UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерти визначили, хто дає виборцям найдорожчі обіцянки

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій порахував вартість виборчих програм учасників політичних перегонів...

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій порахував вартість виборчих програм учасників політичних перегонів. Рекордсменами за вартістю обіцяного виявились Блок Литвина та Комуністична партія України.

Так, вартість усіх обіцянок Блоку Литвина складає 185-190 млрд. гривень. Експерти зазначають, що в цю суму не входить вартість обіцяного підвищення заробітної плати, внаслідок якого видатки на оплату праці з місцевих бюджетів зростуть приблизно на 300 млрд. гривень. В цьому випадку вартість виборчої програми сягне 500 млрд. гривень.

Ціна комуністичної програми складає близько 290 млрд. гривень, що є максимумом серед політичних сил, які мають найвищі шанси потрапити в парламент. Зокрема, КПУ пропонує витратити 23% ВВП на освіту, науку та сільське господарство, що на думку експертів Інституту, не вдасться втілити в реальність.

Плани Партії регіонів коштують від 55 до 200 млрд. гривень. На різнобій у цифрах вплинула обіцянка ПР дарувати житло спеціалістам, що укладатимуть 20-річний трудовий контракт з підприємтсвами-флагманами.

Експерти Інституту припускають, що в разі підписання таких контрактів 1% зайнятих у бюджетній сфері та за умови ціни квартири у 50 тис. доларів, видатки по цьому пункту програми складуть 12 млрд. доларів. Якщо ж припустити, що вся молодь бюджетної сфери у віці 15-34 років підпише контракти і отримає квартиру, то це обійдеться у 156 млрд. гривень.

Крім того, працівники Інституту наголосили, що наразі невідомо, за яким принципом компанії зараховуватимуться до категорії «підприємство-флагман».

Вартість виборчих програм Блоку Юлії Тимошенко та блоку «Наша Україна — Народна самооборона» приблизно однакова – 100 та 105 млрд. гривень. При цьому спеціалісти Інституту припускають, що повні та побічні витрати, пов’язані з військовою реформою, реально можуть коштувати понад 100 млрд. гривень. Це істотно перевищує експертну оцінку витрат на зарплату військовим на рівні 13 млрд. грн.

Щодо планів НУ-НС, то при обіцяному підвищенні зарплати у бюджетній сфері на 58%, реалізація цього наміру потребуватиме додаткових 31 млрд. гривень. Крім того, експерти Інституту висловили нерозуміння, в який спосіб відбудеться зростання середньої зарплати з 600 до 2100 гривень.

Детальніше про вартість передвиборчих обіцянок читайте у статті Ігора Бураковського, Олександра Бетлія, Ольги Мегеди і Катерини Пількевич «Передвиборні змагання: економіка політичних обіцянок» у свіжому номері «ДТ».