UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фахівці запевняють: транзитним сервером вибори не зіпсуєш

Втручання в роботу електронної системи підрахунку голосів саме по собі ніяк не здатне вплинути на результати виборів, запевняють творці інформаційно-аналітичної системи «Вибори».

Втручання в роботу електронної системи підрахунку голосів саме по собі ніяк не здатне вплинути на результати виборів, запевняють творці інформаційно-аналітичної системи «Вибори».

Єдина інформаційно-аналітична система «Вибори» автоматизує виборчі процеси на всіх етапах, починаючи від реєстрації учасників і закінчуючи аналізом результатів голосування. Розробники вважають її однією з найдосконаліших у світі.

З 1994 року розробкою й підтримкою системи «Вибори» займається НПП «Проком» за підтримки корпорації «Атлас», використовуючи захищені канали зв'язку «Укртелекома».

Як запевняють творці, рівень безпеки системи за останні три роки значно підвищився. Тепер коди доступу розподілені по частинах між розробником, керівництвом Центральної виборчої комісії і Державною службою спеціального зв'язку й захисту інформації. Остання указом Президента від 7 листопада 2006 року виділена зі структури Служби безпеки України в окремий центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом.

Таким чином, для того, щоб забезпечити безперешкодний несанкціонований доступ, тепер уже недостатньо злого наміру однієї людини. Необхідна змова керівників трьох незалежних структур: комерційної, державної і напівсилової, що малоймовірно.

Крім того, відзначають вони, однією лише маніпуляцією цифрами в електронному вигляді неможливо змінити результати виборів, оскільки остаточні підсумки оголошують тільки після перерахунку голосів на підставі паперових протоколів з «мокрими» печатками.

За всю історію роботи системи різниця між попередніми даними й остаточними результатами виборів становила максимум соту частку відсотка, що, на думку її головного конструктора Галини Мандрусової, свідчить про високу надійність системи.

Фахівці також відзначають, що наявність такої системи в будь-якому разі ускладнює завдання гіпотетичним фальсифікаторам, а відсутність — полегшує. Докладніше читайте в статті Андрія Тичини «Сервер спотикання» у свіжому номері «ДТ».