UA / RU
Підтримати ZN.ua

Науковці: Основна геополітична проблема для України — стосунки з Росією

Стосунки з Росією є головною геополітичною проблемою для України, переконані академік Володимир Горбулін та доктор політичних наук Олександр Литовченко...

Стосунки з Росією є головною геополітичною проблемою для України, переконані академік Володимир Горбулін та доктор політичних наук Олександр Литовченко. Серед інших викликів вони назвали руйнування міжнародних систем безпеки, сповільнення руху України в НАТО та можливість переходу «заморожених» конфліктів біля кордонів України в активну фазу.

«Найбільшою проблемою постає Росія. Нинішня ситуація дає Москві останній шанс для імперської силової політики. За оцінками американського розвідувального товариства для сенату США від 12 лютого 2009 року, призовні ресурси російської армії скоротяться вдвічі уже в період між 2005 і 2018 роками», — констатують експерти.

На думку Горбуліна та Литовченка, геополітичне ослаблення Росії, викликане демографічними проблемами, може підштовхнути керівництво РФ до максимально рішучих дій впродовж найближчого часу.

«Те, чого Росія досягне найближчими роками, стане її ресурсом на тривалу перспективу. А отже, слід очікувати рішучого російського наступу на всіх лініях. І жодна фінансова чи економічна криза не зупинить цього маршу», — впевнені експерти.

При тому вони наголошують на посиленні антиукраїнської пропаганди у російському медіа-просторі.

«Останнім часом істотно змінилися тон і теми російської пропаганди, — зазначають Горбулін та Литовченко. — У пресі, на телебаченні й насамперед в Інтернеті активно мусується тема «неминучої вже у 2010 році війни між американською маріонеткою — помаранчевою Україною та Росією».

При тому, на думку експертів, не тільки було загальмовано процес вступу України до НАТО, але й сама ця організація не демонструє бажання підтримувати геополітичні інтереси України.

«Провідні країни Європи та США на самітах країн НАТО під час газового конфлікту продемонстрували неготовність до ускладнень у відносинах з РФ заради підтримки інтересів України», — констатують експерти.

Горбулін та Литовченко вважають, що залежність процесу інтеграції нових учасників до НАТО від політичної волі Росії свідчить про брак політичної волі у Брюсселі.

«На наш погляд, останні заяви Генерального секретаря Яапа де Хооп Схеффера у Кракові щодо продовження розширення Альянсу із врахуванням інтересів Росії свідчать про відсутність нових підходів і певний інтелектуально-вольовий вакуум у Брюсселі», — пишуть вони.

Серед інших геополітичних викликів для України експерти назвали руйнування традиційних міжнародних безпекових систем, неефективну політику ЄС щодо країн-сусідів, а також можливість воєнної ескалації біля українських кордонів внаслідок переходу «заморожених» конфліктів в активну фазу.

Детальніше читайте у статті Володимира Горбуліна та Олександра Литовченко «Українська політика національної безпеки України: актуальні виклики — адекватні відповіді» у свіжому номері «ДТ».