Стає дедалі очевиднішим, що економіка України втягується в інфляційну спіраль, — застерігає професор Інституту стратегічних досліджень Анатолій Гальчинський.
«Інфляційний процес не тільки загрожуватиме інвестиційному зростанню країни, але й зводить нанівець соціальні заходи, здійснювані владою, — наголосив він, коментуючи поточну економічну ситуацію. — Посипатися може все. Ми це знаємо з власного досвіду. Вибратися з такої ситуації дуже складно».
На його думку, причини прискорення інфляційного процесу посилюються нестабільністю політичної ситуації, а також величезними фінансовими витратами учасників виборчих перегонів, значна частка яких здійснювалася через неофіційні канали у готівковій формі й не піддавалася контролю з боку офіційних інституцій, зокрема НБУ.
За словами експерта, у зв’язку з цим показовою є така статистика: вперше за останні 5 років витрати населення на купівлю товарів і послуг почали випереджати отримувані доходи. За 8 місяців доходи зросли на 27,8%, а відповідні витрати — на 31,9%. «Здавалося б, це непогано, та водночас небезпечно зростають інфляційні очікування населення, зменшується його довіра до гривні», — пояснив він.
Гальчинський зазначив, що головним чинником в інфляційній системі останніх років є неадекватність соціальної політики економічним реаліям.
«Це знають усі. Вибори закінчилися. Відповідальні політики мають виявити чесність. Сказати людям правду і попросити дозволу на пролонгацію термінів реалізації взятих соціальних зобов’язань. Іншого виходу в нас не існує», — наголосив він, висловивши сподівання, що відповідну позицію займе і Банкова.
Детальніше читайте у статті Юрія Сколотяного «Ціни нові — пісні старі» у свіжому номері «ДТ».