразу ж по поверненні додому Руслан Боделан скликав позачергову сесію, на яку не впустили журналістів. Міський голова ознайомив депутатів із рішенням з’їзду в Сєверодонецьку і запропонував прийняти звернення до територіальної громади. У ньому депутати закликають припинити проведення мітингів, пікетів та страйків. «Міліція повинна боротися зі злочинцями, а не охороняти тих, хто мітингує». Для цього їй на допомогу депутати кинули сформовані загони добровільних дружин і загони самооборони, доручивши координувати їх Управлінню внутрішніх справ міста. При цьому депутати закликали закрити всі незаконно створені органи, комітети та формування.

30 листопада. Акції протесту, пікети й мітинги як прибічників опозиції, так і прибічників провладного кандидата тривають. Однак події останніх днів в Україні, зокрема порушення кримінальних справ, пов’язаних із сепаратистськими закликами, трохи зменшили активність міського голови. Хоча свого роздратування з приводу рішення Верховної Ради про порушення кримінальних справ за те, що «південь і схід заявили про свої прагнення», він не приховує.

1 грудня. На прес-конференції для місцевих журналістів Р.Боделан повідомив про проведення двох акцій, призначених на 4 грудня. Їх уже охрестили символічними. У ході першої буде висаджено парк на честь примирення українського суспільства. А під час другої пройде суботник, на якому школярі зберуть брухт для відправки металургам Донбасу, і відбудеться розіграш лотереї. Призовий фонд — три автомобілі «Таврія». Виграші вручатимуться на мітингу на підтримку єдності України. Але й це ще не все. На кошти, виручені від лотереї та збору брухту, дітям із Західної України надаватимуться путівки в санаторії і Будинки відпочинку Одеси. А для тих, хто мітингує в Києві, закуплять валер’янку.

Таким чином Одеса намагається сьогодні реабілітуватися. А точніше — міський голова. Адже зовсім недавно він гучно заявляв: «Ми працюємо, заробляємо гроші, відправляємо їх у різні території України, а вони (тобто західні країни. — Авт.) закликають до страйків». Що ж до валер'янки, то, як кажуть противники Боделана, вона невдовзі може знадобитися самому міському голові.