Останніми роками в Україні були створені умови для навмисного доведення до банкрутства основних газорозподільних організацій з метою консолідації їх у руках монополістів. За цей час знос газової інфраструктури країни досяг критичного рівня. Про це йдеться у моніторингу, презентованому президентом КЕС-холдингу (компанія російської групи «Газекс») Михайлом Слободіним.
КЕС-холдинг — одна з найбільших приватних енергетичних російських компаній. Холдинг володіє контрольними пакетами українських газопостачальних компаній «Харківгаз», «Донецькміськгаз», «Криворіжгаз» і «Дніпрогаз».
«Таку консолідацію де-факто здійснила компанія «Укргаз-Енерго» у тісній взаємодії з державними структурами, — відзначають експерти. — При цьому використовувалися різні засоби примусу до такої консолідації — тиск через фінансові важелі, договірні умови з постачання газу та володіння мережами, відкликання ліцензії та інші методи».
Згідно з даними моніторингу, в процесі консолідації газорозподільних організацій припинили існування усі великі гравці, за винятком групи «Газекс», яка консолідувала потенційно привабливий сегмент промислових міст Східної України.
У документі уточнюється, що загальний рівень зносу газорозподільних мереж України складає 55–60%, середній термін їхньої експлуатації наблизився до 40 років, а 10% інфраструктури вже переступили цей рубіж. З точки зору забезпечення норм безпеки Україна у найближчі десять років має фактично повністю відновити до 50% своєї газорозподільної інфраструктури.
Моніторинг був презентований у рамках круглого столу з регулювання природних монополій. Копії документа направлені в Секретаріат Президента, а також в Генеральну прокуратуру України.
Детальніше читайте у статті Інни Ведерникової «Орган без політики, або Навіщо президентові контроль над ЖКГ?» у свіжому номері «ДТ».