У четвер пополудні вирішилася одна з головних інтриг майбутніх виборів, яка збурила Запоріжжя, — міський голова Євген Карташов подав у відставку. Про те, що цей крок був зовсім не добровільним, можна судити із загальної тональності телевізійного звернення, яке містить кілька характерних фраз: «через обставини, що склалися, сьогодні я вимушений скласти свої повноваження», «відверто кажучи, сьогодні на душі нелегко», «час усе розставить на свої місця», «запоріжців ще раз прошу зрозуміти і прийняти моє рішення».
Розуміти тут особливо нічого, оскільки запропоноване Є.Карташову натомість місце експерта з координації торговельно-економічних зв’язків у Міністерстві закордонних справ просто-на-просто непорівнянне з посадою градоначальника одного з найбільших промислових центрів країни. Ні в кого не викликає сумніву, що справжня причина всього — бажання правлячої партії забезпечити безумовну перемогу на виборах свого ставленика. Його кандидатура вже визначена й відома: голова міської організації Партії регіонів, перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальцев, який був суперником Карташова на виборах у 2003 і 2006 рр.
Забезпеченням реваншу бачаться й рішення 43-ї позачергової сесії Запорізької міськради, яка затвердила три ключових питання. Задовольнивши заяву Є.Карташова, депутати прийняли відставку секретаря міськради Юрія Каптюха. Свою позицію він обгрунтував намірами трьох заступників міського голови та всіх голів райадміністрацій балотуватися в депутати міськради. А це, мовляв, може негативно позначитися на роботі виконавчих органів міської влади. Однак переконливішою причиною дострокового складання повноважень усе-таки вважають дотримання партійної дисципліни. Оскільки на посаду секретаря міськради Ю.Каптюх висувався від Партії регіонів, він вирішив, що буде правильно поступитися своєю посадою В.Кальцеву, чия «перемога на виборах не викликає сумніву».
Депутатська більшість сприйняла ці докази як переконливі і обрала секретарем міськради В.Кальцева, який, відповідно до закону, має виконувати обов’язки міського голови, одночасно беручи участь у виборчому змаганні за цю посаду.
На думку деяких спостерігачів, ситуація, що склалася, обіцяє Запоріжжю вибори міського голови практично на безальтернативній основі. Адже, судячи з результатів двох попередніх виборчих кампаній і за даними недавніх соцдосліджень, В. Кальцев має у своєму розпорядженні найбільшу електоральну підтримку. Нині його рейтинг становить близько 30%. Проте це навряд чи дає підставу говорити про визначеність результату виборів.
Після відставки Є.Карташова, який мав стійкий рівень довіри у межах 30—35%, важко припустити, у чию скарбничку віддадуть голоси його прибічники. Не виключено, що симпатії багатьох із них можуть хитнутися у бік Олексія Бабуріна — чинного нардепа і першого секретаря обкому КПУ. Однопартійці вже делегували його на боротьбу за головне міське крісло, яке не дісталося на виборах 2002 р. (третє місце серед восьми суперників із 8-відсотковим результатом).
Ще серйознішу конкуренцію нинішньому лідерові здатний скласти двічі бронзовий призер попередніх виборів екс-нардеп Петро Сабашук, чий результат у 2003-му і 2006 рр. зафіксований на рівні, відповідно, 13 і 16%.
До того ж слід узяти до уваги, що список потенційних претендентів на посаду міського голови Запоріжжя, безперечно, поповниться. Наприклад, можливість висунення своєї кандидатури в Запоріжжі розглядає колишній бердянський градоначальник, а нині нардеп Валерій Баранов. І хоча його шанси на успіх розцінюються як досить ілюзорні, це не виключає серйозних трансформацій заданого виборчого сценарію. Тому день у день «все острей ощущенье финала», який, як справедливо зауважив голова облдержадміністрації Борис Петров, і стане «головним критерієм для оцінки діяльності влади в регіоні».