UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гвардія: національна чи президентська?

Глава парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко сумнів...

Глава парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко сумнівається, що Верховна Рада підтримає створення Національної гвардії, яка буде підпорядкована особисто президентові країни.

«Позиція членів комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради практично одностайна, що цей законопроект недостатньо відпрацьований і містить у собі спірні положення, які суперечать Конституції України й не відповідають світовому досвіду створення та діяльності силових структур», — сказав він журналістам у четвер у Києві.

А.Гриценко зазначив, що в середу в комітеті відбулося обговорення цього законопроекту з участю заступника глави секретаріату президента Ігоря Пукшина та командуючого внутрішніми військами МВС України Олександра Кіхтенка. За його словами, стурбованість членів комітету викликало положення законопроекту про те, що Національна гвардія — це військове формування з правоохоронними функціями.

На думку депутата, небезпечне поєднання військової компоненти (він пояснив, що в Нацгвардії планується мати авіаційні частини, частини спеціального призначення. — ІФ) із правом обмежувати права та свободи громадян — затримувати, арештовувати, застосовувати зброю.

А.Гриценко додав, що Нацгвардію передбачається створити на базі внутрішніх військ МВС, але водночас вивести з підпорядкування міністра внутрішніх справ. Він зазначив, що в європейських державах такі силові структури підпорядковані МВС, Міноборони, Мін’юсту, але в жодній країні не підпорядковані безпосередньо президентові.

Глава комітету з нацбезпеки і оборони зазначив, що законопроект не передбачає ефективних механізмів контролю над цією силовою структурою з боку парламенту. На його думку, на нинішньому етапі важливіше законодавче врегулювання питання підпорядкування внутрішніх військ і забезпечення їхньої ефективної діяльності, аніж створення нової силової структури.

А.Гриценко сумнівається, що законопроект підтримають комітет і парламент у цілому, і, швидше за все, його відішлють на доопрацювання в секретаріат президента. Також він сказав, що наступної середи комітет повернеться до розгляду цього законопроекту.