UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГЛАВА ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ МИХАЙЛО ГЛАДІЙ: «АГРАРНА ПАРТІЯ МАЄ ОДИН З НАЙПОТУЖНІШИХ АДМІНРЕСУРСІВ»

«Двічі губернатор» Львівщини Михайло Гладій — живий доказ того, що в ту саму владну ріку можна ввійти двічі...

Автор: Валентина Люля

«Двічі губернатор» Львівщини Михайло Гладій — живий доказ того, що в ту саму владну ріку можна ввійти двічі. Нині невтомному політичному «плавцю» належить пройти випробування виборчою «хвилею». Характер відповідей Михайла Васильовича на наші запитання про передвиборні мілини й підводні камені дозволяє зробити висновок, що проти течії він плисти не збирається, дихання на дистанції розподілятиме рівномірно й узагалі дотримується принципу «Тихіше пливеш — більше набереш»...

— Михайле Васильовичу, більшість політологів прогнозують, що на прийдешніх виборах переважатиме «чорний» піар, «брудні технології». Чи погоджуєтесь ви з цим, і наскільки це стосується Львівської області?

— Ми повинні прагнути виборів чесних, прозорих, як це робиться в демократичному світі. Якщо ж підемо іншим шляхом, то не зможемо сформувати парламент на державницьких засадах, який проводитиме чесну політику. Нерідко можна бачити, що вже в парламенті продовжує діяти «чорний» піар. Тому, щоб запобігти таку ситуацію у Львівській області, ми ухвалили Декларацію політичних партій Львівщини про чесну гру на виборах. Створено політичну раду з представників політичних партій (їх понад 30). На одній із нарад ми домовилися і підписали документ про те, що сповідуватимемо чесну гру на виборах. І хоча передвиборна кампанія ще попереду, політики Львівщини ухвалили таку декларацію. Це мене тішить. Я, як і більшість політиків, прогнозую, що на цих виборах боротимуться програми політичних партій. Крім того, переважатимуть політичні об’єднання, блоки, тобто вирішальну роль відіграватимуть програми не окремих партій, а блоків, їхніх ідеологій. Це буде цивілізованіше, так, як у наших сусідів у Польщі, як це відбувалося в США, де вибори тривали майже два місяці, щоб у демократичний спосіб визначити, хто переміг. У Львівській області ми намагатимемося зробити все можливе, щоб вибори пройшли на однакових умовах для всіх і щоб вони були чесними.

— Глава облдержадміністрації на виборах має стояти на нейтральній позиції, ви — голова АПУ, тобто активний учасник виборчого процесу і особа зацікавлена: як плануєте розв’язувати це протиріччя?

— Відповідно до закону, відповідно до Конституції влада на будь-якому рівні має забезпечити рівні права для всіх політичних партій, для всіх громадян України. Моє завдання, мій обов’язок як губернатора — створити такі умови. Але водночас я ще й громадянин України, голова АПУ, я маю свою особисту думку, обстоюю позиції своїх однопартійців і, відповідно, боротимуся за те, щоб моя партія на виборах набрала найбільше голосів. Але цю роботу я проводитиму в позаробочий час і, звичайно, згідно із законом, який буде затверджено Верховною Радою України і підписано Президентом України. Я чітко виконуватиму вимоги, зазначені в законі, тобто порушувати закон я не буду.

— Що ви можете сказати щодо нового Закону «Про вибори», за який проголосувала ВР і який був відхилений Президентом?

— Новий закон, за який проголосувала Верховна Рада, з одного боку, прогресивний: залишили систему 50 на 50 (пропорційну і мажоритарну), але є два серйозних недоліки, на які слід звернути увагу.

По-перше, не можна кидати у вир передвиборної кампанії всю державу на 170 днів. Фактично ні у США, ні в жодній з країн Європи такого тривалого терміну на передвиборну кампанію не дають. Наприклад, в Англії — 1,5 місяця, у Франції — 2 місяці, а в нас — 170 днів, за цей час може статися багато негативних процесів, які позначаться насамперед на економіці. Одні політики радітимуть, коли ситуація погіршуватиметься, інші, навпаки, намагатимуться виправити становище. Отже, триватиме нікому не потрібна боротьба.

По-друге, є ще один важливий пункт, який не можна залишити в законі. Це твердження, що окружні виборчі комісії мають право формувати ті партії, які сьогодні мають парламентські фракції. Це дискримінація, це порушення прав людини, це порушення Конституції. Наприклад, АПУ сьогодні не є в парламенті, партія «Батьківщина» не є в парламенті, партія «Регіони України»... Виникло багато нових партій, які не є в парламенті. Уявіть собі, що вибори проходять у Львівській області, — і хто тут матиме право формувати комісії? Комуністи, соціалісти, прогресивні соціалісти, селяни і так далі. Тобто партії, представництва яких в нашій області практично немає, а якщо і є, то це мізер, їх 2% чи 3%. Якщо ж говорити про прибічників цих партій — ну, їх нехай 5%, а що робити 95% — лише Рух представлятиме нас? Це абсурдно.

— Було офіційно повідомлено про те, що АПУ братиме участь у виборах разом з НДП, «ТУ» та ПРУ. Натомість відомо, що чільні представники аграріїв і ви, зокрема, тяжіють до Віктора Ющенка...

— Зараз АПУ відпрацьовує концепцію, якої дотримуватиметься на виборах 2002 року. На цей час ще немає жодного блоку як такого, вони лише формуються, визначають свою ідеологію та стратегію. Навіть блок Віктора Ющенка «Наша Україна» ще чітко не окреслив партій, які входитимуть до нього.

Моя думка така, що навіть якщо буде створено два центристських блоки — «Наша Україна» та «Блок чотирьох», то між цими блоками буде підписано угоду про співпрацю або так звану коаліцію між блоками. І до ВР має прийти більшість із центристських і правоцентристських блоків, власне, вони мають формувати більшість у ВР. Якщо цього не станеться, то від того не буде користі нікому, а тим більше демократії нашої держави. На мою думку, формування двох ідеологічно споріднених блоків — правильний підхід, бо формувати один державницький блок — це дуже складно, це небезпечно. Не можна також встановлювати принцип монополії на демократію в державі. На неї мають право всі, хто прагне цієї демократії. Що стосується блоку «Наша Україна», то я дуже поважаю Віктора Андрійовича Ющенка як політика і сподіваюся, що хоч у якому блоці буде АПУ або Віктор Андрійович, ми співпрацюватимемо і підтримуватимемо політичні зв’язки.

— На скільки місць у блоці ви претендуєте, і скільки місць буде в парламенті?

— Коли остаточно формуватиметься блок, під нього має бути закладено принцип рівності. Наприклад, якщо у блоці чотири партії, то місця мають надаватися порівну — по 25% і за списком, і в мажоритарних округах. Уже тепер соціологи зазначають, що «Блок чотирьох», за рейтингом, має 15 —17% голосів. Ми розраховуємо на виборах набрати на 30 —35% більше. Це залежить від роботи, від того, яку програму запропонуємо нашим співвітчизникам.

АПУ — сильна партія, і вона відіграватиме чільну роль у блоці як партія, що має сьогодні стабільну позицію та послідовність. Якщо ви помітили, то в АПУ, як у жодній іншій партії, немає ні політичних скандалів, ні розколів.

— В яких регіонах України позиції АПУ найсильніші?

— Я можу назвати не менше шести регіонів. Це Крим, Миколаївська область, Луцька, Львівська, Волинська, Полтавська, Івано-Франківська. В нас досить сильні позиції, крім того у нас потужний адмінресурс — один з найпотужніших адмінресурсів у державі. А в принципі, представництво АПУ рівномірно розподілено по всій Україні. Про це свідчить уже те, що членами АПУ є близько 200 тисяч людей. Причому така чисельність партії з’явилася не сьогодні чи вчора, а стабільна вже протягом двох років.

Ідеологія нашої партії — це мирна ідеологія хліборобської партії, де ідея національного відродження сприйнятна не лише сільським населенням.