UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти вважають нездійсненними передвиборні обіцянки військовим

Для створення професійної і боєздатної української армії чисельністю в 120–130 тисяч чоловік бюдже...

Для створення професійної і боєздатної української армії чисельністю в 120–130 тисяч чоловік бюджет оборонного відомства слід збільшити в 1,6–1,8 разів, стверджують експерти Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак і Сергій Згурець. Водночас вони відкидають як нереалістичну можливість негайного переходу на контрактну армію в Україні.

Фахівці Центру констатують, що за останнє десятиліття фінансування оборонних потреб майже ніколи не перевищувало 1,5% ВВП України, при необхідних і затверджених 2% ВВП.

«Якщо військове відомство в 2008–2010 рр. фінансуватиметься нижче за рівень 13–13,5 мільярдів гривень без урахування можливого зростання інфляції, створити професійну армію до 2011 року буде украй складним, можливо, і непосильним завданням», — стверджують Бадрак і Згурець, нагадуючи, що оборонний бюджет України в поточному році складає всього 8,5 мільярдів гривень.

На думку експертів, за останні три роки створено передумови переходу на професійну армію і помітно покращала ситуація з бойовою підготовкою військ. Але з армії відбувається відтік достатньо молодих професійних кадрів. Причина, вважають вони, полягає в тому, що грошове утримання офіцера з 20 роками вислуги набагато менше заробітку менеджера середньої ланки в цивільному секторі.

Бадрак і Згурець вважають, що передвиборні гасла і обіцянки Блоку Юлії Тимошенко про негайну відміну строкової служби, так само як і обіцянки Партії регіонів про істотне збільшення грошового утримання і негайне вирішення житлових проблем є нездійсненними.

«На жаль, і в БЮТ, і в ПР не розрізняють різниці між нечисленною армією, укомплектованою на контрактній основі, і професійними, мобільними збройними силами, котрі оперують сучасними озброєннями (або розрізняють, але свідомо йдуть на фальсифікацію)», — констатують експерти Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння.

Докладніше про можливі реформи в українських збройних силах читайте у статті Валентина Бадрака і Сергія Згурця «Обороноздатність в дзеркалі політичних декларацій» у свіжому номері «ДТ».