«Усі ми розуміємо, що результати виборів стануть головним критерієм для оцінки діяльності влади в регіоні», — заявив голова Запорізької облдержадміністрації Борис Петров в офіційному зверненні до учасників розпочатої кампанії з виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних і міських голів. І, напевно, для того щоб сказане зрозуміли навіть тугодуми, голова облради Павло Матвієнко в ході регіонального форуму «Будуємо нову країну разом із президентом!» роз’яснив гранично дохідливо: «Всі мери міст Запорізької області повинні бути представниками нашої партії. Таке завдання поставив перед нами центр». От і виходить, що нинішнім зодчим не до жартів, коли за невиконання завдання доведеться розплачуватися посадами.
Здавалося б, особливих причин для занепокоєння в запорізьких регіоналів бути не повинно. Упродовж останніх шести років їм вдається залучити на свій бік більше половини голосів виборців. Але, мабуть, результати кінця жовтня все-таки викликають певні побоювання. Інакше не довелося б вдаватися до універсальної схеми виборчої кампанії. Суть її, у принципі, нехитра й зводиться до забезпечення мінімальної конкуренції своїм кандидатам.
Обраний запорізькими регіоналами стиль передвиборної підготовки, проте, не позбавлений побічних ефектів, проявом яких є внутрішньопартійне розкольництво на місцях. Це стало характерним і для Енергодара, і Бердянська, де з ініціативи обласного керівництва відбулася зміна голів міських парторганізацій. А днями обласна політрада ПР не тільки припинила повноваження лідера мелітопольських регіоналів Ярослава Пижинського, а й одноголосним рішенням виключила його з партії.
В обласному центрі передумови для подібного повороту подій відсутні. Що, втім, не виключає нюансів у ході типового виборчого сценарію.
Уже сім років поспіль кандидатури основних претендентів на посаду міського голови Запоріжжя залишаються незмінними. Це голова міської організації ПР, нинішній перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальцев і чинний градоначальник Євген Карташов. На виборах 2003 року перевага останнього становила без малого 22%, а в 2006-му скоротилася майже до шести. За даними соціологічних досліджень, нині цей розрив коливається в межах 4—5%, а отже, з урахуванням відсутності інших реальних конкурентів, передбачається черговий етап конкуренції, що стала вже звичною. Утім, у світлі недавніх подій точніше буде сказати «передбачався».
Навряд чи хтось у Запоріжжі сумнівався в тому, що В.Кальцев і цього разу балотуватиметься на посаду міського голови. Аналогічне бажання аж ніяк не виключалося і з боку Є.Карташова. Навіть попри певну нерівність стартових умов. Адже, відповідно до змін виборчого законодавства, перший мав безумовну гарантію партійного висування — на відміну від свого безпартійного суперника. Проте ця обставина не відігравала істотної ролі. Наприкінці липня, ідучи у відпустку, Є.Карташов заявив в інтерв’ю: «Я зараз як наречена на виданні, — яка політична партія мене запросить, туди й піду», пославшись на вже наявну пропозицію від однієї з партій. Якщо врахувати, що на виборах-2006 його кандидатуру підтримали більш як 30 партій, ця заява не викликала сумнівів. Проте з рішенням Карташов не поспішав, небезпідставно розраховуючи на вибір найкращого варіанта: «Я така особистість, яка може прикрасити будь-яку партію. Або, скромніше буде сказати, я зможу принести користь будь-якій партії».
Прикрасити він, можливо, і прикрасив би, та тільки на небрендовому партійному сюртуку і діамант правитиме за копійчану брязкітку. А в нинішньому політичному гардеробі вдяганки от кутюр небагато. В асортименті лише костюм із лейблом з двох сусідніх букв алфавіту...
Без сумніву, бажання Є.Карташова стати регіональним висуванцем насправді не таке вже й ілюзорне, як здалося б на перший погляд. І те, що на початку року Віктор Янукович публічно виступив із вельми непохвальною характеристикою міського голови Запоріжжя, аж ніяк не позбавляло надії останнього. Згадаємо, як у 2006 році регіональний лідер назвав Є.Карташова флюгером, а незабаром вручив йому партквиток під номером 434. Та тільки партійний стаж Євгена Григоровича виявився нетривалим. Усього лише через чотири місяці і три дні міські однопартійці вирішили позбутися новоявленого соратника, звинувативши його в «недотриманні статуту партії, ненаданні практичного сприяння в реалізації програми партії, систематичному невиконанні рішень партійних органів, численних порушеннях партійної дисципліни та дискредитації Партії регіонів». Але хто сказав, що друга спроба неможлива?! Тим паче що лише через три дні після озвученого Карташовим бажання «прикрасити будь-яку партію» впливовий регіонал В’ячеслав Богуслаєв заявив в інтерв’ю: «Я, як член Партії регіонів, визначився — Карташов повинен знову стати мером».
Отже, зовсім не безпідставно на початку минулої весни Є.Карташов обмовився: «Я б не сказав, що Богуслаєв мене не підтримує». І додав, «усім відомо, що в мене за спиною такий потужний комбінат, як «Запоріжсталь». Проблема лише в тому, що відтоді ситуація в карташовському тилу істотно змінилася у зв’язку зі скандальним продажем закордонними акціонерами підприємства своїх часток. Це спричинило різке зниження впливовості української групи власників комбінату, серед яких як міноритарій значиться і Карташов. Отже, в Бориса Петрова з’явилися додаткові підстави заявити «в піку» впливовому однопартійцю: «У нас один кандидат — керівник міської партійної організації Володимир Кальцев. Це я вам від імені партії кажу. Партія регіонів у жодному разі не підтримає Карташова».
Упродовж серпня політичні конкуренти зайнялися закулісним протиборством, прагнучи завоювати союзницькі симпатії центру. Наскільки їм це вдалося, можна судити з того, що 3 вересня рада обласної організації ПР оголосила про рішення висунути В.Кальцева кандидатом на пост міського голови Запоріжжя. Більше того, на засіданні ради Б.Петров вручив партквитки підлеглим Карташова — заступнику міського голови і трьом головам райадміністрацій обласного центру.
Не минуло й тижня, як ЗМІ вибухнули сенсацією: Є.Карташов подав заяву про дострокове припинення повноважень міського голови Запоріжжя нібито за станом здоров’я. Звістку сприйняли всерйоз, тим паче що впродовж тижня не тільки в медіапросторі, а й у новинній стрічці офіційного сайта міськради повністю були відсутні навіть згадки про Карташова. Було ще одне, нехай непряме, але все-таки промовисте підтвердження: місцевий телеканал, який входить в орбіту фінансово-промислової групи «Запоріжсталь-Індустріалбанк», почав висвітлювати діяльність В.Кальцева в непритаманній йому раніше позитивній тональності.
Спростування прес-служби міськради, що з’явилося наступного дня, видавалося малопереконливим, а представники міського керівництва і поготів утримувалися від коментарів. Не внесло особливої ясності й коротке інтерв’ю Б.Петрова, який хоча й заявив, що інформація про відставку Карташова за станом здоров’я не відповідає дійсності, оскільки «в нього богатирське здоров’я», але відразу загадково повідомив, що міському голові Запоріжжя «запропонували іншу цікаву роботу». Втім, того самого дня на одному з інтернет-сайтів з’явилася декларація і від імені Карташова про те, що ніякої заяви він не писав, але пропозицію змінити роботу отримав і над нею розмірковує.
Наскільки довго триватиме цей розумовий процес, невідомо. У не звичній для себе манері Є.Карташов обмежився лише скупим і невиразним коментарем: «На даний момент мене цікавлять не вибори, а проблеми міського господарства. Що ж до виборів, то в нас є багато гідних людей, які хотіли б очолити мерію Запоріжжя. Будь ласка, нехай кожен проявить себе в чесній достойній боротьбі». А тим часом у ролі його спікера охочіше виступає голова облдержадміністрації.
— Я спілкувався вчора (14 вересня. — Авт.), у другій половині дня, з Євгеном Григоровичем у своєму робочому кабінеті, — повідомив Б.Петров. — Я скажу те, що він мені сказав. Не думаю, що це великий секрет, що він не йде в цю виборчу кампанію. Друге: він має пропозицію від Міністерства закордонних справ повернутися на іншу роботу. Ви знаєте — він надзвичайний і повноважний посол. Куди, в яку країну, як це буде, я не можу коментувати. Це повинен коментувати Євген Григорович. Але те, що він не братиме участі в цій кампанії, він мені про це сказав особисто.
Не виключено, що в ході запланованої на 22 вересня сесії міськради депутатам доведеться розглядати заяву
Є.Карташова про дострокове припинення повноважень міського голови. Звісно, за умови, що в процесі розмірковувань, які дехто воліє називати торгами, «цікаву пропозицію» він вважатиме для себе прийнятною. Тоді й запорізьким регіоналам легше буде виконати поставлене центром завдання, уникнувши неприємних нюансів.