Кримська політична дійсність спонукає журналістів часто вживати військову термінологію. Політичним війнам, що тривають на владному олімпі автономії уже третій рік, схоже, не видно кінця. І все це — за повної апатії виборців, що навіть на тлі київських страждань має абсолютно камерний вигляд.
Цього тижня реально впав перший бастіон майже неприступної червоної фортеці під назвою «Кримський парламент». Причому бастіон цей — бюджет автономної республіки на нинішній рік — комуністи здали майже без бою. Майже — бо бійка таки була. В середу, коли Леонід Грач оголосив обідню перерву, голодні, але налаштовані на «бліцкриг» центристи трохи розім’яли боки з прихильниками спікера. Хоча бій, можна сказати, скінчився з незначною перевагою останніх, загальну перемогу того дня отримала проурядова більшість.
Так, комуністи не допустили, щоб за відсутності Грача спікерські функції виконував його заступник Борис Дейч, найбільш високопоставлений опозиціонер у парламенті. Але спікеру довелося повернутися до залу і, більше того, поставити проект бюджету («антинародний», «поганий», «незаконний» — як його тільки не називали представники меншості!) на голосування. Домігшись цього, більшість перемогла.
І перемога її не тільки в тому, що бюджет, підготовлений урядом Куницина, пройшов без змін і без великих втрат, якщо такими не вважати кілька відірваних ґудзиків. Вперше антиграчівська опозиція реально продемонструвала свою силу. 56 голосів — це, можливо, й ситуативна, але конкретна більшість, що може примусити Л.Грача або рахуватися з нею, або піти на загострення політичної ситуації в парламенті автономії. Останнє, на думку місцевих спостерігачів, за нинішнього розвитку подій у Києві і стосунків кримського спікера з президентською адміністрацією — майже неможливе. У кожному разі, як заявила в четвер міністр фінансів уряду автономії Людмила Денисова, «ухвалення бюджету АРК на 2001 рік показало, що в кримському парламенті утворено нову неліву більшість».
Поведінку Л.Грача можна зрозуміти. Досі, висловлюючи свою підтримку Леонідові Кучмі, який перебуває у дуже складній ситуації, спікер вельми переконливо говорив про недопустимість загострення політичної ситуації. Напередодні сесії він, комуніст, зробив гучну заяву, в якій засудив виступи опозиції в Києві: «плівковий скандал, ці нескінченні дебати в засобах масової інформації — є насамперед приниженням і країни, і народу, і влади...» А тиждень тому на прохання лідера фракції комуністів у ВР України Петра Симоненка, а також групи народних депутатів-комуністів від Криму президент розпорядився надіслати до Сімферополя спеціальну урядову комісію для перевірки діяльності Ради міністрів АРК. У Криму й пояснюють таку лояльність комуніста Грача жорсткими рекомендаціями новій парламентській більшості не робити ближчим часом кадрових змін у ВР Криму, що начебто надійшли з президентської адміністрації. Правда, координатор більшості, колишній представник Президента України в АРК Василь Кисельов категорично це спростовує, клянучись своєю честю. Хоч як би там було, а після появи таких чуток більшість відмовилась від скликання позачергової сесії, а на черговій, у середу, питання про звіт спікера (за яким, за логікою і певною інформацією, мала б бути відставка) і не порушувалося.
Відчуваючи свій вплив на Президента, Л.Грач із соратниками намагаються від оборони перейти в наступ. Під час зустрічі в четвер із президентським посланцем, віце-прем’єром Кабміну України Юрієм Єхануровим і членами очолюваної ним згаданої урядової комісії представники керівництва кримського парламенту звернули увагу київських гостей на «недопустимість поєднання депутатських мандатів з членством в уряді Криму», а також висловили прохання «ще раз просити Президента України звільнити з посади главу уряду автономії Сергія Куницина та інших урядовців, у відповідності з рішенням ВР АРК, ухваленим в середині минулого року».
Проте, як з’ясувалося, київська комісія прибула до Криму не стільки перевіряти діяльність Ради міністрів АРК, скільки, як заявив сам Ю.Єхануров (до речі — однопартієць С.Куницина) «надати практичну допомогу виконавчим структурам влади автономної республіки». Судячи з усього, роботу кияни зосередили на збиранні інформації про соціально-економічний стан Криму. Щоправда, Ю.Єхануров відзначив «недостатність рівня діалогу між керівництвом Верховної Ради та уряду автономії» і навпаки, перебування того ж уряду «у постійному діалозі з Радою представників кримськотатарського народу при Президентові України». У понеділок глава комісії має намір доповідати про підсумки свого кримського візиту Президентові Л.Кучмі. Схоже, результатом «перевірки діяльності РМ АРК» стануть чергові президентські доручення, які засвідчать його увагу до соціальних та економічних проблем автономії.
А що ж бюджет? На думку фахівців, він не гірший і принципово не набагато кращий за торішній, хоч і «об’ємніший» у півтора рази та передбачає значне (до 60%) збільшення витрат на соціальні потреби. Міністр фінансів України Ігор Мітюков назвав проект кримського бюджету таким, що відповідає чинному бюджетному і податковому законодавству і враховує положення Конституції АРК. А
Ю.Єхануров заявив, що «бюджет нинішнього року набагато кращий за торішній, це перший реальний бюджет за останні роки...» Втім, С.Куницин хоч і задоволений, та не дуже. Бо ж хитрий спікер примудрився поставити на голосування «суто урядовий» проект головного фінансового документа Криму — без змін, узгоджених після консультацій у постійних комісіях. А ті збільшували витрати на соціальні потреби та істотно зменшували фінансування апарату ВР Криму і її «розвідувально-карального органу» — Рахункової палати.
Л.Грач, схоже, вибрав таку своєрідну синицю в руці. Втім, тимчасова поразка не відверне його увагу від погоні за журавлем. Але й неліва парламентська більшість відчула смак перемоги, а головне — відчує її результати, бо ж бюджет готувався урядом з максимальним урахуванням інтересів її членів.