UA / RU
Підтримати ZN.ua

НОВИЙ ПОГЛЯД НА АВТОНОМІЮ ПРЕЗИДЕНТ КРАЇНИ ВИМАГАЄ ЗМІН У КРИМУ...

Четвер цього тижня Президент України Леонід Кучма провів у Криму. З огляду на все, цей день став по...

Автор: Микола Семена
В очікуванні... Чи то «другої дії», чи то «дев’ятого валу»

Четвер цього тижня Президент України Леонід Кучма провів у Криму. З огляду на все, цей день став поворотним пунктом у його ставленні до автономії — він хотів би бачити Крим абсолютно не таким, яким він є тепер, і, виступаючи перед активом кримчан, виклав програму роботи з його перетворення.

Президент країни цього разу побував у Феодосійському регіоні. Активність, цілеспрямованість, напористість феодосійського міського голови Володимира Шайдерова ставлять за приклад іншим як взірець господарювання, що веде до добробуту. Глава держави відвідав також далеко не найгірші підприємства, зокрема «Суднобудівну компанію «Море» — флагмана феодосійської індустрії, який уже подолав депресію. На колишньому ФВО «Море» побудовано понад 700 кораблів і суден на повітряній подушці й підводних крилах (до речі, це половина всіх суден такого типу, випущених у світі протягом 40 років). За останні три роки тут створено додатково 300 нових робочих місць, і тепер майже 1800 працівників щомісяця отримують у середньому 745 гривень зарплати. Л.Кучма оглянув будівництво військових кораблів, помилувався порядком, наведеним на Феодосійській нафтобазі, яка на все місто сяє сріблястими ємкостями для нафтопродуктів (тут середньомісячна зарплата нинішнього року становить 1063 гривні), оглянув картинну галерею Айвазовського, якій планує надати статус національного музею. Але все це було тільки прелюдією до сказаного Президентом на зборах активу автономії в санаторії «Схід».

Приблизно рік тому Леонід Кучма проводив такі збори в Сімферополі. Тоді він виступив із годинною доповіддю, яка всуціль складалася з нищівної критики місцевої влади. Президент, очевидно, вважав, що достатньо місцевим начальникам жорстко вказати на їхні недоліки, як вони відкладуть міжусобні чвари і почнуть дружно працювати. Але це виявилося не так — спікер парламенту автономії Леонід Грач вирішив, що критика стосується лише уряду Сергія Куницина, і продовжував, прямо скажемо, «валити» його ще з більшим ентузіазмом. А тепер похмурий Леонід Грач знову сидів праворуч від Президента. Сергій Куницин, якого по ліву руку від глави держави замінив Валерій Горбатов, уже в ранзі радника Президента сидів у залі.

На початку свого виступу Леонід Кучма констатував, що зміна уряду в Криму поки що не змінила ситуації в органах влади: «Суперечності між гілками влади набрали неприпустимо конфронтаційного характеру. Ми тому сформували новий склад уряду. Хочу категорично застерегти — не можна допустити рецидиву цього конфлікту. Проте є ознаки того, що може початися друга дія спектаклю «Хто в Криму господар?». Президент аргументував свою думку тим, що за три місяці в автономії не сформовано повного складу нового уряду, тут ухвалюються постанови на порушення Конституції України та Криму, а рішень Конституційного суду, який їх скасував, досі не виконано. Відтак — «лише слова про будівництво правової держави та повагу до закону». Цей закид Леонід Кучма, безперечно, адресував Леоніду Грачу. Далі Президент, вочевидь на противагу спікерові, який усіляко обстоює пропорційну систему виборів парламенту автономії, зажадав запровадження виключно мажоритарної системи і сказав, що на будь-який інший закон накладе вето. Крім того, Леонід Кучма говорив про необхідність будь-що («можливо, це будуть національні округи, можливо, квоти...») забезпечити представництво в парламенті кримських татар, зажадав «докорінного перелому в правоохоронній роботі, бо злочинний світ правоохоронців не боїться й постійно їх випереджає...» Головною причиною невдоволення глави держави у цьому випадку став факт різкого зниження фінансової ефективності санаторно-курортного комплексу, що свідчить про значну «тінізацію» його економіки. (Один із промовців навів розрахунки, з яких випливало, що в цілому річний оборот у курортному комплексі становить 7 млрд. гривень, але до бюджету потрапляє лише 50 млн.). Леонід Кучма вимагав пояснень від начальника податкової адміністрації Олександра Воссіна з приводу недобору коштів: «Де гроші?», підкреслюючи, що кількість відпочиваючих «зросла вдвічі», а збори в бюджет — на якихось 4 відсотки. За його оцінками, «готельний збір у Криму втричі менший, ніж в Одеській області, а ринковий збір — удвічі менший, ніж у Донецькій області».

Всупереч запевненням місцевих керівників, що «над Кримом зійшла інвестиційна зоря», Леонід Кучма констатував: «інвестиційний вибух не відбувся». Глава держави взагалі поставив під сумнів усю орієнтацію кримської економіки, сформовану за кілька останніх років зусиллями парламенту. «Отримуючи енергію з областей України, Крим експортує продукцію за кордон і підписує договори практично тільки з регіонами Росії. А хто працюватиме з Заходом?» — запитував Президент. Його невдоволення викликала й неспроможність представницького органу автономії розв’язати проблему забезпеченням землею кримських татар, яка, за його словами, може дестабілізувати ситуацію в регіоні. Стабільністю необхідно дорожити не на словах, а на ділі, бо, підкреслив Л.Кучма, світове співтовариство розглядає Крим як основу стабільності в усьому Середземно-Чорноморському регіоні.

Завершив свій виступ глава держави конкретним переліком пунктів, які, на його думку, слід виконати, щоб змінити ситуацію на півострові. По-перше, проаналізувати всі рішення, прийняті в Криму та щодо Криму, визначити їхню результативність і скасувати ті, які шкодять справі. Не повинно бути законів кримських, полтавських і так далі, сказав Леонід Данилович, закони мають бути лише українські. По-друге, Президента турбує й те, що автономія ніяк не може впоратися з відродженням курортного потенціалу півострова та з залученням інвестицій у цю сферу, досі немає програми розвитку Криму як цілорічного загальнодержавного курорту міжнародного рівня. По-третє, розпочати розв’язання соціально-економічних проблем. По-четверте, зняти з порядку денного проблему забезпечення кримських татар землею: «дійти до кожної сільради, не слід заганяти проблему в безвихідь, вона існує, і ніхто за нас її не розв’яже». По-п’яте, не можна допустити політизації економічних і соціальних відносин. «Всі мусять переходити на вищий клас роботи, тобто на 12-бальну систему оцінок», — підсумував Президент.