UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кого і за що відправив до в’язниці Вищий антикорупційний суд за два роки роботи

Аналіз ЦПК

Автор: Вадим Валько

Два роки тому, 5 вересня 2019-го, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) розпочав свою роботу. За цей час ВАКС: намагалися ліквідувати руками одіозного Конституційного суду, обзивали каральною машиною НАБУ, а суддів антикорсуду переслідувала мафія з Вищої ради правосуддя.

Однак, підсумовуючи ці два роки діяльності судової інстанції, можна з упевненістю сказати: старт роботи антикорупційного суду є доволі успішним. За цей час судді ухвалили 45 вироків: 39 обвинувальних і 6 виправдувальних. Станом на кінець серпня 2021 року законної сили набрало понад 20 вироків, а 14 осіб уже засуджено до реального позбавлення волі.

Якщо за перший рік судді ухвалили лише 16 вироків, то за другий вже майже удвічі більше — 29, причому 12 із яких лише за три останні місяці.

Процес формування ВАКС підтвердив обґрунтованість участі міжнародних експертів у відборі суддів. Така ж модель пропонується у судовій реформі, проголосованій Верховною Радою у липні цього року. Судді Вищого антикорсуду, на відміну від старої суддівської мафії, не бояться карати інших суддів. До створення ВАКС у десятках справ НАБУ щодо суддів не було вироків. Антикорсуд лише за два роки роботи встиг ухвалити вже вісім вироків щодо представників Феміди через корупцію.

Ці два роки роботи нового суду показали, що більшість суддів ВАКС не готові й надалі послуговуватися старими правилами «печерного» чи «вовчого» правосуддя. У цьому тексті підсумуємо всі результати Вищого антикорупційного суду, починаючи від вироків і закінчуючи атаками на саму інституцію.

Вироки із реальним позбавленням волі

Щодо «посадок», яких вимагає суспільство, то загалом ухвалено 21 вирок із реальним позбавленням волі щодо 26 осіб. Із них 11 вироків щодо 14 осіб уже набрали законної сили, і частина із засуджених уже відбувають покарання у в’язниці. Серед цих осіб є судді, прокурори, адвокати, керівники державних підприємств і депутати місцевих рад.

У більшості цих випадків суд, окрім основного покарання у вигляді позбавлення волі, застосовував також додаткові покарання у вигляді конфіскації майна, штрафу чи позбавлення права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Обвинувальні вироки, які розглядає апеляція

На розгляді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду перебувають ще понад десять справ з обвинувальними вироками, і вже найближчим часом кількість ув’язнених за корупцію осіб може збільшитися.

Обвинувальні вироки за угодами з обвинуваченими

Варто згадати про практику затвердження угод прокурорів із обвинуваченими про визнання винуватості. Завдяки таким угодам значно скорочувався час судового розгляду, обвинувачені добровільно відшкодовували збитки або сприяли у розслідуванні злочинів, викриваючи інших фігурантів. Хоча іноді траплялися випадки, коли судді відмовляли прокурорам у затвердженні угод через їхню невідповідність закону.

А в тих справах, де судді затверджували угоди, засуджені отримували судимість, а також покарання у вигляді позбавлення волі з іспитовим строком чи штраф.

Виправдувальні вироки

Досить часто можна зустріти твердження про те, що Вищий антикорупційний суд створено тільки для того, щоб саджати. Однак статистика говорить дещо інше: відсоток виправдувальних вироків у ВАКС як суді першої інстанції становить 13,3 %, тоді як у схожих справах по всіх судах України ще 2018 року цей показник був на рівні 7,67%. І хоча до окремих виправдувальних вироків ВАКС є чимало запитань, але твердження про обвинувальний ухил суду виглядають голослівними.

Скасовані вироки

Атаки на ВАКС

Вищий антикорупційний суд муляє очі багатьом як чинним, так і потенційним фігурантам корупційних розслідувань. Вони намагаються знищити цей суд, який став останнім пазлом так званої антикорупційної інфраструктури країни. Тепер вона може працювати більш ефективно, показуючи результати. Однак зрозуміло, що декого такі тенденції лише лякають:

***

У ВАКС за два роки уже розглянуто чимало справ, є перше рішення у справі про цивільну конфіскацію, а також ухвалено майже півсотні вироків. Є ті, хто уже за ґратами, а підозрювані у корупційних злочинах нарешті почали платити співмірні з їхніми статками застави. За невиконання підозрюваними своїх обов’язків до бюджету України стягнуто понад 65 млн грн.

З іншого боку, є окремі справи, в яких колегії рік і більше не можуть провести навіть підготовче засідання, тобто розпочати розгляд справи. Кожного місяця до антикорсуду направляють у середньому чотири нові кримінальні провадження, і для того аби кількість справ хоча б не збільшувалася, суд щомісяця має завершувати розгляд щонайменше чотирьох справ.

По-справжньому оцінювати результати роботи суду можна буде лише тоді, коли з'являться кінцеві вироки по справах топ-посадовців на кшталт ексголови ДФС Насірова, ексдепутатів Мартиненка та Онищенка, «бурштинових» ексдепутатів Розенблата і Полякова тощо. Адже для розгляду саме таких проваджень і створювався незалежний Вищий антикорупційний суд.

Більше статей Вадима Валько читайте за посиланням.