Верховна Рада України у п’ятницю розглянула в першому читанні два законопроекти — про правовий статус іноземних українців і про статус українців, які проживають за межами держави.
Законопроект, внесений народними депутатами Ігорем Осташем (фракція «Наша Україна»), Андрієм Деркачем (фракція партій промисловців і підприємців та «Трудова Україна»), пропонує дозволити перебувати в Україні особам, які мають статус іноземних українців, до 120 днів протягом року без письмового запрошення і візи.
Крім того, відповідно до законопроекту, іноземний українець — це особа, яка проживає за межами України, має українське етнічне походження, зберігає українську культурно-мовну самосвідомість і не є громадянином України.
Згідно з законопроектом, до системи органів, які вирішують питання, пов’язані з іноземними українцями, входять органи державної влади та місцевого самоврядування.
Законопроектом визначається, що умови надання статусу іноземного українця — українська національність або українське етнічне походження і культурно-мовна самосвідомість, бажання мати статус іноземного українця, досягнення особою 16-річного віку і відсутність громадянства України.
Законопроект визначає також, що посвідчення іноземного українця видається Міністерством закордонних справ України або дипломатичним представництвом, консульською установою України за кордоном.
Відповідно до законопроекту, іноземний українець має право на оформлення візи для тимчасового перебування в Україні у зв’язку з приватними або службовими справами на період до трьох років без будь-яких запрошень української сторони.
Крім того, іноземний українець має право на оформлення візи для тимчасового перебування в Україні з метою навчання терміном на весь період навчання без пред’явлення будь-яких запрошень української сторони.
У законопроекті про статус українців, які проживають за межами держави, внесеному народними депутатами — членами фракції «Наша Україна» Євгеном Гірником і Євгеном Жовтяком, уводиться термін «українець діаспори», відповідно до якого українець діаспори — це особа, що є громадянином або підданим іншої держави чи особа без громадянства, яка має українське етнічне походження, зберігає українську культурно-мовну самосвідомість і не є громадянином України.
Відповідно до законопроекту, підставою для надання статусу українця діаспори є народження у випадку, якщо хоч один із батьків — особа українського етнічного походження.
Крім того, статус українця діаспори може бути наданий у результаті усиновлення особами українського етнічного походження, у зв’язку з отриманням статусу українця діаспори одним чи обома батьками дитини.
Законопроектом визначається, що умовами для надання особі статусу українця діаспори є українська національність чи українське етнічне походження і культурно-мовна самосвідомість, бажання мати статус українця діаспори, досягнення особою 16-річного віку й відсутність громадянства України.
Законопроектом також визначається, що особа, яка хоче отримати статус українця діаспори, подає письмову заяву про надання їй такого статусу на території України в Міністерство закордонних справ, а за кордоном — у дипломатичні представництва або консульські установи України.
Статус українця діаспори засвідчується відповідним документом.