UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лікнеп

Громадська організація «Небайдужі» пріоритетом своєї участі у підготовці та проведенні виборів президента України визначила навчання учасників виборчого процесу чинного виборчого законодавства...

Автор: Петро Копил

Громадська організація «Небайдужі» пріоритетом своєї участі у підготовці та проведенні виборів президента України визначила навчання учасників виборчого процесу чинного виборчого законодавства. Мета моєї інформації — спроба заповнити прогалини у знаннях законодавства суб’єктів виборчого процесу.

Під час проведення тренінгів я констатував: чимало членів виборчих комісій, у тому числі й керівники, не мають досвіду такої роботи. Дуже багато їх не вивчали законів про вибори президента України або ознайомилися з ними поверхово, що може призвести до серйозних наслідків.

На жаль, наше законодавство нестабільне. Зокрема внесено зміни і в Кримінальний кодекс України, у якому питання виборів відбито у п’яти статтях (ст. 157, 158, 158-1, 159, 159-1). У чинній редакції КК ці статті значно ширше й докладніше передбачають відповідальність усіх учасників виборчого процесу за порушення закону про вибори.

Деталізація передбачає різну міру покарання за одне й те саме порушення, яка залежить від того, хто його скоїв. Так, порушення, скоєне групою осіб або членом виборчої комісії, або посадовою особою, котра використовує своє службове становище, за попередньою змовою із застосуванням насильства, підкупу, шантажу, передбачає суворіше покарання. Наприклад, стаття 157 «Перешкоджання здійсненню виборчого права, роботі виборчої комісії чи діяльності офіційних спостерігачів» має чотири пункти. Залежно від вищесказаного, міра покарання коливається від штрафу на суму 5100—17000 грн. до обмеження свободи строком від двох до п’яти років.

Найбільш деталізована стаття 158 «Фальсифікація виборчих документів чи фальсифікація підсумків голосування, надання неправдивих відомостей до органів Державного реєстру виборців чи фальсифікація відомостей Державного реєстру виборців». Пункти 4, 5, 6 стосуються самих о виборців. Так, пункт 4 звучить: «Незаконна передача іншій особі виборчого бюлетеня», — за це виборець може бути покараний обмеженням або позбавленням волі (один-три роки). Пункт 5 передбачає за крадіжки чи приховування виборчого бюлетеня, виборчого протоколу чи урни з бюлетенями, незаконне знищення чи пошкодження урни з бюлетенями штраф від 3400 грн. до 6800 грн. або обмеження волі строком до двох років. Пункт 6: ті самі дії, що призвели до неможливості визначити волевиявлення виборців, що вплинули на результати голосування, караються штрафом від 6800 грн. до 11900 грн. або обмеженням свободи (позбавленням волі) на термін до п’яти років. Ці три пункти спрямовані проти так званих каруселей.

Пункти 7 і 8 статті 158, стосуються відповідальності членів виборчих комісій. Вони присвячені питанням фальсифікації виборчої документації і діям, які сприяють фальсифікації. Покарання: штраф на суму від 11900 грн. до 17000 грн., або обмеження волі, або позбавлення волі строком від трьох до шести років.

Пункти 9, 10, 11, 12 передбачають покарання за фальсифікацію інформації, переданої органом ведення державного реєстру виборців. Максимальне покарання: позбавлення волі на строк до шести років у разі, якщо дії порушників закону вплинули на результати волевиявлення виборців.

Стаття 158-1: кримінальне переслідування осіб, які незаконно знищили виборчу документацію після передачі її в державні архівні установи в терміни, непередбачені законом. Міра покарання — позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Стаття 159 «Порушення таємниці голосування» передбачає кримінальне переслідування і міру покарання у вигляді штрафу на суму від 1700 грн. до 8500 грн., або обмеження чи позбавлення волі на термін від трьох років.

Після виборів президента України у 2004—2005 роках у ЗМІ було опубліковано інформацію, що за підсумками виборів порушено 3000 кримінальних справ.