Спроба демократичних сил висунути на парламентських виборах єдиних кандидатів проти стовпів колишнього режиму в Одесі зазнала краху. Київські підкилимові домовленості, амбіції місцевих політиків, їхня жага влади й продажність призвели до здачі мажоритарних округів на користь колишніх представників Партії регіонів. Демократи з самого початку виставили проти політичних мастодонтів непрохідні кандидатури з-поміж перевертнів, пристосуванців і маловідомих людей. А тепер розраховують на адмінресурс, за допомогою якого можна притягти колишніх людей Януковича до відповідальності за підкуп виборців. Хоча самі не гребують тими ж, безвідмовно працюючими, методами для завоювання голосів виборців.
А тим часом на Одещині не так уже й багато мажоритарних округів, де демократи мали намір звалити одіозні фігури. Їх усього чотири. У самій Одесі - це 135-й округ, де балотується народний депутат Сергій Ківалов, і 133-й, у якому в парламент висунуто колишнього губернатора Одещини Едуарда Матвійчука. А в області - 140-й округ, що межує з Одесою, де Давид Жванія знову взявся колекціонувати голоси виборців. І 137-й із центром у місті Котовську, де почесний президент "Імексбанку" і ФК "Чорноморець", нардеп і одіозний регіонал Леонід Климов вирішив сховатися від очей одеситів, які знають йому справжню ціну.
Народні люстратори підготували для цих колишніх регіоналів і перевертнів сміттєві баки. Зустріч Климова з виборцями охороняв наряд міліції з трьох районів, щоб не допустити самосуду. Для Ківалова євромайданівці влаштовували флешмоби. Спалювали його опудало біля юридичної академії, зносили пам'ятник йому, споруджений за життя біля стін його приватного МГУ. Сміттєву "карету" приготували й для Матвійчука. Однак усі ці заходи не заважають колишнім регіоналам і далі промивати мізки виборцям і завойовувати їхні шлунки продовольчими пайками, ремонтами дахів, під'їздів, дитячих майданчиків тощо. І займати лідируючі позиції в перегонах за парламентський мандат.
На цьому тижні "Народний фронт" зняв дев'ять мажоритарників на користь кандидатів від Блоку Петра Порошенка, щоб не допустити перемоги колишніх регіоналів. До цього списку потрапили й одеські округи. Але лише два з чотирьох раніше озвучених - 135-й і
137-й. А куди ж поділися інші? 133-й - подаровано Матвійчуку, а 140-й - Жванії?
При всьому цьому було знято слабких кандидатів, які ніяк не впливають на розклад сил у тому ж ківаловському окрузі. До того ж тут, у Приморському районі Одеси, вотчині почесного президента юридичної академії, Блок Петра Порошенка висунув мало кому відомого в місті депутата Одеської міськради, колишнього регіонала Віктора Наумчака. На нього, як і на будь-якого іншого кандидата від президентського блоку, автоматично поширюється підтримка порошенківського електорату. Але цього для перемоги замало.
Проблема в тому, що в 135-му окрузі зареєструвалися як самовисуванці ще два депутати Одеської міської ради - Георгій Селянін і Володимир Рондін, у яких відсоток упізнаваності в місті на кілька порядків вищий, ніж у Наумчака. Правда, і негативний рейтинг у них теж вищий. Селянін, у якого за спиною чотири депутатські терміни, заслужив славу не тільки вічного опонента міської влади, а й лобіста. І це заняття підживлює не тільки його політичне, а й матеріальне благополуччя. Рондін - бізнесмен, який прославився забудовою одеського узбережжя. Саме йому одеський штаб Блоку Петра Порошенка пропонував іти проти Ківалова. Але він вирішив висуватися самостійно, щоб не брати на себе тягаря чужого негативу. Кажуть, за ним стоять впливові люди, які хочуть бачити свого представника в парламенті. Не виключено, що це ті самі покровителі, що і в губернатора Одещини.
Словом, порошенківський штаб, яким кермує команда голови Одеської обласної ради Олексія Гончаренка, був змушений виставити на ківаловському окрузі Наумчака. У лютому ц.р. після відомих подій на Майдані він разом із Гончаренком і Михайлом Шмушковичем, нині заступником голови обласної ради, покинув лави регіоналів.
Тепер усі три опоненти Ківалова змагаються не тільки з ним, а й один з одним. Фактично вони борються за друге програшне місце. Адже, відповідно до соцопитувань, на окрузі лідирує Ківалов. А хто йде слідом за ним - уже не так важливо. Бо ніхто з них не збирається знімати свою кандидатуру на користь єдиного кандидата. Хоча шанси на перемогу, з огляду на найвищий антирейтинг Ківалова, він мав би хороші. Але, на жаль!..
Ідею єдиного кандидата не підтримала й "Батьківщина". Хоча Юлія Тимошенко заявляла, що єдиний кандидат від демократичних сил - це чудовий хід. І закликала єднатися проти представників старого режиму. Однак Одеська міська організація ВО "Батьківщина" заявила, що відмовляється знімати кандидатуру свого представника на користь псевдодемократа й учорашнього регіонала Наумчака. Місцеві партійці Тимошенко єдиним кандидатом від демократичних сил у 135-му окрузі оголосили свого представника, якусь Ольгу Манохіну, директора фінансово-консалтингової фірми, в якої взагалі немає жодних шансів на перемогу, як, утім, і в інших одеських кандидатів-мажоритарників від "Батьківщини". Але річ тут не в рейтингах, а в заявах демократів і їхній нездатності об'єднатися для вирішення спільних завдань.
Разом з тим, попри розтягування симпатій виборців, інтрига в 135-му окрузі зберігається. Недарма ж боротьба проти Ківалова почалася задовго до виборів. Причому війну почесному президентові юридичної академії оголосили не тільки євромайданівці, а й особисто губернатор Одещини Ігор Палиця. У Києві теж не залишилися осторонь. Нагадаємо: спочатку свою лепту вніс міністр освіти і науки Сергій Квіт, який своїм указом тимчасово відсторонив від виконання обов'язків ректора юридичної академії Володимира Завальнюка через залучення студентів до участі у виборчому процесі в інтересах Ківалова. А цього тижня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про порушення кримінального провадження за фактом підкупу Ківаловим виборців. Він, як відомо, накрив столи для пенсіонерів у банкетному залі, де сцену було заставлено передвиборними плакатами Ківалова. І де нібито роздавали продуктові набори й грошову допомогу. Штаб Ківалова спростовує цю інформацію.
Інтрига зберігається і в 133-му одеському окрузі, де лідирує Едуард Матвійчук. Хоча ідея з єдиним кандидатом тут теж провалилася. Як стверджують претенденти на мандат, розмови на цю тему взагалі не велися. Тим часом тут зареєструвалося 34 кандидати. У ківаловському окрузі, до речі, ще більше - понад 40 осіб. Так от, свої кандидатури тут теж висунули відомі місцеві політики фактично з однаковими рейтингами. А тому розрив між першим і другим місцем, судячи з соцопитувань, доволі істотний.
Від блоку Петра Порошенка балотується депутат Одеської міськради Дмитро Співак, що за свою політичну кар'єру перемінив не одну партію в надії вирватися з місцевого політикуму й вийти на загальнонаціональний рівень. І тепер, коли завдяки президентському блоку такий шанс з'явився, він теж розраховує на диво під назвою "адмінресурс". У всякому разі його звернення до правоохоронних органів з приводу підкупу виборців з боку Матвійчука про це свідчить.
Річ у тім, що громадські активісти виявили в Одесі склад з агітаційною продукцією від Матвійчука. Там же зберігалися й 50 ігрових комплектів для дитячих майданчиків загальною вартістю близько
1 млн грн. За словами Співака, Матвійчук планував установити їх у Київському районі Одеси в останній тиждень виборчої кампанії. На цій підставі він вимагає перевірити факти підкупу виборців у 133-му окрузі. До речі, за повідомленнями ЗМІ, ці дитячі майданчики вже встигли перепродати іншому рейтинговому кандидатові, який збирається виграти вибори в сусідньому з Одесою 140-му окрузі, де, до слова, з самого початку планував балотуватися Матвійчук і навіть почав свої перші агітаційні кроки. Але потім, щоб не заважати кувати перемогу "хазяїнові" округу Давиду Жванії, кандидатові від блоку Петра Порошенка, був змушений переміститися в Київський район Одеси, який не обійшов чиновницькою увагою під час свого губернаторства.
У тому, що за підкуп виборців (прямий чи непрямий - байдуже), який нікуди не подівся і, як і раніше, робить погоду на електоральному полі, настав час карати, сумнівів немає. Але погано те, що нині підкуповують і догоджають виборцеві не тільки представники колишнього режиму, а й претенденти від нинішньої оновленої влади.