UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хвороба брудних рук влади

Спалах дизентерії в Джанкої збентежив усю країну. Адже жертвами невстановлених поки що осіб стали понад 200 дітей...

Автор: Валентина Самар

Сьогодні, 12 вересня, у Джанкої відзначають День міста. В переліку приурочених до свята заходів, на жаль, немає звіту міської влади перед громадськістю. Не заведено в нас у такі дні говорити про сумне. Втім, і в усі інші вкрай важко буває домогтися конкретної адресної інформації про витрати міської скарбниці. Особливо шляхом тендерних закупівель. Ця закладка на офіційному сайті Джанкоя не відкривається взагалі.

Спалах дизентерії в Джанкої збентежив усю країну. Адже жертвами невстановлених поки що осіб стали понад 200 дітей. Наростаюча з кожним днем кількість малюків, яких доставляють у міську лікарню, потім — заспокійливі повідомлення про виписку, і знову — хвиля госпіталізацій, профілактичне обстеження всіх школярів міста, вимушені канікули...

Паралельно — суперечливі, але впевнені заяви офіційних осіб про винуватців НП. Спочатку — МОЗу, який одразу ж зробив крайнім Генічеський молокозавод, чий кефір — єдиний продукт, не підданий термообробці, вживали діти в усіх дитсадках. За словами заступника головного санітарного лікаря України Людмили Мухарської, збудник дизентерії в кефірі і виявлений у дітей — одного виду.

За кілька днів — заява Херсонської СЕС: збудника дизентерії на заводі немає, там узагалі не виявлено жодної патогенної флори! «Були обстежені всі працівники цеху, а їх там працює 38 осіб і плюс один ветеринарний лікар — знахідок позитивних немає. Тобто дизентерійної палички чи якоїсь патогенної флори у працюючих у цеху не виявлено», — повідомляв головний лікар СЕС Херсонської області Василь Стряпачук. То хто ж заразив дітей? І чи кефір є джерелом?

«До результатів експертизи головної баклабораторії України, які будуть не раніше понеділка, я не стала б щось стверджувати, — каже заступник прокурора Криму Таміла Дробицька. — Одне скажу, під час слідчих дій ми виявили на молокозаводі безліч порушень санітарно-ветеринарних правил. Там не дотримувалися температурного режиму, а записи в журнали робили «зі стелі». Для експертизи відібрано 84 зразки. Давайте дочекаємося понеділка».

Тим часом уже сьогодні зрозуміло, що розслідуванням тільки кримінальної справи, порушеної за статтею 325 КК (порушення правил боротьби з епідеміями), ця надзвичайна подія завершитися не повинна. Оскільки збудник зарази в цій та інших подібних хворобливих ситуаціях, як правило, один — корупція.

Спробуймо подивитися на джанкойську НП з боку, який поки що залишається поза полем зору ЗМІ та органів влади, чиї керівники день у день говорять правильні речі.

Спочатку повідомлення з Джанкоя: «Мер Джанкоя В.Синицький має намір звернутися до Кабінету міністрів України з проханням виділити 3,5 млн. грн. на переоснащення харчоблоків у дитячих садках. Як пояснив Синицький, устаткування функціонує ще з радянських часів, тому давно застаріло. За інформацією міського голови, на вересневій сесії Джанкойської міськради планується розглянути питання про запровадження двох штатних посад для контролю за якістю харчових продуктів у дитячих садках. Мер зазначив, що раніше в групі централізованого забезпечення дитсадків харчовими продуктами був товарознавець, а в міському відділі освіти — спеціаліст, який відповідав за якість продукції. Нещодавно обидві посади було скорочено.

Мер Синицький вважає, що в ситуації з масовим отруєнням дітей складно назвати винних, адже немає конкретної людини, відповідальної за харчування дошкільнят» (цитується за: www.jankoy.org.ua).

Отже, дві штатні посади в мерії Джанкоя, призначенці на які безпосередньо відповідали б за якість харчових продуктів для дітей у дитсадках і школах, скорочено. Слід гадати, це були найнепотрібніші посади в міській владі — більше заощаджувати не було на чому й на кому. Хто ж опікувався організацією харчування в дитячих закладах? За словами Таміли Дробицької, міськвно своїм розпорядженням створило такий собі Центр з організації харчування для дошкільнят і школярів, який був укомплектований представниками однієї сім’ї. «Дружина — технолог, хоча тут мав працювати товарознавець, а чоловік — агент із постачання. Він же й водій, дві зарплати в цьому центрі отримує, — каже Т.Дробицька. — Тендер на постачання різних харчових продуктів виграли п’ять підприємств. І всі вони — не виробники. Це посередники, і деякі з них використовувалися для відмивання бюджетних грошей. Як працює схема? Приміром, ПП «Восток—Юг» (до речі, сімферопольська фірма), перемігши в тендері, мало постачати дитсадкам і школам Джанкоя м’ясо. Але ПП у Джанкой не їде і нічого не поставляє. У «Восток—Юг» їде агент-водій Центру й отримує готівку. А потім на власний розсуд купує продукти де дешевше й зручніше. А «Восток—Юг» надає йому всі необхідні документи, виписує накладні. І доставляє він усі ці продукти на власному легковому автомобілі, не оснащеному холодильним устаткуванням, у всі дитсадки Джанкоя».

Поставки та приймання продуктів харчування в дитячих установах, каже заступник прокурора, супроводжувалися грубими порушеннями: «У журналі запис: «Молоко — серія 1-10». Що це за серія? Уявлення не мають. Про відповідні форми якості ніколи не чули. Ми перевірили одну таку сертифікат-експертизу за номером, записаним у журналі. Виявилося, до дитсадків поставляли печінку з Австралії, 2008 року випуску. З цієї печінки дітям котлети готували. І кури з Америки. До речі, закуповувалася печінка в приватного підприємця та зберігалася в жахливих антисанітарних умовах. Цю печінку й собакам давати не можна».

Історію про те, як на складі підприємця А. вдалося опечатати партію в сім із половиною тонн печінки, Таміла Дробицька обіцяє оприлюднити пізніше — коли буде порушено кримінальну справу. Скажемо тільки, що деякі слідчі дії проходять не без ризику для здоров’я співробітників правоохоронних і контрольних органів.

Тендер на поставку молочних продуктів джанкойським дітям виграв зовсім не Генічеський молокозавод, як повідомлялося повсюдно. А ПП Логвиненко. Саме він і поставляв кефір із Генічеська. Теж на необладнаному холодильником автомобілі. «Правда, у них там ще один автомобіль є, із паспортом, виписаним санлікарем Джанкоя. Та на ньому лише на цвинтар їздити, а вони кажуть — хліб возять», — розповідає Т.Дробицька.

Тепер запитання: чи доведено, що кефір, поставлений у дитсадки ПП Логвиненком, справді виробництва Генічеського молокозаводу? Адже міг же підприємець, подібно до «агента» джанкойського центру міськвно, купити кефір в іншому місці, але відомим способом дістати правильні підтверджувальні документи?

Таміла Дробицька каже, що слідство розглядає всі ймовірні версії. «Є накладні, які підтверджують, що кефір виробництва Генічеського молокозаводу. Але ми не повинні в розслідуванні упиратися лише в Генічеськ. Перевіряємо. І чекаємо результатів експертизи з Києва».

Водночас прокуратура АРК виділила в окреме провадження матеріали щодо тендерів і вже проводить тотальну перевірку законності закупівель продуктів харчування для дитячих установ автономії. До слідчих дій прокурорських слідчих залучені санлікарі та ветеринари.

Схема крадіжки бюджетних грошей за рахунок здоров’я дітей проста та всім відома. Потрібна фірма виграє тендер, а далі — дивися вище. Та цинізм і безсоромність, які супроводжують «турботу» влади про підростаюче покоління, повсюдні. Візьмімо для підтвердження тільки останні резонансні повідомлення.

1 вересня школярі Сімферополя, не встигнувши порадіти подарункам від відомої фірми, врученим від імені мера Г.Бабенка, отримали неприємне повідомлення: шкільних сніданків не буде. Виявляється, міські чиновники ніяк не вирішать, скільки ж грошей виділити на душу шкільного населення міста: по шість гривень, як було заплановано в бюджеті, чи по 4,50 грн., як торік. Зрештою вирішили заощадити на дитячих шлунках, зекономивши чотири мільйони гривень! На гривню урізали раціон у дитсадках, удвічі — із шести до трьох гривень — скоротили кошти на сніданки для учнів початкових класів. Не здригнулася рука заощадити навіть на харчуванні сиріт та інших дітей-пільговиків. Півтори гривні виручили на кожній сироті!

Хвилюватися нічого, переконують чиновники, діти будуть ситі. А директор комунального підприємства «Громадське харчування», яке поставляє в школи їжу, Лариса Лазебна й загалом заявила, що раніше порції були надто великі. Нині ж — саме те, що треба: «Це був не просто сніданок, а солідний обід, вони навіть, поївши, булку з маслом і сиром забирали на потім». Добрі люди, нічого не скажеш.

Та, може, справді, у міській казні сімферопольської столиці космічна діра утворилася? Є така, і дивно, як їй не бути, коли ті, кому гарантована беззаперечна увага мерії Сімферополя, до казни не платять. За даними перевірки КРУ, компанії-забудовники, які брали зобов’язання про участь у комплексному соціально-економічному розвитку міста, заборгували місту близько 20 млн. грн. А найбільш привілейована з них «Консоль», яка отримує за смішні гроші найбільш ласі шматки землі в столиці автономії, крім грошей, заборгувала місту майже дві тисячі квадратних метрів т. зв. соціального житла і... дитячий дошкільний заклад на 160 місць на вул. Авіаційній в Сімферополі, хоча договір на його будівництво є.

Тим часом, за даними ГУ статистики в АРК, за останні роки кількість дитсадків скоротилася на 12% при тому, що дітей в них стало більше майже на третину! У тему — інформація, яка пролунала якось на нараді: з одного садка в Сімферополі вже кілька років не удається виселити... службу охорони постійного представника президента в АРК. Займає вона рівно 100 дитячих місць.

Однак повернімося до харчування. У квітні прокуратура АРК проводила перевірку забезпечення харчуванням дітей шкільного та дошкільного віку. У Радмін Криму внесли подання з викладом численних порушень і заведено дві кримінальні справи.

Так, на весь півострів припадає всього три молочні кухні, що не дає малюкам права скористатися гарантованими державними пільгами, повідомляла прес-служба прокуратури. Причому молочна кухня в Білогірському районі забезпечує харчуванням тільки дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні в районній лікарні, дитяча молочна кухня Джанкойського району розташована в селі Азовське і готує тільки кип’ячене молоко для дітей цього населеного пункту. Тому в республіці фактично функціонує одна молочна кухня — у Сімферополі.

У дитячих закладах виявлені численні порушення вимог санітарно-епідеміологічних норм: на харчоблоках, посуді, столах і пробах їжі в низці шкіл виявлені бактерії кишкової палички. Немаркіровану, невідомого походження, прострочену продукцію для дітей виявили у спеціалізованих магазинах Сімферополя, Ялти, Судака. За результатами перевірки прокуратура Євпаторії порушила дві кримінальні справи: щодо підприємців, які поставляли в дитячий санаторій продукти без відповідних документів, і стосовно співробітників ветлабораторії, які видали довідки на продукцію без проходження ветконтролю.

Що у світлі всього сказаного означає джанкойський спалах дизентерії? Що нічого не зміниться доти, допоки ми самі, не чекаючи на прокурора, розпочнемо контролювати владу, якій ми довіряємо своїх дітей.