UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАПЕРЕДОДНІ…

На початку тижня в Мукачевому встановилося незвичне затишшя. Прості люди давно втомилися від політичних баталій, а політики після Великодніх свят вирішили взяти коротенький тайм-аут...

Автор: Володимир Мартин
Віктор Балога

На початку тижня в Мукачевому встановилося незвичне затишшя. Прості люди давно втомилися від політичних баталій, а політики після Великодніх свят вирішили взяти коротенький тайм-аут. Нарешті закінчилася судова тяганина довкола старих-нових виборчих комісій: вибори проводитимуть таки нові виборчкоми, і оспорювати це питання немає вже ні сенсу, ні часу. З четверга в місто почали з’їжджатися офіційні й неофіційні спостерігачі — депутати БЮТ на чолі з Юлією Тимошенко, більша частина фракції «Наша Україна», у тому числі Віктор Ющенко, представники Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, співробітники посольств іноземних держав, представники ПАРЄ, ОБСЄ, а також величезна кількість журналістів. За кілька тижнів до 18 квітня в Мукачевому практично неможливо було забронювати місце в готелі. За прогнозами, спостерігачів на нинішніх мукачівських виборах буде в кілька десятків разів більше, ніж протягом передвиборної кампанії березня 2002 року. Фальсифікувати результати голосування за такої величезної уваги практично неможливо. Утім, питання фальсифікації, здається, вже перестало бути головним. Головне — знімуть чи не знімуть Віктора Балогу з реєстрації. У четвер кандидат на посаду мера В.Свирида (вантажник кондитерської фабрики) подав у суд одразу три скарги з проханням зняти В.Балогу з реєстрації за формальними й надуманими причинами. Суд спрацював передбачувано — виніс питання про зняття на розгляд ТВК. За день до того «ДТ» попросило спрогнозувати сценарій виборів Е.Нусера та В.Балогу, поставивши їм кілька однакових запитань. Тоді вони ще були головними конкурентами виборчих перегонів. На час виходу газети ситуація може бути вже кардинально іншою. Що ж, читачі принаймні мають можливість переконатися, хто з кандидатів був більш щирим.

Е.Нусер:

— Мені дуже не хотілося б, щоб вибори 18 квітня відбулися за сценарієм торішніх: «мінування» дільниць, ініціювання конфліктних ситуацій під час голосування, абсолютне ігнорування побажань спостерігачів при підрахунку бюлетенів і т. д. Не згадуватиму нині, хто тоді був активнішим — мої прихильники чи опоненти. Як сказав один із представників дипломатичних кіл, що приїжджав у Мукачеве, ангелів немає ні з того, ні з другого боку. Найбільше моє бажання — щоб процес голосування пройшов спокійно, щоб ніхто не заважав мукачівцям прийти й проголосувати і щоб у подальшому їхнє волевиявлення було відповідним чином зафіксоване. Щоб кожен бюлетень був показаний спостерігачам, незалежно від того, кого вони представляють, і щоб усі присутні на виборчій дільниці пересвідчилися, що в протоколі враховані саме ті бюлетені, які були вкинуті в урну для голосування.

— Ви не виключаєте варіанта, що перед виборами вашого конкурента спробують зняти з реєстрації?

— Такий варіант можливий, у тому числі й щодо мене. Але я однозначно не подаватиму ніяких скарг або заяв про зняття з реєстрації проти жодного зі своїх конкурентів. Я за те, щоб усі вісім кандидатів у неділю були в списку для голосування. Під час прямого ефіру на радіо «Свобода» мій головний конкурент Віктор Іванович сказав: «Не так важливо, хто рахуватиме бюлетені і хто буде у виборчих комісіях. Головне, щоб у списку для голосування був В.Балога». Я з ним погоджуюся.

— Якщо ви не виграєте, чи оскаржуватимете результати виборів?

— Ці вибори супроводжувалися такою кількістю судових справ, що згодом може виникнути питання про їхню легітимність. Під час кампанії було вилито дуже багато бруду з різних сторін. Але якщо абстрагуватися від другорядного, вона є продовженням протистояння колишніх соратників, які і в 1998, і в 2002 роках діяли спільно. Є певні кулуарні речі, які невідомі широкому загалові і про які я не хотів би розповідати. Це протистояння почалося без мене і задовго до мене, воно не принесло користі ні Мукачевому, ні Закарпаттю, ні Україні. Але, попри все, якщо в день голосування буде дотримано прозорості й відкритості (а іншої альтернативи я не бачу), хоч би яким був результат, я прийму його як належний.

В.Балога:

— На мою думку, навряд чи теперішні вибори пройдуть за сценарієм торішніх. Напевно, вже не буде «мінувань» виборчих дільниць і спроб зірвати вибори з допомогою Міністерства з надзвичайних ситуацій чи міліції. Сподіваюся, не повторяться речі, які робила влада спільно з криміналітетом минулого року — занадто вже великий інтерес до Мукачевого з боку українських та міжнародних спостерігачів. Як поведеться в цій ситуації обласна державна адміністрація, а якщо конкретніше — який сценарій запропонує Віктор Медведчук, — спрогнозувати важко. Але я впевнений, що не всі плани В.Медведчука збуваються, бо є ще таке поняття, як людський фактор. Я сподіваюся, що цей фактор спрацює так, аби вибори пройшли об’єктивно, у відповідності до волевиявлення мукачівців. Чи справдяться мої сподівання, побачимо 18 квітня.

— Ви не виключаєте варіанта, що перед виборами вас спробують зняти з реєстрації?

— Я впевнений, що такі спроби триватимуть аж до 23 години 17 квітня. Через вибори мера в Україні змінили 140 судів (мається на увазі Указ Президента про реорганізацію міських та районних судів у міськрайонні. — Авт.). Тепер не треба їхати в Сихів, усе можна вирішити в Мукачевому.

— Якими в такому випадку будуть ваші дії?

— А що можна вдіяти, коли іменем України зачитується рішення, яке не підлягає оскарженню, а ТВК працює в інтересах одного конкретного кандидата? Хіба тут у принципі можлива якась протидія? Це може мати певні наслідки хіба в тому значенні, що проілюструє українській громадськості, політичному істеблішменту та міжнародній спільноті методи, якими послуговується влада у політичній боротьбі.

— Якщо ви не виграєте, чи оскаржуватимете результати виборів?

— Ні, не оскаржуватиму, навіть якщо мене знімуть із реєстрації і вибори пройдуть «по беспредєлу». Дуже важливо, щоб усі ці нюанси були зафіксовані в Україні й за кордоном, але головна мета для нас — не мукачівські вибори, а вибори Президента 31 жовтня. Якщо патріотичні сили зуміють об’єднати довкола себе простих людей і захочуть змінити нинішній стан речей, друге Мукачеве в Україні не повториться…