Рівненщина є дзеркалом виборчого процесу в Україні. Хоча в цій області не застосовували найбільш небезпечних виборчих технологій - так званих клонів, не зафіксовано помітної кількості «тушок», проте використання благодійності, чорного піару, залякування конкурентів позиціює Рівненщину як регіон із різноманітними видами політичної боротьби та порушеннями виборчого законодавства.
Задовго до старту виборчої кампанії потенційні кандидати з потужними фінансовими ресурсами створили благодійні фонди. Неважко здогадатися: це зроблено для того, аби завдяки різним заходам та проектам виборці запам’ятали ім’я благодійника. Після офіційної реєстрації кандидати почали організовувати концерти, свята, робити подарунки вже не від власного імені, що забороняє закон «Про вибори народних депутатів» (п. 14 ст. 74), а під маркою свого фонду чи організації. Наприклад, щедрим виявився самовисуванець у 152-му окрузі (центр - Рівне), власник Рівненського льонокомбінату Олег Червонюк. У День знань, першого вересня, громадська організація «Льонокомбінат» подарувала Рівненському природничо-математичному ліцею комп’ютер. А зять Віктора Ющенка, кандидат-самовисуванець у сусідньому, 153-му, окрузі Олексій Хахльов злітав до рідної школи та гімназії в місті Острозі «Синім птахом надії» (так зветься заснований ним фонд). Школярі були безмежно раді отримати від «птаха» учнівське приладдя. На подарункових пакетах сяяло гасло: «Олексій Хахльов - Надія є!». Благодійний фонд ще одного учасника виборчих перегонів у 155-му окрузі (Дубровиця), Василя Яніцького «Наш край» подарував ліцеєві кілька десятків книжок. Таких прикладів можна навести чимало. Поза сумнівом, у виборчий період-2012 благодійництво стало однією з найбільш поширених і завуальованих форм підкупу виборців. А заради впливу на батьків, які повинні зробити «правильний» вибір, кандидати в депутати масово використовують дітей.
Для передвиборної агітації учасники походу по депутатські мандати - особи і партії - не проти скористатися нарадами, зборами колективів. Вони вивчили виборче законодавство. Тому створюють ситуації, які не є агітацією за визначенням, але мають її виразні ознаки. Цим найчастіше зловживають провладні кандидати та партії. Недавно в Національному університеті «Острозька академія» кандидата від Партії регіонів у 153-му окрузі (Рівне), першого заступника голови Рівненської облдержадміністрації Анатолія Юхименка ректор Ігор Пасічник відрекомендовував як людину, котра допомогла розвинути інфраструктуру вишу - залучити кошти на будівництво тенісних кортів, а також збудувати гуртожиток, що його незабаром буде здано в експлуатацію. Для підвищення власного авторитету згаданий кандидат задіює різні способи. Він може як посадова особа вручати жінкам нагрудні знаки та посвідчення «Мати-героїня» й водночас особисто від себе подарунки - хустини, квіти, цукерки. Зате відкрито агітувати за цього кандидата не соромиться... церква. Так, у серпні архієпископ Рівненський і Острозький УПЦ Варфоломій у Богоявленському соборі Острога дякував Анатолію Юхименку за допомогу у відновленні храмів та прокладенні дороги до одного з монастирів. Владика висловив сподівання, що «прийде час, люди підтримають кандидата, а він, ставши депутатом, не забуде про храм». Високий церковний ієрарх, мабуть, забув вимогу закону «Про свободу совісті та релігійні організації» не проводити агітацію за кандидатів у депутати (ст.5).
У процесі створення позитивного іміджу партій влади не завжди вдається бути чистими і чітко дотримуватися законодавства. Шило вилазить із мішка. Промовистий факт. У серпні голова обласної ради Юрій Кичатий та заступник голови облдержадміністрації Олексій Губанов (обидва - представники Партії регіонів) у приміщенні облради проводили нараду з головами сільських та селищних рад. Мета нічого поганого не віщувала - поліпшити роботу в напрямі розвитку місцевих громад, - якби не одна бридка деталь. Спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» угледіли реєстрацію присутніх на бланку обласного штабу Партії регіонів і стверджують, що обласне начальство працювало з керівниками сіл як із агітаторами цієї політичної сили.
Рівненщина стала типовою областю в Україні, де проти кандидатів у депутати конкуренти застосовують чорний піар. Методи використовуються різні. Перший - «від імені кандидата». Недавно в Рівному з’явилися браві листівки такого змісту: коли самовисуванець, міський голова Володимир Хомко стане нардепом, то зобов’язується вступити у Партію регіонів. Подано перелік об’єктів, які перейдуть у сферу його впливу. Провокації роблять і під маркою неіснуючих організацій. У 154-му окрузі (Дубно) від цієї брудної технології постраждав кандидат від опозиції Валентин Королюк. Листівки сповіщали виборцям, що ця людина в минулому займалася бандитизмом і досі веде аморальний спосіб життя та зловживає алкоголем. Авторство текстів, поширених без вихідних даних, начебто належить громадській ініціативі «Совість». Але всі мої спроби знайти її телефони та адресу виявилися марними. Компрометуючі статті проти згаданого кандидата було надруковано і в обласній газеті «Скриня». Їх навіть окружний адмінсуд визнав контрагітацією. Та конкурентна боротьба між найбільш рейтинговими кандидатами у цьому окрузі виглядала б доволі м’якою, якби не було задіяно фізичні методи впливу.
Як стверджує місцевим ЗМІ та ГМ «Опора» Валентин Королюк, після написання відкритого листа до кандидата-конкурента, голови Дубенської райдержадміністрації Данила Корилкевича з проханням піти з цієї посади і вступити в чесну боротьбу йому та членам його команди «погрожували розправою», вимагаючи «добровільно зняти свою кандидатуру по цьому виборчому округу». Відтак почалося фізичне залякування. У Дубно Валентину Королюку заважали виступили на святкуванні Дня міста. Молодик, якого начебто пізніше бачили в оточенні Данила Корилкевича, відштовхував кандидата, хапав за руки, заламував пальці. Не пожаліли і його людей. Агітаторку Королюка невідомі особи намагалися отруїти газом, внаслідок чого вона отримала головний біль і блювоту. Як же зреагували правоохоронні органи? Дубенський міський відділ міліції пояснив кандидатові-опозиціонерові це як «післяпологовий синдром», хоча жінка народила дитину три роки тому. А сам конкурент - Данило Корилкевич - вважає факти залякування з його боку надуманими. І при цьому наводить контраргументи, зокрема «нечисту технологію», застосовану командою Валентина Королюка. Рівненська обласна організація «Молодого Народного Руху» (а пан Королюк очолює крайову організацію НРУ) надіслала майже 300 запитів, серед яких чимало - зовсім дріб’язкових, і тим самим паралізувала роботу Дубенської райдержадміністрації.
Колоритна політична боротьба на Рівненщині, супроводжувана різними порушеннями виборчого законодавства, цими днями набирає розмаху. Кандидати і партії не застосовують весь арсенал технологій. Вони відбирають одну чи дві. А штаби намагаються вивчити, як та або інша технологія додає балів їхньому кандидатові, ще не роблячи підсумків. Найцікавіше - попереду.