UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лікувати не можна помилувати

Де-юре пропонуючи версію "лікувальних канікул", де-факто депутат Лабунська пропонує різновид помилування. Тільки не з волі президента, а за рішенням суду. У світлі цього готовність місії Кокса-Квасневського підтримати зазначений проект можна розглядати не як відступ від попередніх вимог, а як помірну корекцію позиції.

Автор: Віктор Бондаренко

Схоже, у справі Тимошенко намітився компроміс. 31 жовтня емісари ЄС Олександр Квасневський і Пет Кокс натякнули, що фундаментом майбутнього позитивного рішення може стати законопроект позафракційного депутата ВР Анжеліки Лабунської. У заяві євроспостерігачів, оприлюдненій агентством "Інтерфакс-Україна", зазначено: "Ми дійшли висновку, що законопроект Лабунської є найкращою основою, на якій слід створювати і шукати необхідний консенсус між проурядовими та опозиційними партіями".

Нагадаємо: досі переважна більшість європейських спікерів оптимальним вирішенням "проблеми Тимошенко" називали можливе помилування екс-прем'єра президентом Януковичем. Своєю чергою, представники влади неодноразово заявляли, що про помилування не може бути й мови. Глава держави в середині жовтня публічно заявив - "ключ" від "клітки" Тимошенко перебуває в парламенті. Джерела в АП підтверджували: "лікувальні канікули", прописані в законі і легалізовані судом, - максимальний компроміс, на який готовий піти гарант.

Наскільки можна судити, під час чергового візиту в українську столицю Квасневському і Коксу не вдалося похитнути впертість господаря Банкової. Зате, схоже, вдалося вмовити "качанівську ув'язнену". У четвер захисник Тимошенко Сергій Власенко повідомив, що його клієнтка "готова підтримати будь-які рекомендації місії Кокса-Квасневського…"

Той факт, що європейські місіонери не просто визнали "лікувальні канікули" можливими, а й назвали конкретний законопроект, дає підстави вважати, що складні переговори про долю ув'язненої вийшли на фінішну пряму.

На думку експертів, проект №3461, авторства Анжеліки Лабунської (яка перемогла в мажоритарному окрузі на Житомирщині за підтримки об'єднаної опозиції, але вирішила залишитися позафракційною), міг бути ініційований керівництвом "Батьківщини". Не виключають, що руку до його появи доклав Арсеній Яценюк, зацікавлений у тому, аби цю законодавчу ініціативу безпосередньо не пов'язували з його політичною силою: "Батьківщина" єдиним реальним правовим виходом із нинішньої ситуації називала президентське помилування. Те, що проект Лабунської може стати основою майбутнього компромісу, непрямо підтвердили представники як провладних, так і опозиційних фракцій ВР, озвучивши свою готовність підтримати цей документ. Перші - із застереженнями, другі - беззастережно.

Законопроект, внесений Анжелікою Лабунською 22 жовтня, значиться на порядку денному сесії і, ймовірно, може бути розглянутий наступного четверга. Автор документа пропонує внести зміни до ст. 84 Кримінального кодексу, передбачивши можливість лікування за кордоном осіб, засуджених до позбавлення волі.

Стисло про суть законодавчої новели. У разі неможливості отримання необхідної медичної допомоги в місцях позбавлення волі, а також у вітчизняних медзакладах, засуджені мають право розраховувати на лікування за кордоном. Таке рішення повинен прийняти суд за умови, що:

- ця особа не менш як 365 днів поспіль провела в медстаціонарі за межами пенітенціарної установи;

- безперервне річне лікування не привело до видужання;

- є письмова заява закордонного медзакладу, готового прийняти хворого в'язня для подальшого лікування.

Особливістю проекту Лабунської (яка принципово відрізняє його від аналогічних проектів Міщенка і Рудьковського) є те, що судове рішення про лікування засудженого за кордоном автоматично веде за собою рішення про звільнення цієї особи від покарання через хворобу.

Де-юре пропонуючи версію "лікувальних канікул", де-факто депутат Лабунська пропонує різновид помилування. Тільки не з волі президента, а за рішенням суду. У світлі цього готовність місії Кокса-Квасневського підтримати зазначений проект можна розглядати не як відступ від попередніх вимог, а як помірну корекцію позиції.

Чи готовий до такого кроку Янукович - наразі невідомо. Джерела в АП стверджують, що їхній патрон готовий відпустити Тимошенко за кордон лише при гарантованому обмеженні її пересування. Бачити її на мітингу або прес-конференції в листопаді у Вільнюсі він не бажає. А звільнення за "схемою Лабунської" забезпечує Юлії Володимирівні повну свободу дій. Тож переговори рано вважати завершеними…

Законопроект №3461 цілком очевидно готувався поспіхом і був написаний "під" конкретну особу. У цьому можна переконатися, ознайомившись із висновком Головного науково-експертного управління ВР. Парламентські юристи вказують на низку серйозних недоліків у документі:

- право засудженого на лікування за кордоном, а також порядок і особливості звільнення від кримінального покарання регулюються не Кримінальним кодексом (до якого й пропонують внести зміни), а Кримінально-виконавчим і Кримінальним процесуальним. Ст. 84 КК регулює тільки підстави для можливого звільнення від покарання через хворобу;

- довідка про тривале стаціонарне лікування і офіційна заява закордонного медзакладу про готовність дати притулок і зцілити хворого засудженого не можуть вважатися достатньою підставою для рішення про звільнення від покарання через хворобу. Підставою може вважатися тільки такий стан здоров'я в'язня, при якому подальше відсиджування є неможливим або негуманним;

- проект не містить чіткого переліку обмежень для претендентів на виїзд за кордон, що теоретично дозволяє розраховувати на "медичне помилування" особливо небезпечним рецидивістам, ґвалтівникам, убивцям, засудженим до довічного ув'язнення тощо;

- схема гуманізує ставлення до осіб, засуджених до позбавлення волі, але жодним чином не розширює прав засуджених до обмеження волі;

- безперервне річне лікування саме по собі не означає особливої тяжкості хвороби. Тим часом особи з тяжкими і навіть невиліковними захворюваннями не мають права розраховувати на особливе ставлення, якщо вони не провели поспіль 365 днів у стаціонарі;

- рішення про лікування за кордоном не може означати безумовного звільнення від відбування покарання, оскільки це суперечить чинному законодавству.

Автор законопроекту публічно визнавала, що документ недосконалий, і висловлювала надію, що текст можна відшліфувати до другого читання. Однак експерти звертають увагу на повну відсутність часу на друге читання. Попереднє рішення про підписання Угоди про асоціацію між ЄС і Україною має ухвалюватися 18 листопада на засіданні Ради міністрів Євросоюзу. Доти:

- Верховна Рада має прийняти закон про внесення змін до КК;

- президент має підписати цей нормативний акт;

- офіційні видання мають оприлюднити документ, щоб він набув юридичної чинності;

- суд на підставі цього закону повинен прийняти відповідне рішення;

- рішення має пройти тижневий "карантин", оскільки сім днів (згідно з законодавством) відводиться на можливу апеляцію;

- Тимошенко має бути звільнена з-під варти і відправлена на лікування за кордон.

Якщо Київ хоче встигнути до призначеного терміну, закон має бути схвалений у четвер і того ж дня підписаний.

Не встигнуть - шанси на успішне завершення Вільнюського саміту 28-29 листопада різко знижуються…

Розуміє це й сама Тимошенко. У заяві лідера "Батьківщини", оприлюдненій учора її соратником Андрієм Кожемякіним, сказано: "Будь-які дискусії навколо законопроекту пані Лабунської знову заженуть ситуацію у безвихідь. Приймайте його без виправлень і дискусій, прямо негайно. Часу практично немає… Прийму будь-які пропозиції заради європейського майбутнього своєї країни… Для повної реабілітації я чекатиму справедливого рішення Європейського суду з прав людини…"

Утім, надійні джерела, близькі до адміністрації президента, заперечують, що законопроект №3461, у його нинішній редакції, є компромісом, якого шукали. Вважаємо, що "добро" Януковича на реалізацію цього плану ще не отримано. З певною мірою імовірності можна припустити, що розгляд проекту Лабунської все-таки відбудеться, але в ході його обговорення провладні фракції спробують вилучити з нього ключову норму - про "медичне помилування", зберігши за Тимошенко право виїхати за кордон на лікування.

Можна припустити, що таке корегування тексту викличе різке несприйняття Євросоюзу та його повноважних представників з місії КК. У цьому випадку шанси на остаточний успіх у переговорах з ЄС різко знизяться.

У неофіційній розмові з представником DT.UA один впливовий західний дипломат зауважив: "Вихід Тимошенко на волю робить імовірність підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС стовідсотковою. Якщо позитивного рішення "проблеми Тимошенко" не буде знайдено, то шанси все ж залишаються, але це нагадуватиме пробивання пенальті у футболі. Чи заб'ють, чи ні..."

Пенальті ще не призначено, але наші північно-східні сусіди вже "працюють із суддями". Об'єктом їхніх лобістських старань, за деякою інформацією, стали влади Бельгії, Болгарії, Італії та Кіпру. Для кожної з країн, без чийого голосу підписання Угоди неможливе, заготовлено набір "спеціальних пропозицій"...

У наших "тренерів" залишилося мало часу на роздуми.