Минулого тижня делегація НАК «Нафтогаз України» продовжувала затяжні переговори з російським «Газпромом» то в Москві, то в Києві. Уряд України тим часом затвердив фінансовий план «Нафтогазу» на 2008 рік. А «Газпром» направив в Україну «смотрящим» главу свого нового дочірнього підприємства «Газпромсбыт-Украина». Але - про все по порядку.
Весь тиждень НАК «Нафтогаз України», «Газпром експорт» (зовнішньоторговельне стовідсоткове дочірнє підприємство «Газпрома») та «РосУкрЕнерго» продовжували погоджувати умови контракту як на 2008-й, так і на наступні роки. Договір (контракт плюс технічна угода) з «Газпром експортом» або «РосУкрЕнерго» мав почати діяти з 1 квітня. Це було визначено ще 12 березня в україно-російській газовій угоді. І поки це не жарт. Інша річ, що узгодження деталей - дуже тонкий процес.
Як стало відомо 11 квітня, до кордону України газ поставлятиме «РосУкрЕнерго», а власником газу по цей бік кордону стане не РУЕ, як було раніше, а «Нафтогаз». Він же повертає собі позиції і в поставках газу вітчизняної промисловості. Таким є ухвалене рішення, в результаті якого УГЕ («УкрГаз-Енерго») зі схеми випадає. А от «Газпром» в Україні закріпиться. Але про це трохи пізніше.
Що стосується ціни газу для України, то поки вона залишається, як було домовлено ще з «РосУкрЕнерго», - 179,5 дол. за 1000 кубометрів на україно-російському кордоні. З великою часткою ймовірності можна припустити, що з наступного року ціна на імпортний газ для України може помітно зрости. Називають різні цифри, зокрема 320-340 дол. за 1000 кубометрів, що сьогодні вже не видається фантастичним.
Річний обсяг поставок газу в Україну - 55 млрд. кубометрів (за відрахуванням уже спожитого з початку року і
1,4 млрд. кубометрів, які «Нафтогаз» має повернути «РосУкрЕнерго» (РУЕ) - цей газ був спожитий у листопаді-грудні 2007-го). Походження газу - Центральна та Середня Азія.
До середи залишалося нез’ясованим ще одне важливе питання - фінансова спроможність «Нафтогазу» оплатити газ, що поставляється в Україну. Росіяни і РУЕ не забули нагадати, що борги «Нафтогазу» за перші місяці 2008 року, за їхніми підрахунками, перевищують 2 млрд. дол. А тому зажадали підтвердження фінансової спроможності української компанії.
Оливи у вогонь підлив той факт, що 2 квітня Кабмін переніс розгляд питання про затвердження фінансового плану «Нафтогазу». І хоча привід був загалом-то формальним (як заявив глава Мінпаливенерго Юрій Продан, «не всі члени уряду бачили цей фінплан»), це насторожило партнерів «Нафтогазу». За даними «ДТ», росіяни готові зажадати повернення до старої схеми газопоставок в Україну (через РУЕ й УГЕ), якщо «Нафтогаз» не надасть фінансових гарантій і не буде узгоджена нова схема газопоставок.
Втім, уже 9 квітня уряд України затвердив фінансовий план «Нафтогазу». Примітно, кажуть спеціалісти, що затверджений фінплан НАК «Нафтогаз» є не просто збалансованим (на чому не раз наполягав президент В.Ющенко), а й профіцитним. Відповідно до документа, профіцит на кінець 2008 року може досягти близько чверті мільярда гривень. Видаткова й доходна частини становлять трохи більш як 75 млрд. грн. При цьому в доходах враховані дивіденди від діяльності «УкрГаз-Енерго» і «Укрнафти» за 2006-2007 роки в розмірі 943 млн. і 2,050 млрд. грн. відповідно.
Запитання, яким чином уряд Ю.Тимошенко зможе отримати ці гроші від непоступливого екс-трейдера «УкрГаз-Енерго» і приватівського менеджменту «Укрнафти», поки залишається без відповіді.
Основні статті витрат «Нафтогазу» стосуються оплати імпортованого газу (65 млрд. грн.), послуг «Укртрансгазу» з транспортування та зберігання газу (6,4 млрд. грн.), податки - близько 5 млрд. грн. і обслуговування раніше взятих кредитів - 3,9 млрд. грн.
Крім цього, передбачене поетапне підвищення з 1 червня граничних цін для підприємств теплокомуненерго - із 710 грн. за 1000 кубометрів до 872,8 грн. у грудні ц.р..
Крім того, НКРЕ рекомендовано здійснити поетапне щомісячне підвищення роздрібних цін протягом травня-грудня ц.р. При споживанні до 12 тис. кубометрів - на 3%, понад 12 тис. кубометрів - на 5% щомісяця. Диференціація ціни залежно від обсягів споживання зберігається. Тож щомісячне підвищення цін на газ для населення вже запрограмоване. Цього вимагав і президент Ющенко, котрий, як відомо, на зустрічі з фракцією «НУ-НС» дорікав прем’єру в популізмі й обурювався тим, що в Україні газ для населення коштує дешевше, аніж у багатій газом Росії...
Тепер саме час звернутися до нового підприємства, створеного «Газпромом» для реалізації газу в Україні (замість ЗАТ «УкрГаз-Енерго»). Для надійності цього разу це 100-відсоткове дочірнє підприємство «Газпрома» - «Газпромсбыт-Украина». «Газпром» відклав личинку, а що з неї виросте - метелик чи солітер - залежить від стійкості української влади.
Хоча особливого простору новому підприємству в Україні не дали. Відповідно до постанови Кабміну від 19 березня 2008 року були внесені суттєві правки в «Угоду про розвиток відносин у газовій галузі» (підписано главами «Нафтогазу України» та «Газпрома» 12 березня ц.р.). Так, квота на реалізацію газу для підприємства «Газпромсбыт-Украина» обмежена 7,5 млрд. кубометрів. Газ призначений для промисловості України. І купувати його буде «Газпромсбыт» не у РУЕ, а у НАКу. І якщо спершу «Газпром» сам хотів вибирати, кому постачати своє паливо, то Кабмін України вирішив, що перелік підприємств має визначатися виключно за узгодженням із «Нафтогазом».
Главою «Газпромсбыт-Украина» призначений Анатолій Подмишальський. Попри те, що пан Подмишальський є завсідником українсько-російських переговорів про газ, він широковідомий лише у вузьких колах спеціалістів і втаємничених. І навіть будучи з ним знайомою не один рік, я офіційно звернулася до представника «Газпрому» пана Купріянова з проханням викласти «газову» біографію А.Подмишальського.
Відповідь була оперативною і короткою: «Подмишальський Анатолій Аркадійович народився 1941 року в м.Стара Русса Ленінградської області. Закінчив Всесоюзний заочний машинобудівний інститут за фахом «Устаткування і технологія зварювального виробництва».
У газовій галузі працює з 1979 року.
У 1994-1995 роках - начальник служби договорів з питань реалізації газу управління з поставок і реалізації газу РАТ «Газпром». 1995 року призначений заступником начальника управління з поставок і реалізації газу РАТ «Газпром» (згодом - ВАТ «Газпром»).
З 2004 року і по даний час - начальник управління з питань роботи з країнами близького зарубіжжя ВАТ «Газпром»».
Здавалося б, фахової освіти пан Подмишальський не має. Але досвід - велика сила. (Порівняно з А.Подмишальським І.Воронін, глава ЗАТ «УкрГаз-Енерго» - «мала дитина»...) Досить вже того, що А.Подмишальський чудово пам’ятає і знає всіх газотрейдерів, зокрема «Республіку», «Інтергаз», «Ітеру Енерджі», «ЄЕСУ», «Інтерпайп», «Юралс», «РосУкрЕнерго» й інших, а також засновників і керівників цих компаній. Недаремно ж його вважають людиною-ПСГТ (Підземне Сховище Газових Таємниць, або компроматів, якщо хочете). Тож коли він і справді займеться реалізацією газу в Україні, то, як той казав, і миша не проскочить. Адже, окрім збереження плацдарму «Газпрома» в Україні, А.Подмишальський має його розширити, поглибити, а ще краще вкластися в придбання газорозподільної системи України.
10 квітня НКРЕ нібито мала розглянути заявку нового газотрейдера на реалізацію 7,5 млрд. кубометрів газу за нерегульованим тарифом. Але, як повідомили «ДТ» у НКРЕ у четвер, поки ніякої заявки від «Газпромсбыта» навіть не надходило.
Якою буде доля СП у формі ЗАТ «УкрГаз-Енерго», очолюваного І.Вороніним, припустити неважко. Відомо, що це СП ліквідуватимуть. Проте нюанс у тім, що «Нафтогазу» в цьому ЗАТ належить 50% статутного капіталу, а отже, і половина прибутку, на який НАК «Нафтогаз» цілком законно розраховує. Але... Недавні збори акціонерів ЗАТ «УГЕ», на яких засновники мали ухвалити рішення, зокрема й про розподіл дивідендів, не відбулися. І, як ви здогадуєтеся, зовсім не з вини представників «Нафтогазу». Не зареєструвалися власники другої половини акцій підприємства - компанії «РосУкрЕнерго» (половина акцій РУЕ належить «Газпрому», а друга половина - бізнесменам Д.Фірташу та І.Фурсіну).
Можна припустити, що працівники УГЕ стануть працівниками нового дочірнього підприємства «Газпрома» в Україні. Точніше, вже стали. Але не всі. Так чи інакше, а прізвища будуть зустрічатися знайомі...