UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Ода до радості" vs реквієм губернатора

Мовчання місцевої влади сьогодні тільки на руку сепаратистам, які продовжують організовувати в Одесі масові мітинги під російськими триколорами та гаслами "Одеса - це Росія". І все ж зрозуміло: Одеса - не Крим. Попри те, що тут сильні проросійські настрої, Одеса на загал бачить себе європейським містом.

Автор: Ніна Перстньова

Мало хто в Одесі хоче вірити й навіть чути, що Росія зазіхне на південно-східні регіони України, і, зокрема, на Одесу. Місцева влада у тому числі. Однак тривожні звістки про концентрацію російських військ поблизу українського кордону, повідомлення військової розвідки США про можливе вторгнення на материкову частину та коментарі з приводу цього російських політиків, експертів, політологів насправді звучать зловісно й витвережуюче. Ніхто ж раніше не вірив і в те, що Путін відбере Крим. Однак анексія відбулася. Тим більше що ЗМІ - як російські, так і українські - вже розтиражували можливий сценарій захоплення південно-східних територій, серед яких особливий інтерес становить так звана південна дуга Херсон - Миколаїв - Одеса - Придністров'я. Чи буде план реалізовано, знають тільки Путін і глава його адміністрації Іванов. Але підготовку до його реалізації було цього тижня чітко видно. Зокрема і в Одесі.

Як відомо, пускова кнопка сценарію - у реанімуванні Кремлем політичного трупа Януковича. Він як "легітимний президент України" повинен попросити в Путіна захисту росіян, але тепер уже в південно-східних областях. Своєю чергою, громадяни цих областей мають попросити захисту в Януковича. Минулої неділі, 23 березня, проросійські активісти провели в Одесі масовий мітинг і пройшлися маршем центральними вулицями міста, виступаючи проти "політичних репресій" та з вимогами звільнити лідера проросійської організації "Молодежное единство" Антона Давидченка.

Його затримали співробітники обласного управління СБУ в рамках кримінального провадження, відкритого цим відомством за статтею "зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України", та, за рішенням суду, помістили в СІЗО.Отож головний месидж цього мітингу, на який деякі місцеві ЗМІ не звернули особливої уваги, - плакати й заклики до Віктора Януковича (як "єдиного легітимного представника влади") повернутися і навести лад у країні. Російські ЗМІ це гасло зробили головною новиною. Виявляється, у Донецьку, Харкові, Одесі націоналісти безчинствують, і влада дає їм розгулятися, оскільки вони втихомирюють громадян, які вимагають навести порядок.

Цього ж тижня з'явилася інформація про листівки з портретом Януковича і зверненням до нього громадян Одеської, Миколаївської, Херсонської, Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Їх виявили одесити у своїх поштових скриньках. Громадяни, як написано в листівках, просять Януковича навести разом із Російською Федерацією лад у їхніх регіонах. "Ви - наша остання надія, - ідеться у зверненні. - Інакше в нас не залишиться вибору, і ми муситимемо захищати свої життя, права, честь та гідність зі зброєю в руках". Його автори заявляють про небажання підкорятися "кривавій хунті", хочуть проведення загальнонаціонального референдуму на південному сході України й сподіваються, що Янукович їх не зрадить і зробить усе необхідне для реалізації вимог громадян.

Що у зв'язку з цим чекає на Одесу? Чи готові місто і область протистояти російському вторгненню, якщо Путін кине своє військо на Південь?

За даними Південного регіональної управління державної прикордонної служби України, зважаючи на перебування оперативної групи військ Російської Федерації на території Придністров'я, посилено охорону українсько-молдавського кордону. Впродовж останніх трьох тижнів проводяться спеціальні оперативно-профілактичні заходи на Придністровській дільниці, щоб перекрити ввезення на територію країни зброї, боєприпасів, а також в'їзд осіб, котрі можуть брати участь в акціях, спрямованих на дестабілізацію обстановки. Збільшено чисельність прикордонних нарядів, найнебезпечніші напрямки посилено мобільними підрозділами, встановлено спеціальні загородження, підступи до прикордонних підрозділів обладнано вогневими позиціями. На випадок загострення обстановки створено резерви для швидкого реагування. Одне слово, ситуація на кордоні контрольована й стабільна, вважають в управлінні.

Однак трохи інша позиція в губернатора Одеської області Володимира Немировського. Про своє бачення ситуації він розповів активістам одеського Євромайдану. У четвер вони пікетували обласну адміністрацію, вимагаючи від губернатора відповісти на головні запитання: що робиться для захисту громадян на випадок агресії, та чому досі не сформовано раду оборони області, як це зробили, наприклад, у Дніпропетровську? Що відбувається в районах, де, як і раніше, в кріслах сидять чиновники, заточені під стару владу, і чекають Росію? Як проходить боротьба з сепаратизмом і закликами до порушення цілісності держави? Одне слово, "пане Немировський, ви з ким?", запитували активісти.

Губернатор Одещини, відповідаючи на їхні запитання, заявив, що головна проблема для області - це не зовнішня загроза, а корупція: вона продовжує роз'їдати всі силові структури та служби. "Головне завдання правоохоронної системи в особі всіх відомств - збір коштів для себе любимих та своїх начальників. А наглядових органів - стежити за їх справедливим розподілом. Ось і все... У нас новий Іван Іванович Аврамов, тільки з іншим прізвищем", - підкреслив Немировський.

Що ж стосується обороноздатності регіону, то захищати кордони, схоже, нікому. "Вчора у нас тут був міністр закордонних справ Польщі, - каже Немировський, - і попросив розповісти про обороноздатність регіону. Я йому доповів, що обороноздатність складається реально з двох-трьох моїх помічників, готових узяти зброю. У нас є прикордонники, частина яких недієздатна. Посилення було - 40 чоловік та один БТР. Ми не в змозі провести укріпні роботи... Немає техніки. В нас немає армії. Її 23 роки розкрадали в усіх на очах. У нас є автомати, гранатомети, пістолети, є ще щось. Немає обмундирування і пального, щоб заправити вантажівки й виїхати... Пан міністр запитує, чим ми готові обороняти нашу акваторію. У нас є "Гетьман Сагайдачний". Ми з ним разом посміялися.... У нас немає радарів, і наші прикордонники на кожен дзвінок біжать і перевіряють, чи правда, що в нас десь висадили якусь бригаду... Наразі комплектується армія - це близько
3 тис. призовників, невзутих і неодягнених. Немає обмундирування. Люди в джинсах і светрах. Немає матраців, вони сплять у наметах на землі. Ми шукаємо тепер через підприємців гроші на ці потреби..."

Слова губернатора не могли не викликати подиву. І річ тут не в оцінках обороноздатності країни малокомпетентним у цьому питанні намісником нової влади. А в адекватності оцінки ситуації. "Захоплення території Одеської області - це основна мета Москви", - заявив днями прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, який довірив свого часу Немировському керувати фракцією "Фронт змін" в Одеській обласній раді. А тепер - усім регіоном. На відміну від губернатора, один із лідерів одеського Євромайдану, керівник фракції "Фронт змін" в Одеській міськраді Олександр Остапенко, чию кандидатуру подано на посаду першого заступника губернатора, теж днями повідомив, що кримський сценарій варто розглядати і на території Одеської області. І що він, на відміну від губернатора, бачить в Одесі добре організовані дії сепаратистів та загрозу захоплення області.

Месиджі про реальну загрозу посилав регіонам і секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Парубій: він заявив, що російський план нападу на територію України під умовною назвою "Русская весна" передбачає дестабілізацію ситуації у восьми південно-східних областях з метою створити умови для введення російських військ, які вже напоготові стоять на кордоні.

Зазначимо, що 22 березня працівники обласного управління Служби безпеки України затримали диверсійну групу з чотирьох чоловік, озброєних автоматами й пістолетами. Вони планували пограбувати військову частину, захопити зброю та залучити у свої лави до 100 бойовиків. За даними СБУ, мета цієї групи - дестабілізація соціально-політичної ситуації в Одеській області, організація масових заворушень та провокацій під час проведення мітингів сепаратистської спрямованості. Скоєно напад на склад зброї бази МНС в одному з районів Одеської області.

Активісти Євромайдану вже після зустрічі з губернатором зажадали від нього негайно, на найближчій сесії обласної ради, призначеній на 28 березня, виступити із заявою про свою позицію стосовно дій Росії, щоб зорієнтувати жителів Одещини та повідомити їм про заходи безпеки на території області.

Не до погроз Москви нині й міській владі. В Одесі почалися інтриги, пов'язані з майбутніми виборами мера Одеси. А саме танок навколо усунення з посади в.о. міського голови Олега Бриндака і у зв'язку з цим проведення позачергової сесії міськради, призначеної на 4 квітня. Потенційний кандидат на посаду мера Одеси, народний депутат від УДАРу Едуард Гурвіц намагається з допомогою своїх прихильників підготувати таким чином ґрунт для своєї перемоги. Чи буде Гурвіц, із погляду сприяння збереженню цілісності України, ефективніший, ніж ударівський Куніцин, що зазнав фіаско у Криму?

Одне слово, мовчання місцевої влади сьогодні тільки на руку сепаратистам, які продовжують організовувати в Одесі масові мітинги під російськими триколорами та гаслами "Одеса - це Росія". І все ж зрозуміло: Одеса - не Крим. Попри те, що тут сильні проросійські настрої, Одеса на загал бачить себе європейським містом. Було б це інакше, хіба б почув одеський "Привоз" гімн Європейського Союзу - знамениту "Оду до радості" Людвіга ван Бетховена, виконану прямо посеред рибних рядів Одеським філармонічним оркестром під керуванням американського диригента, народного артиста України Хобарта Ерла? Вокальну частину виконав хор Одеського оперного театру. Ця акція - знак єднання і примирення. Вона підняла Одесу на висоту, яка, незважаючи ні на що, дозволяє їй сьогодні гордо тримати голову, на відміну від місцевих політиків та влади, стурбованих лише своїми особистими інтересами.