UA / RU
Підтримати ZN.ua

Горбулін: Космічні проекти повинні стати частиною загальнодержавних програм розвитку

У сучасних умовах не може бути власне космічних пріоритетів, розвиток космонавтики повинен підпо...

У сучасних умовах не може бути власне космічних пріоритетів, розвиток космонавтики повинен підпорядковуватися основним національним пріоритетам в економіці, науці, безпеці і освіті, пишуть в своїй статті для «ДТ» директор Інституту проблем національної безпеки Володимир Горбулін і директор Інституту космічних досліджень НАНУ-НКАУ Олег Федоров.

«В сучасних умовах не може бути власне космічних пріоритетів, обумовлених внутрішніми закономірностями розвитку космонавтики. «Вбудованість» космічних проектів у загальнодержавні програми розвитку — наслідок зміни у XXI столітті парадигми космічної діяльності, а саме — переходу від стратегічної гонки в ім’я лідерства до пріоритету стійкого розвитку та орієнтації на споживача», — вважають експерти.

Вони констатують, що при оцінці космічних програм необхідно відштовхуватися від їх реального ефекту на безпеку і економіку країни, а не від статистичних показників.

«Ефективність космічних програм оцінюється не кількістю пусків чи параметрами космічної техніки. Суспільна і державна підтримка конкретної програми залежить від відповідей на запитання: наскільки зросте безпека країни і регіону, який виграш від прогнозу катастроф чи оцінки лиха, як поліпшилися конкретні управлінські рішення?», — уточнили експерти.

На їх думку, навіть у разі фундаментальних наукових завдань, необхідна оцінка безпосереднього впливу проекту на науково-технічний потенціал країни і вирішення глобальних проблем. Саме від здатності космічних технологій ефективно вирішувати пріоритетні державні і суспільні завдання повинне залежати формування технологічної, науково-технічної і кадрової політики в космічній галузі.

Докладніше про це читайте в статті Володимира Горбуліна і Олега Федорова «Космічна стратегія: не маєш своєї стаєш частиною чужої» в свіжому номері «ДТ».